spájame ľudí, ktorí menia svet
Publicistika
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Už zase vymierame – a je to tak dobre
16.5.2013 | Juraj Mesík |

Spravidla po uverejnení správ Štatistického úradu zaznievajú už pravidelne sirény varujúce pred vymretím slovenského národa. Tento rok sa poplašné zvony rozozneli netradične už v máji. Dôvod? Štát, presnejšie rezort sociálnych vecí, začal uvažovať o zmenách sociálnych dávok na podporu detných rodín. Okamžite zaznel zlovestný, komunistickú Čínu pripomínajúci termín “politika jedného dieťaťa”, opäť sa v tlači zjavil názor, že sa “demografická krivka vyvíja katastrofálne” a odborníci vraj varujú, že “Slovensko vymiera”.


Počas prvej dekády 21. storočia stúpol počet obyvateľov „vymierajúceho“ Slovenska približne o 1% a prekročil 5,4 milióna obyvateľov. Nikdy v dejinách nežilo medzi Tatrami a Dunajom toľko ľudí a nikdy v dejinách nebolo na svete toľko etnických Slovákov. Preto skôr ako za hlaholu zvonov nabehneme do postelí aby sme si splnili vlasteneckú povinnosť záchrany národa pred skazou, položme si čísla do súvislostí: možno predsa len siahneme po hriešnej antikoncepcii. Okolo roku 1970 nás bolo na Slovensku 4,5 milióna, okolo roku 1950 asi 3,5 milióna a okolo roku 1920  žilo na Slovensku menej ako 3 milióny ľudí. Boli sme v roku 1970 vymretí? Alebo azda v roku 1950? Ak áno, potom sme v roku 1920 boli vymretí ako dodo. Ale kde sme sa tu dnes potom všetci zrazu vzali?

Samozrejme: nielenže sme neboli vymretí, slovenská spoločnosť napriek svojej vtedajšej nepočetnosti a  mnohonásobne menšiemu podielu vzdelaných ľudí ako dnes vytvorila v prvej polovici 20. storočia a predtým v 19. storočí mnohé zo svojich najhodnotnejších kultúrnych a umeleckých diel. Je celkom zrejmé, že menšia početnosť populácie nie je ani demografická katastrofa, ani národno-kultúrna pohroma, z ktorej by nám mali naskakovať zimomriavky.

Slováci sú malý národ a populácia Slovenska zodpovedá populácii malej krajiny. Na svete sa ale majú čulo k životu tisícky menších národov ako je slovenský a tiež okolo 90 menej ľudnatých štátov.  Veľkosť populácie štátu pritom nič nepredpovedá o kvalite života jeho obyvateľov: keby ľudnatosť mala nejaké výpovednú hodnotu, zrejme by nám hovorila“ čím ľudnatejšia krajina, tým horšie sa majú jej obyvatelia“. Posúďte sami: tie najľudnatejšie krajiny na svete sú Čína, India, USA, Indonézia, Brazília, Pakistan, Nigéria, Bangladéš, Rusko... Medzi 20 najľudnatejšími štátmi sveta sú len tri ekonomicky a sociálne vyspelé krajiny – USA, Japonsko a Nemecko. Pozrime sa pre zmenu na zoznam krajín podľa Indexu ľudského rozvoja publikovaného každý rok UNDP: medzi top 20 krajinami nájdete päť krajín s  počtom obyvateľov nad 50 miliónov – USA, Nemecko, Japonsko, Južnú Kóreu a Francúzsko. Polovica ich má menej ako 10 miliónov a Fínsko, Singapur, Nórsko, Írsko, Nový Zéland a Island dokonca menej ako Slovensko (a Dánsko v podstate rovnaký počet).

Inými slovami, mať veľký počet obyvateľov nie je žiadna zlatá cesta k prosperite. Skôr platí „Malé je krásne -  a prosperujúce“. Dá sa tiež argumentovať, že žiadúca je skôr nízka hustota obyvateľstva – vďaka nej totiž na každého pripadá viac prírodných zdrojov. Spomedzi 20 krajín s najvyšším indexom ľudského rozvoja (Slovensko je v ňom na 35. mieste) má rovná polovica nižšiu populačnú hustotu ako Slovensko -  Rakúsko, Írsko, USA, Švédsko, Fínsko, Nový Zéland, Nórsko, Kanada, Austrália aj Island. 
Čím väčšiemu vyčerpaniu kľúčových prírodných zdrojov – ropy, pôdy, vody, plynu a mnohých ďalších - ľudstvo čelí, tým významnejšia bude ich dostupnosť pre prosperitu krajín. Zákonite budú mať, tak ako je to už dnes, väčšiu šancu na prosperitu krajiny s menšou hustotou osídlenia. Keďže Slovensko nemôže expandovať, hustota osídlenia môže klesnúť len poklesom populácie. 

Je úplne zavádzajúce naznačovať, že úvahy o obmedzení štátnej podpory na prvé dieťa majú niečo spoločné s „politikou jedného dieťaťa“. Kým máme demokraciu, má každý právo mať toľko detí, koľko dokáže vychovať – úlohou štátu však nie je platiť každému dieťaťu plienky, kočíky, sunar a detskú kozmetiku. Naopak, je v záujme budúcej prosperity aby štát prestal rodenie detí podporovať v rámci „pro-populačných opatrení“. Je najvyšší čas skončiť s propagáciou rodenia detí s cieľom zabezpečovať platiteľov dôchodkov pre dnešnú generáciu: nápadne to pripomína rodenie detí pre armádu a ruku na srdce, chceli by ste byť dieťaťom, ktoré rodičia splodili, aby im mal kto zarábať na penziu? Konečne aspoň sekulárne mediá by mohli utlmiť propagáciu archaickej ideológie „milujte sa a množte“: tá totiž vznikla v prostredí nomádskych kmeňov keď na Zemi žilo 50 miliónov ľudí a na území dnešného Slovenska možno 50 tisíc. Ak budú o 100 rokov žiť na Slovensku 3 milióny ľudí, nebude to ani vymretie, ani katastrofa, len prispôsobenie sa novej realite.   


Text bol uverejnený aj v denníku Pravda.
POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Už zase vymierame – a je to tak dobre
21.10.2015 21:38 | Milos Kelemn

Populacna krivka ekonomicky vyspelych krajin klesa zrejme z dvoch zasadnych dovodov. Cim vyssi individualny standard, tym vyraznejsi osobny egoizmus a rodiny si radsej kupia psa a tuzbu po potomstve maju uz len stari rodicia. Druhy dovod je vysledkom emancipacie. Zeny nechcu byt zavisle na muzoch a uprednostnuju karieru pred potomstvom.
Ad: Už zase vymierame – a je to tak dobre
24.10.2013 20:40 | Miro

Keď sú obavy z nárastu Rómov, prečo ich nechávame "stále" neproduktívnymi!Pripomína mi to akokeby ste radšej chceli vymrieť, ale Rómom nenechať / nedať príležitosti.
Ad: Už zase vymierame – a je to tak dobre
26.6.2013 09:50 | jano

Vidím, že zase sa tu vytvara demogogia, strach z demografickej krivky romskeho etnika. Ak je akýkolvek problém sociálneho charakteru zvalme to na romov, ved tých sa aj tak nikto nezastane.... Mame problem s demografiou vážení a prečo? Mame malo detí ? A prečo mame malo detí? Tak ja vám poviem prečo:
1. Bohužiaľ , ale detí mame preto malo, lebo niekedy pozerame viac na peňaženku - životný štandard ako na početnú rodinu, rodinné vztahy atd.
2. Mame strach z nezamestanosti, nízkych platov, bývania a pod.
3. Chudobní ľudia vo všeobecnosti , v ktorejkoľvek časti sveta vážení majú vicpočetné rodiny - nie je to rómský fenomén ako sa tu poniektorí snažíte vykresliť. A nie je to len kvoli soc. dávkam. Môžte zrušiť soc. dávky a garantujem vám, že tí ludia budú mat stále toľko detí.

Čudujem sa len, že sa tu vyjadrujú k rôznym temam aj inteligentní ludia, no skratka som sklamaní z nich . Ich hodnoty životné, kritický pohľad na iste veci pokrivené a zlé.
Ad: Už zase vymierame – a je to tak zle !!!
26.5.2013 17:17 | Alza K.

Taketo protislovenske pisacky zvykne uverejnovat sionisticke
Sme a nie Pravda ?!
Ad: Už zase vymierame – a je to tak dobre
22.5.2013 10:49 | Maros

Pan mesik to je demagogia. Slovaci , produktivna cast obyvatelstva vymiera , Romovia ,neproduktivna cast , sa mnozia. Ti na penzie nas mladsich nezarobia.

Pan Kanala , ked hovorite globalne tak premnozili sa Cinania , Indovia ci Americania.
Ti sa musia obmedzovat nie hrstka Slovakov. Ich obrovska spotreba devastuje nasu planetu.
Ad: Už zase vymierame – a je to tak dobre
22.5.2013 02:24 | Roman Kanala

Napriek malým faktickým chybám, v kontexte globálnych ekonomických a klimatických zmien má Mesík pravdu. Doporučujem nasledovný link:
blog.aktualne.centrum.cz/blogy...
Ad: Už zase vymierame – a je to tak dobre
21.5.2013 10:59 | Braňo

Populácia Slovenska rastie v porovnaní so svetom veľmi mierne (o náš rast sa nám stará najmä naše rómske etnikum).

Obrovský problém by som skôr videl v celosvetovom exponenciálnom náraste ľudskej populácie (od r. 1996 - 2010 čistý nárast o 1,5 mld, z 5,5 na 7,0 čo je neudržateľné).
Ad: Už zase vymierame – a je to tak dobre
20.5.2013 21:28 | Ervin

Cira mesikovska demagogia. Ved on sam ma tri deti a vychovava ich v judaizme. Tak kto sa mnozi a spotrebovava zdroje?Tak co rozprava o Slovakoch?
Ad: Už zase vymierame – a je to tak dobre
20.5.2013 17:58 | Milan1

Ešte niečo.
Mesík píše "Kým máme demokraciu, má každý právo mať toľko detí, koľko dokáže vychovať "
Fakt ?
Ja len, že také pravo neexistuje a Mesík klame.
Nikde nie je obmedzujúca klauzula"koľko dokaže vychovať"
Ad: Už zase vymierame – a je to tak dobre
20.5.2013 17:50 | Milan1

Roman, celý Mesíkov članok možno označiť ako demagogiu resp članok stavajúci na logickej chybe -Strawman - pretože odborníci varujú nie pred vymretím, ale prudkým starnutím obyvateľstva SR, ktoré bude mať važne dôsledky.
Pozri napr tu
www.infostat.sk/vdc/pdf/Progno...
"Stagnácia počtu obyvateľov resp. mierny úbytok počtu obyvateľov neznamená
v horizonte niekoľkých desaťročí pre spoločnosť prakticky žiaden problém. Veľmi intenzívne starnutie obyvateľstva však bude mať závažné dopady pre vývoj celej
spoločnosti."
K Tvojej otazke - pozri tu, str 11
www.infostat.sk/vdc/pdf/progno...
Ad: Už zase vymierame – a je to tak dobre
20.5.2013 15:18 | Roman Kanala

Nasledovné tvrdenie sa mi nezdá:
"Počas prvej dekády 21. storočia stúpol počet obyvateľov „vymierajúceho“ Slovenska približne o 1% a prekročil 5,4 milióna obyvateľov. Nikdy v dejinách nežilo medzi Tatrami a Dunajom toľko ľudí a nikdy v dejinách nebolo na svete toľko etnických Slovákov."
 
Prečo? Lebo medzi obyvateľmi krajiny a etnickými Slovákmi existuje súvislosť, ale nie rovnítko. Slováci vymierajú, Maďari vymierajú, Cigáni sa množia. Existuje oddelená štatistika dynamiky cigánskej populácie?

» Vaše reakcie (11)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Spoločnosť, Rodina[49333]
REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS