spájame ľudí, ktorí menia svet
Publicistika
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Sme víťazi
15.2.2012 | Marcel Zajac |

Ďakujem Vám, milí mladí ľudia so šibnutými požiadavkami, milí spoluobčania v kostýmoch, s maskami s transparentmi a aj tí všetci bez nich. Dovoľte mi, aby som sa Vám poďakoval.


Ďakujem Vám za to, že ste sa, na počudovanie všetkých okolo seba, začali zaoberať problémami okolo Vás/Nás - vecami verejnými. Vecami, ktoré živia mnoho,  mnoho ľudí v každej spoločnosti. A nie zle. Ďakujeme za to, že ste vstúpili do politiky, a že ste v nej bez väčších okolkov a kompromisov pomenovali tie najväčšie problémy súčasnej slovenskej spoločnosti. Korupciu, partokracizmus, ľahostajnosť, až benevolenciu a falošnú solidaritu  k prehreškom svojim a k prehreškom svojich najväčších politických oponentov.

Ďakujem Vám za to, že ste dokázali svoju diskusiu vo Vás a vo Vašom virtuálnom priestore preniesť aj do priestoru verejného. Na námestia, pred prezidentský palác, Národnú radu, úrad vlády... Riskovali ste zneužitie radikálmi a aj napriek tomu, ste hneď pri prvom proteste nenechali nikoho na pochybách - nefrflali ste na námestí, ale padni komu padni, ste svoj pocit prišli zakričať starému ujovi v mladom úrade, aj mladým kádrom v starých stranách.

Ďakujem za to, že ste sa nenechali odradiť nie príliš lichotivým informovaním o Vás a Vami zorganizovaných aktivitách, ďakujem aj za to, že ste si nenechali vtisnúť žiadne hlbokomyselné posolstvo, o ktorom by sa neskôr ukázalo, že je iba dobre zacieleným marketingovým ťahom kritizovaných politických strán.

Ďakujem, že z Vás je cítiť neprofesionalita. Myslím, že to je aj ten reálny dôvod, prečo sa Vás budú partokrati báť. Profesionálov vedia odhadnúť, vedia im odpovedať, vedia im oponovať a v najhoršom sa ich naučili zaradiť na svoje kandidátky a tým ich umlčať.

Ďakujem, že ste nám ukázali, že máme reálnu občiansku spoločnosť. Že aktívnych občanov je v nej dosť a aj dosť aktívnych na to, aby zahádzali predzáhradku zimného paláca dobráka z obalu Coca-Coly banánmi.

Ďakujem za vedomie, že politici na Slovensku sa už nemôžu spoľahnúť na to, že každý ich škandál, o ktorom sa občania dozvedia z médií, trvá  iba tri dni. Nemôžu si byť istí svojou anonymitou v dave členov politických strán.

Ďakujem za to, že partokrati definitívne stratili pocit, že voľby sú jediná legitimita, pod záštitou ktorej si môžu robiť čo chcú. Dnes už, aj vďaka hlasu spod transparentov vedia, že nebudú môcť jazdiť na autách opití (To už zo zákona nie.), ale nebudú už môcť ani kradnúť a nechať sa korumpovať (Lebo sa Vás/Nás boja.).

Milí mladí ľudia so šibnutými požiadavkami, milí spoluobčania v kostýmoch, s maskami s transparentmi a aj tí všetci bez nich.

Bol som na všetkých troch bratislavských protestoch (aj keď  banán do záhrady som nehodil) a bol som tam šťastný aj napriek tomu, že mi bola zima, že boli medzery v organizačnom zabezpečení, že som sa nestotožnil s úplne všetkými rečníkmi a že „náckovia“ by mali byť podľa mňa za mrežami spolu s gorilami.

A nakoniec, keby už aj žiaden protest zorganizovaný nebol, chcem aby ste vedeli, že nech si hovorí a komentuje kto chce, čo chce, Vy/My sme víťazi. Možno si to ešte neuvedomujeme, ale už dnes sme iná spoločnosť ako sme boli pred Vašimi/našimi protestmi.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Sme víťazi
2.3.2012 12:45 | Marcel Zajac

Milan,
áno myslím si že rozum patri k vzplanutiu ale hlavne hlavne k tomu na čo by malo byť vzplanutie využité. tu vôbec nepolemizujem a aj "Gorilí" protest to ešte má pred sebou. Na druhej strane bez vzplanutí môže rozum ostať nevyužitý nemá za čím nasledovať. Preto je pre mňa rovnako dôležité ako rozum samotný. A teraz ne teoreticky: Poďakoval som konkrétnym ľuďom za konkrétne splanutie s konkrétnymi požiadavkami, ktoré dokonca považujem za rozumné. Určite keď budem cítiť že budú zneužité, pokúsim sa, ak k tomu budem vedieť napísať svoj postoj, konkrétne kritizovať toto zneužitie samotné. Už zaplo.
Ad: Sme víťazi
2.3.2012 12:23 | Milan1

Marcel, v určitých chvíľach viac ako odvahu treba rozum. Ak by ste vyvolali obrovskú vlnu občianskej nespokojnosti, neostalo by to iba pri odstranení skorumpovaných politikov, ani pri vytvorení "lepšiehio modelu občianskeho štátu"Pokojne by to mohlo dospeť k potrebe "pevnej ruky" / to je to, čo písala Oľga Pietruchova a čo sa realne stalo inde po podobných protestoch / alebo k chaosu, ktorý by mohol byť krvavý.Máme tu dosť sudov pušného prachu, od romskej otazky, regionalnych rozdielov, latentnému odporu k nadnarodným firmam - uvedomujete si, ako ĺahko sa tu dávytvoriť občianska vojna ? Vy budete potom adorovať odvahu ? S Vašimi patetickými textami sa ukažete tým, ktorí stratili všetko ?
Sorry,ak neviete dať smer a zmysel výbuchu občiankej nespokojnosti a len sa opájate nadšením, že vôbec je,skôr či neskôr to niekto zneužije.Možno prave tí, proti ktorím sa viedli protesty. Už zaplo ?
Ad: Sme víťazi
2.3.2012 09:50 | Marcel Zajac

Milan,

Citujem: "Ak niekto to vzplanutie využije resp zneužije.Inak povedané, to , že sú tie protesty nie je samo o sebe hodnotou, ako sa to snaží autor ale aj Vy napísať."

Aj v tejto Vašej vete je predpoklad že: "Ak niekto to vzplanutie využije, ..." Takže ani Vy nehovorite o chybách vzplanutí, ale o ich zneužití.
Práve pre to som veľmi rád, že v tejto spoločnosti dokáže ešte niekto aj vzplanúť pre tému "správy vecí verejných". Som rád že nerozmýšľa najprv nad tým ako ho niekto ľavicový alebo pravicoví zneužije. Som rád, lebo pre všetkých zneužívačov, žijúcich aj z váhavcov a opatrných, je už samotná existencia odvážnych ľudí so záujmom zlá správa.
Ad: Sme víťazi
28.2.2012 15:26 | Milan1

To aAnna Kovárová
No ak sledujete SME, tak ste si mohli všimnúť podľa mňa vynikajúci ćlánok Oľgy Pietruchovej, ktorá je ľavicovo orientovaná ale rovnako ako sumAR to nevidí tak pateticky,ale pýta sa cui bono - komu to prospeje.
pietruchova.blog.sme.sk/c/2884...
Ako vidíte, tie vzplanutia más s tým, že už nechcú také rozkradanie može pokojne viesť k ešte horšiemu.Ak niekto to vzplanutie využije resp zneužije.Inak povedané, to , že sú tie protesty nie je samo o sebe hodnotou, ako sa to snaží autor ale aj Vy napísať.No a sum AR Vám to vychrstol do tváre.To ako vidíte nema nič spoločné s ľavicovým/pravicovým pohľadom.
Ad: sumAR
28.2.2012 10:05 | Anna Kovárová

- stretávam sa na diskusiach SME s takym nickom. Mozno tu by bolo na mieste odvaziť sa pouziť aj vlastne meno...Mám otázku: Nesúvisi váš problém s pochopením cieľa protestov skôr s tým, ze organizátori prejavujú ľavicove tendencie, a vy ste orientovaný doprava?
Vačšinou ten cieľ, možno aj vďaka treskucim mrazom, učastníci ale aj prizerajúci sa, dobre chápu. Je im zrejme, že fakt, akú politickú orientáciu majú organizátori, či sú múdri, alebo hlúpi, dokonca aj konretny "program" na mieste, myšlienky, či len "texty", ktoreé sa tam prednesú, nie sú podstatné.
Podstatné je, že sa ľudia vzchopili k vyjadreniu, že doterajších spôsobov vedenia štatu, rozkrádania, májú už dosť, a nechcu to viac strpieť.
Za občiansku odvahu patrí organizátorom ocenenie, bez ohľadu aké osobné necnosti a udajné motívy v pozadí akcií im budu media pripisovať. Média maju svojich vlastníkov s nemalými zásluhami na súčasnej zoologickej zahrade.
Zatiaľ sa mi podarilo účasťou podporiť len jeden z protestov. Ale mohla som porovnať, čo sa tam v skutočnosti udialo, a ako znevažujúco informovali média.
Kritika smerovala ku všetkým aktívnym politikom, konkrétnym stranám. A tak je zarazajuce, že k pokles preferencii pripisuju prieskumy len jednej.Zodpovedajú tie prieskumy vôbec realite? Alebo ostatné "gorilie" strany majú priaznicov na úrovni ortodoxnej viery, že ich nič neodradí?
Ad: Sme víťazi
25.2.2012 18:39 | tomáš tahy

pekne si to napisal!

:-)

vdaka
Sme víťazi
20.2.2012 14:13 | sumAR

K čomu mali "smer"ovať akurát protesty počas najväčšíchb mrazov na Slovensku, však toto môže vymyslieť iba najpripečenejší organizátor, nuž a tie NESCHOpné devy, ktoré to celé iba čítali/ kto ich riadil?/.
Neuprimná, klamlivá, zavádzajúca, propaganda.

AKo toto, Hugo CHavez dal peniaze na projekt vo Venezuele.: Mladí ľudia dokážu aj nemožne, keď ich niekto podchytí. TOTo je vrcholné predstavenie, máte sa, čo učiť , p. Zajac. Zatlieskajte si svojej "neschopnosti".


www.youtube.com/watch?v=amSqQ5...

Protesty Gorila je nezvládnutá samizdatová akcia od aktivistov typu p.Marcela Z., ako aj napr.rok 1968-69?!
A víťaz je iba jeden, p. Marcel, ale Váš spol. to nie je!
Ad: Sme víťazi
18.2.2012 09:40 | Kravčík

Marcel, ešte že máme po niektorí pamäť posledných 20 rokov. Je množstvo goríl pobehujúcich vo všetkých sektoroch, nevynímajúc ani ten v ktorom sa ty pohybuješ.
Ad: Sme víťazi
16.2.2012 16:01 | Stanislav Miko

Marcel Zajac, hlboká poklona, nepoznám Ťa, ale z každej tvojej vety v Tvojom liste "Sme víťazi", cítiť zrelosť muža, schopného analytika,vlastníka hlbokých ľudských hodnôt, brilantného slovotepca. Navrhujem aby bol list čítaný na najbližších mítingoch, besedách a určite aj na ďalšom okruhlom stole v RTVS v hlavnom vysielacom čase.Neboli by zlé zaslať ho do všetkých gorilých sektretariátov. Prosím printové média, aby list zverejnili na titulných stránkach zajtrajších vydaní, určite im stúpne predajnosť. Ja si ho zaraďujem do môjho osobného archívu medzi skvosty písaneho slova. Ver mi vôbec nepreháňam. Ďakujem Ti.
Ad: Sme víťazi
16.2.2012 14:36 | Lubos Hajdin

Premyslena taktika od Zora. Ciele protestov co najviac rozmnozit (pribrat tulenov, sykorky a samozrejme jezkov). Cim viac zvieratiek, tym mensi dopad.
Ja by som k tomu dodal asi toto:
MVO casto supluju cinnosti zle fungujuceho statu za podmienok, ktore casto hranicia so sebaobetovanim. Otazka znie: preco stat nefunguje normalne a zaskakuju za neho ludia, ktori sa na to uz nemozu pozerat? Jedna z odpovedi: lebo nie su peniaze. A sme pri pricinach, ktore popisal Marcel - korupcia, velka a nekontrolovana moc v rukach individui s nizkym moralnym kreditom, ktore pozieraju verejne zdroje.
Ad: Sme víťazi
16.2.2012 14:12 | Ľubica Trubíniová

Ano, Marcel, vidim to uplne rovnako. Je uzasne, ze sa nieco taketo udialo. Dava to velku nadej - este to na Slovensku nie je celkom stratene. Aj ked cesta je dlha a velmi tazka.
Takze popri mladych, co protesty organizovali a vsetkych, ktori sa ich s dobrym umyslom zucastnili, dakujem aj tebe, ze si to tak presne napisal.
Ad: Sme víťazi
16.2.2012 09:40 | Marcel Zajac

ÁNO pripúšťam, ľudia sa často na seba podobajú.

Ale teraz vážne. Nemyslím si že by som sa úplne mýlil, ani keď som písal, že dobrá spoločnosť potrebuje MVO/3. Sektor. Pre úplnosť - písal som o podpore asignačnému mechanizmu, ktorý považujem za akceptovateľný mechanizmus práve pre to, že v ňom vláda odovzdáva kompetencie rozhodnúť o použití časti odvedených daní daňovým poplatníkom - teda tým ktorý ich vyprodukovali A TO JE PREDSA TO O ČO TU IDE - priblíženie správy vecí verejných do rúk verejnosti, ale nečakám od Zorbu, že také nuansy dokáže zbadať a zapracovať do svojho príspevku. (Ale o asignácii snáď inde.)
Späť k ľuďom mne podobným. (Uf, ešte že Zorba nenapísal „hlas mne podobný môjmu.., to by som už bol úplne...) Mimovládne organizácie na Slovensku od roku 89 volajú po tom, po čom volajú dnes nasrdení občania. Správu vecí verejných žiadajú vykonávať nielen prostredníctvom volebného aktu, ale aj v medzivolebnom období napĺňaním minima známeho ako „Aarhusky“ dohovor. S prístupom občanov k informáciám, k spolurozhodovaniu a k spravodlivosti. Samozrejme ten tlak MVO je rozložený v čase a od kauzy ku kauze a je ilúziou, že by sa mohol vyrovnať tlaku ktorý spôsobil hnev z nakopenia káuz ich flagrantné zametanie pod koberec. Preto som úprimne poďakoval každému kto sa rozhodol nebiť ticho, lebo v tejto túžbe sme určite spolu. Tlak MVO je to tlak existujúci a mnohé MVO ponúkajú jeho pokračovanie v oblasti ktorej sa venujú. Pre to pokračovanie, však treba zdroje a na ich získavanie treba prostredie umožňujúce ich tvorbu. Toto prostredie zatiaľ aj napriek Gorile tvoria politickými stranami nominovaní správcovia vecí verejných a to je aj dôvod prečo sa na nich z času na čas, s požiadavkou o zlepšenie systému/prostredia, aj obraciam.
Ad: Sme víťazi
15.2.2012 18:58 | Zoro Orba

Zajac, zajac...?

Nie je to ten, co tu onehdy pisal, ze pokial politici chcu mat fungujuci 3. sektor, tak ich musia "krmit"?

Zajac, tie protesty boli aj proti tebe podobnym.

» Vaše reakcie (13)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Spoločnosť, Demokracia, Politika, Občianska spoločnosť[23689]
REKLAMA

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt