spájame ľudí, ktorí menia svet
Publicistika
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Sme víťazi
15.2.2012 | Marcel Zajac |

Ďakujem Vám, milí mladí ľudia so šibnutými požiadavkami, milí spoluobčania v kostýmoch, s maskami s transparentmi a aj tí všetci bez nich. Dovoľte mi, aby som sa Vám poďakoval.


Ďakujem Vám za to, že ste sa, na počudovanie všetkých okolo seba, začali zaoberať problémami okolo Vás/Nás - vecami verejnými. Vecami, ktoré živia mnoho,  mnoho ľudí v každej spoločnosti. A nie zle. Ďakujeme za to, že ste vstúpili do politiky, a že ste v nej bez väčších okolkov a kompromisov pomenovali tie najväčšie problémy súčasnej slovenskej spoločnosti. Korupciu, partokracizmus, ľahostajnosť, až benevolenciu a falošnú solidaritu  k prehreškom svojim a k prehreškom svojich najväčších politických oponentov.

Ďakujem Vám za to, že ste dokázali svoju diskusiu vo Vás a vo Vašom virtuálnom priestore preniesť aj do priestoru verejného. Na námestia, pred prezidentský palác, Národnú radu, úrad vlády... Riskovali ste zneužitie radikálmi a aj napriek tomu, ste hneď pri prvom proteste nenechali nikoho na pochybách - nefrflali ste na námestí, ale padni komu padni, ste svoj pocit prišli zakričať starému ujovi v mladom úrade, aj mladým kádrom v starých stranách.

Ďakujem za to, že ste sa nenechali odradiť nie príliš lichotivým informovaním o Vás a Vami zorganizovaných aktivitách, ďakujem aj za to, že ste si nenechali vtisnúť žiadne hlbokomyselné posolstvo, o ktorom by sa neskôr ukázalo, že je iba dobre zacieleným marketingovým ťahom kritizovaných politických strán.

Ďakujem, že z Vás je cítiť neprofesionalita. Myslím, že to je aj ten reálny dôvod, prečo sa Vás budú partokrati báť. Profesionálov vedia odhadnúť, vedia im odpovedať, vedia im oponovať a v najhoršom sa ich naučili zaradiť na svoje kandidátky a tým ich umlčať.

Ďakujem, že ste nám ukázali, že máme reálnu občiansku spoločnosť. Že aktívnych občanov je v nej dosť a aj dosť aktívnych na to, aby zahádzali predzáhradku zimného paláca dobráka z obalu Coca-Coly banánmi.

Ďakujem za vedomie, že politici na Slovensku sa už nemôžu spoľahnúť na to, že každý ich škandál, o ktorom sa občania dozvedia z médií, trvá  iba tri dni. Nemôžu si byť istí svojou anonymitou v dave členov politických strán.

Ďakujem za to, že partokrati definitívne stratili pocit, že voľby sú jediná legitimita, pod záštitou ktorej si môžu robiť čo chcú. Dnes už, aj vďaka hlasu spod transparentov vedia, že nebudú môcť jazdiť na autách opití (To už zo zákona nie.), ale nebudú už môcť ani kradnúť a nechať sa korumpovať (Lebo sa Vás/Nás boja.).

Milí mladí ľudia so šibnutými požiadavkami, milí spoluobčania v kostýmoch, s maskami s transparentmi a aj tí všetci bez nich.

Bol som na všetkých troch bratislavských protestoch (aj keď  banán do záhrady som nehodil) a bol som tam šťastný aj napriek tomu, že mi bola zima, že boli medzery v organizačnom zabezpečení, že som sa nestotožnil s úplne všetkými rečníkmi a že „náckovia“ by mali byť podľa mňa za mrežami spolu s gorilami.

A nakoniec, keby už aj žiaden protest zorganizovaný nebol, chcem aby ste vedeli, že nech si hovorí a komentuje kto chce, čo chce, Vy/My sme víťazi. Možno si to ešte neuvedomujeme, ale už dnes sme iná spoločnosť ako sme boli pred Vašimi/našimi protestmi.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Sme víťazi
2.3.2012 12:45 | Marcel Zajac

Milan,
áno myslím si že rozum patri k vzplanutiu ale hlavne hlavne k tomu na čo by malo byť vzplanutie využité. tu vôbec nepolemizujem a aj "Gorilí" protest to ešte má pred sebou. Na druhej strane bez vzplanutí môže rozum ostať nevyužitý nemá za čím nasledovať. Preto je pre mňa rovnako dôležité ako rozum samotný. A teraz ne teoreticky: Poďakoval som konkrétnym ľuďom za konkrétne splanutie s konkrétnymi požiadavkami, ktoré dokonca považujem za rozumné. Určite keď budem cítiť že budú zneužité, pokúsim sa, ak k tomu budem vedieť napísať svoj postoj, konkrétne kritizovať toto zneužitie samotné. Už zaplo.
Ad: Sme víťazi
2.3.2012 12:23 | Milan1

Marcel, v určitých chvíľach viac ako odvahu treba rozum. Ak by ste vyvolali obrovskú vlnu občianskej nespokojnosti, neostalo by to iba pri odstranení skorumpovaných politikov, ani pri vytvorení "lepšiehio modelu občianskeho štátu"Pokojne by to mohlo dospeť k potrebe "pevnej ruky" / to je to, čo písala Oľga Pietruchova a čo sa realne stalo inde po podobných protestoch / alebo k chaosu, ktorý by mohol byť krvavý.Máme tu dosť sudov pušného prachu, od romskej otazky, regionalnych rozdielov, latentnému odporu k nadnarodným firmam - uvedomujete si, ako ĺahko sa tu dávytvoriť občianska vojna ? Vy budete potom adorovať odvahu ? S Vašimi patetickými textami sa ukažete tým, ktorí stratili všetko ?
Sorry,ak neviete dať smer a zmysel výbuchu občiankej nespokojnosti a len sa opájate nadšením, že vôbec je,skôr či neskôr to niekto zneužije.Možno prave tí, proti ktorím sa viedli protesty. Už zaplo ?
Ad: Sme víťazi
2.3.2012 09:50 | Marcel Zajac

Milan,

Citujem: "Ak niekto to vzplanutie využije resp zneužije.Inak povedané, to , že sú tie protesty nie je samo o sebe hodnotou, ako sa to snaží autor ale aj Vy napísať."

Aj v tejto Vašej vete je predpoklad že: "Ak niekto to vzplanutie využije, ..." Takže ani Vy nehovorite o chybách vzplanutí, ale o ich zneužití.
Práve pre to som veľmi rád, že v tejto spoločnosti dokáže ešte niekto aj vzplanúť pre tému "správy vecí verejných". Som rád že nerozmýšľa najprv nad tým ako ho niekto ľavicový alebo pravicoví zneužije. Som rád, lebo pre všetkých zneužívačov, žijúcich aj z váhavcov a opatrných, je už samotná existencia odvážnych ľudí so záujmom zlá správa.

» Vaše reakcie (3)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Spoločnosť, Demokracia, Politika, Občianska spoločnosť[23515]
REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS