spájame ľudí, ktorí menia svet
Publicistika
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Začala sa 3. svetová...
21.12.2011 | Mikuláš Huba |

Neviem, či ste si všimli, ale nedávno sa začala tretia svetová vojne. A opäť ju rozpútalo Nemecko. Nemusíte sa však báť. Hoci je táto vojna svojím spôsobom fatálnejšia, ako tie minulé – tentoraz sa netýka vojenskej, ale energetickej a následne aj technologickej, ekonomickej, environmentálnej a sociálnej bezpečnosti sveta.


Ak Nemecko túto vojnu vyhrá, nebude to - na rozdiel od predchádzajúcich dvoch svetových vojen - znamenať utrpenie, ale nádej, pracovné príležitosti, čistejšie ovzdušie, menšie riziko  a väčšiu udržateľnosť i kvalitu života pre obyvateľov Zeme, a to napriek tomu, že aj táto cesta bude mať svoje úskalia, ako napokon každá strategická operácia historického významu.

Okamihom vyhlásením tretej svetovej bola tá chvíľa v roku 2011, kedy sa nemecká vláda oficiálne zaviazala rozlúčiť so získavaním elektrickej energie z jadrových zdrojov a zároveň nariadila s okamžitou platnosťou a definitívne vyradiť z prevádzky osem jadrových reaktorov! Obe tieto vzájomne späté rozhodnutia prišli po tragickej havárii vo Fukušime, ale táto udalosť o nich nerozhodla, nanajvýš ich urýchlila. Ďalšiu významnú víťaznú bitku predstavoval okamih, keď výroba energie z obnoviteľných zdrojov po prvý raz v novodobej histórii Nemecka predstihla výrobu z jadra a zároveň dokázala vytvoriť trojnásobne viac pracovných príležitostí, ako energetika z tzv. klasických energetických zdrojov.

Rozhodnutie nemeckej vlády, v ktorej tentoraz nesedia zelení, ale dominujú jej tradične „projadroví“ kresťanskí demokrati, je šokujúce a úplne logické zároveň. Šokujúce je pre tých, ktorí podcenili nemeckú odvahu a predvídavosť, pre tých, ktorí ignorujú väčšinové názory a potreby obyvateľov, pre tých, ktorí odmietajú vidieť náklady na výrobu energie z jadra skutočne komplexne a pre tých ktorí nechcú vnímať realitu a reflektovať budúcnosť – skorú budúcnosť bez neobnoviteľných energetických zdrojov, medzi ktoré patrí aj uránová ruda.

Reakcia slovenských médií sa pohybuje od takmer žiadnej, cez insitnú až po zmätenú, politológovia radi  hovoria o čírom populizme Merkelovej and comp. a reakcia našich decízorov je podobne tragikomická: sčasti sa tvária, ako mŕtvy chrobák a sčasti argumentujú ako malé deti, že Nemci svojím rozhodnutím spáchali čosi ako kolektívnu samovraždu, alebo v lepšom prípade sa pustili do voluntaristického experimentu, ktorý sa nemôže dobre skončiť, a preto musíme urýchlene rozšíriť náš už dnes prebujnelý jadrovoenergetický potenciál, aby sme ich po krachu toho ich experimentu mohli zachraňovať exportom našej energie.

Pritom nemecká vláda pochopila a urobila len dve veci, ktoré musí pochopiť aj malé dieťa. Keď je jasné, že jedna éra sa z objektívnych príčin neodvratne končí, je treba obrátiť list a začať novú éru. A kto to pochopí a urobí prvý, bude víťaz.

Za ostatných sto rokov Nemci rozpútali dve svetové vojny a obe – chvalabohu – prehrali. Túto prehrať nemôžu. Ak by sa tak stalo, tak by ju spolu s nimi prehral celý svet.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Začala sa 3. svetová...
6.1.2012 01:56 | Roman Kanala

Nemecku a jeho 3. svetovej vrtuľovej vojne sa Poľsko ide brániť tak, že na hraniciach svojej elektrickej sústavy inštaluje transformátory, čo budú schopné obmedziť prúdy. SEPS to víta, lebo už vraj nie sú schopní s existujúcou sieťou zabezpečiť parametre stability a sieť je často na pokraji zrútenia. To je tá veterná elektrina. Ak zafúka vietor, je jej priveľa. Ak prestane fúkať, nie je nič. No siete musia byť dimenzované na maximum. A postaviť siete od vrtúľ na severe Nemecka na juh sa nedá za pár mesiacov, ako vysadiť les vrtúľ.

ekonomika.sme.sk/c/6205945/nem...
Ad: Začala sa 3. svetová...Čo si myslí J Mesík ?
4.1.2012 12:26 | Ivan Hrozný

Príhovo ku katolíkom:
"Oslovujem vás týmto zvláštnym spôsobom preto, lebo, či si to uvedomujete alebo nie, prichádza váš čas. Konzumná civilizácia naráža na svoje limity a zrážka s nimi bude pre ľudstvo ťažká a pre mnohých tragická. Nastupujúca kríza západnej civilizácie, ktorej sme všetci súčasťou, prinesie nebývalé ťažkosti a hrozby, ale aj šancu a nádej na zmenu vecí k lepšiemu. Konzumnú chamtivosť sme nedokázali obmedziť z vnútorného rozhodnutia: budeme jej zbavení silami ktoré sú mimo ľudskú kontrolu.
Prvotné kresťanstvo sa zrodilo z krízy rozpadu Rímskej ríše. Stalo sa nádejou doby temna a po ťažkom, rozporuplnom a bolestnom vývoji trvajúcom stovky rokov významne prispelo k zrodu našej dnešnej spoločnosti s jej dobrými aj zlými stránkami. Hospodárska, sociálna a ekologická kríza, ktorá na nás všetkých, bez ohľadu na vieru či nevieru onedlho plnou váhou doľahne, nie je a nebude krízou akú prežili generácie našich predkov v 20. storočí. Táto kríza bude omnoho hlbšia a dlhšia a riziká, ktoré prináša, sú obrovské. Ľudská závisť, nenávisť, bezohľadnosť a chamtivosť ju môžu urobiť omnoho horšou. Zodpovednosť, solidarita, nezištnosť a láska môžu naopak mnohé zachrániť."
Ad: Začala sa 3. svetová...Chválabohu ešte nie...
4.1.2012 12:19 | Ivan Hrozný

...ale určite sa tak stane, lebo súčasný systém ("neobmedzenej spotreby") Kapitalizmus, nemá v sebe toľko sily, aby "TÚŽBU PO ZISKU" eliminoval "skromnosťou". Egoizmus v podobe aká panuje aj na Slovensku, je najväčším nepriateľom "trvalo udržateľného života" na Zemi. A o tom to je.
Ad: Začala sa 3. svetová...
29.12.2011 20:18 | somˇAr

Aj tak v boji o ENErgiu vyhrávame- /vlastníci biomasy/:

www.novinky.cz/internet-a-pc/2...
Ad: Začala sa 3. svetová...
29.12.2011 18:52 | Tomas Husar

Jezisikriste, clanok je aj ekonomicky uplne insitny:
>a zároveň dokázala vytvoriť trojnásobne viac pracovných príležitostí, ako energetika z tzv. klasických energetických zdrojov.

ved to by sme rovno mohli navrhnut aby sa sudobe europske polnohospodarstvo nahradilo dvojpolnym a uhorovym systemom zo stredoveku. A zamestanost v polnohospodarstve by stupla 20 nasobne. Navyse aj v pohrebnictve by sa zamestanost zvysila 4 nasobne lebo cast ludi by umierala od hladu.

Ale teraz vazne, myslim ze v Belgicku sa konecny spotrebitelia mozu zaviazat ze nechcu energeticky mix ale iba ekologicku elektriku a platia za kilovwat dvojnasobok. Nejaky obcan naopak poziadal ze on nechce ani mix, ani ekologiu ale elektrinu z jadra a je ochotny platit polovicu. Neuspel a tak sa teraz sudi s belgickym statom o pravo odoberat elektriku z jadra. Drzim mu palce.
Ad: Začala sa 3. svetová...
29.12.2011 12:14 | Tomas Husar

Stopnutie nemeckeho jadroveho programu ma minimalne dva problemove body.

1.)zelene obnovitelne alternativy nevedia vykryt vykon stopnutych jadrovych elektrarni. zadalsie za kazdy veternik a solarko co prave dodava elektrinu musi byt v zalohe ina elektrren co naskoci ked prestane fukat a svietit.

2.)tak ako sa budu postupne vypinat nemecke atomky tak budu krachovat specializovane dodavatelske firmy. A miesto solidnych a bezpecnych nemeckych firiem, budu externe v postupne vypinanych elektrarnach robit bulharske a turecke. Cize bezpecnost pojde prudko dole.

Nemci uz raz prisli o elitu svojho energetickeho vyskumu ked sa po predoslom stope odstahovala do juznej afriky a teraz si pustia zilou druhy krat.
vsetko zle, spat na stromy.
Gorila, Radicova, Kravcik, SDKU a blbost Kanalu
29.12.2011 10:18 | Zoro Orba

Pomaly sa kruh uzatvara. Co maju tito podvodnici spolocne?

Gorila - byvaly penzionovany lokalny politik zo SNV sa kvalifikoval za sefa SIS, pretoze sa osvedcil ako kruvoprisasnik na sude pri kauze Cuno-SDKU. Urobil mu aliby na cas, kedy ho policia prichytila pri predavani uplatku.
Jeho uloha je pomahat zmarit vysetrovania roznych Goril.

Kravcik - patri do skupiny SDKU- Cuno, viacnasobne sa osvedcil pri roznych podvodoch, kde uspesne pouziva insitne kecy o vode ako kamuflaz, ktorym ani sam neveri.

Radicova - menovala sefa SIS aj Kravcika, pretoze su jej krvna skupina. Uspesne pouziva insitne kecy o slusnosti ako kamuflaz, ktorymi ani sama neveri.

Kanala - nutna sucast tychto podvodnikov, blaciaci internetovy dedko demokrat.
Ad: Začala sa 3. svetová...
28.12.2011 09:20 | Roman Kanala

Pozrel som si dokument
skgorila.tumblr.com
Je to dlhé, nedokázal som z toho prečítať viac, než pár odstavcov naraz a prišlo mi zle. Na Zlodejsku po zlodejsky je energia, hlavne jadrová, len dojná krava pre zlodejov. Čím väčší balík prachov pokope, tým viac priťahuje zlodejov. Logické.

Na Zlodejsku po zlodejsky by sa preto mali podporovať hlavne úspory energie. Sú decentralizované a úplne protislovenské. Nedajú sa ukradnúť. Ak ušetria pár drobných miliónom ľudí, v sume to sú veľké čísla, ale neukradne to ani Penta, ani Palacka. Peniaze ostanú ľuďom. Úspory sa nedajú prehnať. Úsporami sa nedajú urobiť ekologické škody, naopak. Každá vrstva sklenej vaty na streche či okolo fasády, každý kondenzačný kotol, každá jazda električkou namiesto autom šetria životné prostredie a znižujú emisie.
Ad: Začala sa 3. svetová...
23.12.2011 11:12 | Zoro Orba

S tou tretou svetovou to vidim podobne.

Socializmus padol predovsetkym kvoli technologickemu zaostavaniu, bezny clovek to videl v nastupe PC. Viete si predstavit, kde by bol izolovany vychodny blok s embargovanymi cipmi?

Dnes sa neembarguju nove technologie, ale sankcionuju stare. Vid zakaz ziaroviek, emisne limity, emisne kvoty a pod. Nemecko ked bude mat nove technologie ma ekonomicku silu zakazat stare a vyhrat "vojnu". Jeho zbrane budu patentove ochrany a zakaz dovozov.
Pesiaci budu slovenski, rumunski a dalsi makaci, ktori im budu montovat vyrobky, pripadne aj vyvijat - to v obmedzenom mnozstve aby neuniklo cele know-how.

A keby sa zlepsila danova prisnost, tak pojdu dalej.
Nie je tajomstvom, ze nemecke firmy si sami rozhoduju, kolko dani tu budu platit a akou formou si zisky prevedu na materske spolocnosti. Dokonca aj nemecki manazeri si tu daju nemecke manazerske platy, ale robia vsetko aby tu nemuseli platit dane a odvody. Aj vdaka roznym Miklosom.

Vojna davnejsie zacala.
Ad: Začala sa 3. svetová...
22.12.2011 22:08 | Milan1

Nuž Roman Kanala je myslím v tomto oveľa erudovanejší,logicky konzistentejší. Navyše - ešte aj to nahradzanie jadrových zdrojov ekologickými, nahraditeľnými je skôr chimera a zelení už uznavajú, že v podstate zohrali úlohu užitočných idiotov, kedže nahrada tých zdrojov ide hlavne cez tie fosílne.Iracionalita na pohĺadanie...
nejedly.blog.idnes.cz/c/214637...
Ad: Začala sa 3. svetová...
22.12.2011 20:42 | Roman Kanala

S Mikulášom Hubom obvykle súhlasím, ale tu si myslím, že sa poriadne sekol.

Koncentrácia CO2 je dnes 390 ppm a teplota oproti 300 ppm už stúpla o 0.6 stupňa. Ak sa nebude nič robiť (business as usual), tak okolo 2050 dosiahneme 900 ppm a vyše +5 stupňov, čo by bola katastrofa. Ak sa priemyselné krajiny vrátia ku dohodám z Kyota a naozaj znížia emisie na úroveň 1990, tak dosiahneme 800 ppm. Ak sa pridajú nové technológie, čo je dnes len mytológia, tak to bude 700 ppm a +4 až 4.5 stupňa.

Čokoľvek nad +2 stupne je katastrofa, lebo planéta sa veľmi zmení. Vyhynú živočíne druhy, zmiznú ľadovce ako zdroj pitnej a energetickej vody, nastane aridifikácia Amazónie a amerického Stredozápadu. Sahara až po Grenoble a Milano. Vražedné vlny horúčav vyradia starých ľudí, kardiakov a chorých s horúčkou. Vegetačné pásma sa posunú a Anglicko, Škandinávia a Sibír sa stanú obilnicami. Južnejšie sa lesy zmenia na savany, potom na stepi, a napokon na púšť.

Pritom nie je potrebné čakať na mýtickú novú technológiu. Sú k dispozícii už dnes a hneď dve: jadrová energia a úspory energie. Oboje majú nulové emisie. Oboje pôsobia na baseload, teda základné zaťaženie siete. Na rozdiel od šialených nemeckých vrtúľ, čo hľadajú cestu pre prúd na juh do Talianska cez Poľsko a Česko, jadrová energia sa dá modulovať a je disponibilná na stlačenie gombíka, a nie keď sa prírode zachce. Veterná energia má zmysel len vtedy, keď je poruke veľký spotrebič na pumpovanie vody hore do priehrady alebo generátor elektrolytického vodíka. Ako doplnok je to fajn, ale postaviť na tom energetický systém je šialenstvo. Tieto hračky musia byť 100% zálohované z istých zdrojov: hydro, uhlie, jadro. Ak sa škrtne jadrová energia a potenciál vodných elektrární je už dnes vyčerpaný, ostávajú fosílne zdroje.

Greenpeace sú nezodpovední blázni. Podobne aj nemecká a švajčiarska vláda. Švajčiari si aspoň dali čas a opustenie jadrovej energie sa bude diať postupne tak, že sa pri vypršaní licencie na prevádzku už nebude elektráreň znovu certifikovať na ďalšie obdobie. Nemci chcú zatvárať dobré, fungujúce zariadenia. To je finančná katastrofa a ekologická vražda planéty. Niečo sa ešte dá zachrániť len vtedy, ak sa budú masívne pretláčať úspory a ak sa jadrové elektrárne nebudú zatvárať, ale naopak znovu projektovať a stavať.

Nie je pravda, že urán je neobnoviteľný zdroj. To je len vtedy, ak sa palivo použije len jediný raz a potom sa uskladní v podzemí. Ak sa robí reprocessing, tak sa dá znovu využiť vyše 90% energie. Vyhorelé palivo obsahuje plutónium a štiepne transurány. To je energetický poklad. Reaktory TWR a rýchle reaktory to všetko vedia ešte využiť.
Ad: Začala sa 3. svetová...
22.12.2011 20:40 | sumAR

Nedá mi po týchto kataklyzmatických správach reagovať. Zatiaľ len pripečene predýchavám, tie sibyliny, ktoré vypustil z úst, kandidát politickej strany- občianskej, či akej?!
Tretia svetová a Nemci, nuž neviem, či je toto správne spojenie, vždy to totiž evokuje opakovanie z minulosti, takže p. Huba, kur..va, toto je veľmi nešťastne priprovnanie, v obidvoch vojnach mreli desaitky milionov ľudi, a to teraz vyzera, že Vy tu skutočnosť prejidukujete?! Hrôza ma obchádza z tohto poznania.n P. Huba, schovajte sa do svojho krytu, tam isto budete v bezpečí, možno sa Vám nejaké decko aj vymočí na prah Vašších dverí, kým ďalších desiatok milionov duší zomrie.
Ad: Začala sa 3. svetová...
22.12.2011 20:39 | sumAR

Nedá mi po týchto kataklyzmatických správach reagovať. Zatiaľ len pripečene predýchavám, tie sibyliny, ktoré vypustil z úst, kandidát politickej strany- občianskej, či akej?!
Tretia svetová a Nemci, nuž neviem, či je toto správne spojenie, vždy to totiž evokuje opakovanie z minulosti, takže p. Huba, kur..va, toto je veľmi nešťastne priprovnanie, v obidvoch vojnach mreli desaitky milionov ľudi, a to teraz vyzera, že Vy tu skutočnosť prejidukujete?! Hrôza ma obchádza z tohto poznania.n P. Huba, schovajte sa do svojho krytu, tam isto budete v bezpečí, možno sa Vám nejaké decko aj vymočí na prah Vašších dverí, kým ďalších dedaitok milionov duší zomrie.

» Vaše reakcie (13)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Ekonomika, Politika, Štátna správa, Životné prostredie, Energia[17944]
REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS