spájame ľudí, ktorí menia svet
Publicistika
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Slovensko poskytlo ďalší nezvratný dôkaz globálnej zmeny klímy
6.1.2012 | Mikuláš Huba |

Ak pánom klímaskeptikom, neveriacim na globálne otepľovanie, nestačil ako rukolapný dôkaz radikálnej zmeny klímy fakt, že v našich tokoch, potokoch a jazerách sa premnožili žraloky, ktorí na Slovensku predtým – ako všetci vieme – vo voľnej prírode nikdy nežili, tak skutočnosť, že nám tu voľne pobehuje gorila, im definitívne berie vietor z plachiet.


Ako prvé miesto výskytu gorily prekvapujúco figuruje bratislavské Staré Mesto a ako obdobie prvého známeho výskytu sa udávajú posledné roky. My, prírodovedci, sme však mali už dávnejšie vážne podozrenie, že tu gorila v podivnej symbióze so žralokmi žije už dávnejšie, konkrétne dobrých 15 rokov, kedy sa naše hlavné mesto začalo definitívne meniť na mesto opíc, žijúcich a pôsobiacich v obrovských nevkusných klietkach s krycími názvami ako  Národná banka Slovenska, Tatracentrum, Aupark a neskôr River Park, prípadne v menších klietkach neofunkcionalistického typu,  ktoré vyrástli ako huby po daždi v celej Bratislave i v jej okolí.

Ako sa dalo čakať, gorilu neuspokojil len život v džungli veľkomesta, ale začala hľadať naozajstnú prírodu. Zistila, že na Slovensku máme národné parky, a tak sa logicky zamerala v prvom rade na ne. Ale keďže život v meste ju naučil žiť spoločensky a prespávať vo väčších či menších klietkach, priniesla si ich so sebou aj do prírody. A tak vznikli opičie mestá Donovaly, Jasná či Štrbské Pleso a Tatranská Lomnica. Je zaujímavé, že viac ako s domorodou faunou sa gorila v Tatrách znáša s alochtónnou, teda nepôvodnou. Okrem už spomínaných žralokov to boli napríklad cudzokrajné koníky  - o čom svedčí účasť gorily na organizovaní konského póla na Štrbskom plese.

Každý, kto aspoň raz  v živote navštívil zoologickú záhradu a v nej pavilón opíc vie, ako majú tieto tvory rady zábavu: a tak sa za gorila začala orientovať na výstavbu nových lanoviek a zjazdoviek priamo v takzvane chránenej prírode. Zapáčilo sa jej tiež jazdiť po prírode na terénnych motorkách, štvorkolkách a terénnych autách – podobných tým, ktoré si pamätá zo safari v rodnej Afrike. Čo si však, na rozdiel od tatranských zvierat, ktorým to spôsobuje priam, samovražedné reakcie, obľúbila vari najviac, sú silvestrovsko-novoročné ohňostroje v Tatranskom národnom parku. Keďže sa dá reálne očakávať, že zásluhou týchto hlučných zábav sprevádzaných  prenikavými svetelnými efektmi ostatná fauna z Tatier ustúpi, dá sa očakávať, že v Tatrách budú čoskoro žiť už len gorily a v tatranských riečkach a plesách žraloky.

To všetko by nebolo možné bez toho, keby sa klíma na Slovensku z roka na rok nemenila k horšiemu a keby na radniciach našich miest a vo vedení národných parkov nesedeli ľudia, pre ktorých je prijateľnejšia gorila, než pôvodné - teda naše slovenské - živočíchy.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Slovensko poskytlo ďalší nezvratný dôkaz globálnej zmeny klímy
16.1.2012 18:40 | sumAR

ad: Adriana,
ale mne sa to páčí, lebo projekt KJoto končí fiaskom, všetky dôležite krajiny od neho odstupuju/ okrem EU a Ruska/ ale iba preto, lebo Cina a India chce iný režim.
POsledné fiasko ohladom tejt koncepcie bolov Durbane/ budíček ohrievači, skončilo to/.
veda.sme.sk/c/6177727/svet-och...
P. držitel Nobelovej ceny za ochranu sveta už predal svoj podiel v na klimatickej burze v Chicagu a kupilo ho mnejakí h.jaci z EU, takž e ohlupujte ďalej národ tým, čo stoja CO2 odpustky?!. Na smiech... Most-Híd a spol. Ngo, ešte nepochopili, že po roku 2013 už nikto nebude chcieť CO2 kúpiť?!

Všetko zo všetkým súvisí, Al Gore, predal svoj podiel z klima burzy so ziskom, a my máme byť Tí hlupáči, ktorí mŕtvy koncept teraz zaplatia. A Vy konkrétne, Vý svojou tristknou dogmatickou "pravdou" , ešte budete roky presviedčať NEVEDOMCOV, že je to dobre?!
BUDIček, ľudkovia, kde to žijete, všetci okolo Vás chcú iba oklamať, hlavne všetci tí, ktorí majú plné ústa "PRAVDY". Ze p.Adriana.
Ad: Slovensko poskytlo ďalší nezvratný dôkaz globálnej zmeny klímy
16.1.2012 17:54 | Adriana Gálová

@sumAR:
To vôbec nie je pravda. Používajú sa oba termíny - GW aj CC, a záleží to a)buď od kontextu, b) alebo akú pozornosť chcú, aby zaujal čitateľ/ka a pod. "Climate change" teda v tom prípade, ak chcú zanechať pozitívnejší dojem a snažia "white-washovať" problém, aby nevzbudzoval toľké obavy.
Ad: Slovensko poskytlo ďalší nezvratný dôkaz globálnej zmeny klímy
11.1.2012 13:40 | Peter

Z mojho pohladu uplne zbytocny, akoze kvazi-vtipny clanok. Mozno by malo vyznam, aby sa sekcia Publicistika rozdelila na 2 casti: 1. pre MVO, a 2. pre politickych kandidatov OL-NO, 99% atd.
Ad: Slovensko poskytlo ďalší nezvratný dôkaz globálnej zmeny klímy
9.1.2012 23:33 | sumAR

EU už dnes rozprava nie o GW, ale hovorí o klimatických zmenách, Nie o globálno otepľovaní. CHUjilo, zobuď sa už konečne, O GW-čku už nerozprávava vo svete anin jeden seriozný vedec, takže sa sa snáážž, Chudáčku, možn ešte presvedčiš zopár hlupákov na Slovensku. špina jedná nedorobená....
Ad: Slovensko poskytlo ďalší nezvratný dôkaz globálnej zmeny klímy
7.1.2012 20:15 | Roman

Ad 7.1.2012 09:07 | Roman Kanala

Mali by sa radšej dať k "ochranárom" a tunelovať rôzne tkzv. záchranné projekty za dva až tritisíc mesačne.
Ad: Slovensko poskytlo ďalší nezvratný dôkaz globálnej zmeny klímy
7.1.2012 10:18 | ochranár

Z prečítania Gorily som pochopil, že aj naivní ochranári boli zneužítí na podporu introdukcie žralokov v Tatranských vodách. Viď konflikt medzi ochranármi a lesníkmi v Tichej a Kôprovej a prizeranie sa na nástup žralokov v Tatranskej Lomnici.
Ad: Slovensko poskytlo ďalší nezvratný dôkaz globálnej zmeny klímy | Zobraziť Skryť

7.1.2012 10:09
| ?!

Goril mame na Slovensku veru pozehnane: korzar.sme.sk/c/6206626/kosick...
Ad: Slovensko poskytlo ďalší nezvratný dôkaz globálnej zmeny klímy
7.1.2012 09:07 | Roman Kanala

Ako môže turista vo Vysokých Tatrách dostať kvalitu v štvorhviezdičkovom hoteli, keď tam personál mukluje 12 hodín denne za výplatu 300 eur mesačne? Je to o nenažranosti.

www.sme.sk/c/6203713/michal-le...

» Vaše reakcie (8)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Rozvoj, Kriminalita, Demokracia, Ekonomika, Politika, Štátna správa[21607]
REKLAMA

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt