spájame ľudí, ktorí menia svet
Publicistika
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Vzbura lekárov: Porazená verejnosť
3.12.2011 | Juraj Mesík |

Boj proti lekárskemu stavu dožívajúca vláda SR prehrala ešte skôr ako sa doň pustila. Nekompetentná vláda si totiž zvolila vojnu, ktorú nemohla vyhrať: každá krajina môže dlhodobo fungovať bez vlády, susedné Česko tak žilo dlhé mesiace, Belgicko v pohode fungovalo bez vlády od júna 2010 do októbra 2011. Koľko vydrží spoločnosť bez len malej časti nemocníc si občania Slovenska práve overili.


Každý jeden internista, anesteziológ, chirurg, pediater, gynekológ, onkológ či traumatológ je pre životy ľudí  o triedu dôležitejší ako hociktorý minister. To zdutá moc doteraz nechápala a aj teraz jej ešte chvíľu potrvá kým egá politikov prehltnú trpkú pilulku.

Jediná možnosť, ako vláda a KDH zvlášť mohli svoju vojnu proti lekárom vyhrať a sprivatizovať nemocnice spočívala v zastrašení alebo skorumpovaní lekárov jednotlivo. Keď 1. októbra 2011 2400 odvážnych lekárov povedalo vláde a národu „ďakujeme, odchádzame“  mohla vláda urobiť len jediný zmysluplný krok - sadnúť s lekármi za stôl a rokovať. Namiesto toho KDHácky obchodník s liekmi vsadil všetko na zastrašovanie – a žalostne pohorel. Jedna zo zásadných vecí, ktorú nepochopil ani on, ani vláda, ani verejnosť je, že tých 2400 odvážnych nebolo v boji samých: za ich chrbtami stála veľká väčšina ostatných lekárov, ktorí síce nemali odvahu alebo slobodu podať výpovede, ale svojim kolegom v prvej línii boja držali palce a podporovali ich. KDH sa nepodarilo vraziť klin do lekárskeho stavu a rozdeliť ho na zlých vzbúrencov a pokorné ovečky.

Snáď ešte v novembri existovala aspoň teoretická šanca na dohodu  prijateľnú pre lekársky stav, vtedy však do hry spôsobom negramotnej dedinskej ženičky vstúpila profesorka Radičová a priliala do ohňa sud oleja. Možno jej urobilo dobre, keď sa pred televíznymi kamerami pokúsila ako sopľavé deti zastrašovať a zosmiešniť lekárskych lídrov, dosiahla však len to čo Uhliarik - ale na druhú. Chudera nepochopila, že pred sebou nemá servilných žiačikov ani partajných pochlebníkov z SDKÚ, ale ľudí, z ktorých sú mnohí dennodenne konfrontovaní s úplne iným majestátom a autoritou ako kedy ona mohla mať - s majestátom a autoritou smrti.

O profesorke Radičovej jej ne-sympatizanti už dlho šíria, že si o sebe myslí, že je „ako Merkelová, ale krajšia“ Myslel som si, že ju len ohovárajú ľudia z SDKÚ, ale ukázalo sa, že to je presná psychologická sonda do duše ženy, ktorá – žiaľ – nezvládla úspech. Ak niekedy bola alternatívou k Ficovi, svojou aroganciou a spojením sa s „transformačnou“ mafiou KDH stratila akúkoľvek šancu na zmysluplnú úlohu vo formovaní lepšej budúcnosti Slovenska.  K tej horšej ešte prispieť môže.

Strata profesorky Radičovej ako akej-takej alternatívy nie je pre občanov Slovenska dobrá správa, ale o mnoho rádov horšia je, že krízový stav v slovenskom zdravotníctve dnes už žiadna dohoda vlády s odbormi nevyrieši.

Dožívajúca vláda svojim zúrivým mediálnym pogromom proti lekárom dosiahla efekt, ktorý už nebude možné vymazať. Aj keby dnes vláda lekárom sľúbila a dala aj modré z neba, exodus kvalifikovaných slovenských lekárov do zahraničia nič nezastaví. Lekári boli doteraz ochotní robiť svoju vysokokvalifikovanú , zodpovednú a superstresujúcu prácu za almužnu – ale žiadny hrdý profesionál nezabudne na to, čo sa stalo. Jeden z mnohých nevyhnutných predpokladov pre vyštudovanie medicíny je veľmi dobrá pamäť. Hlboko v nej zostane ukotvená arogancia moci a nevďačnosť spoločnosti voči lekárom.

Dožívajúca vláda a jej strany – SDKÚ, KDH, SAS a Most-Híd – nie sú najväčšími porazenými vojny proti vlastnému obyvateľstvu, ktorú si zvolili. Jej najväčšími obeťami žiaľ sú a najmä budú občania Slovenska. Podľa prieskumov viac ako 60% verejnosti stratilo v uplynulých mesiacoch základný pud sebazáchovy a podľahlo vládou a veľkou časťou novinárov masírovanému pudu závisti. Namiesto toho, aby lekárov verejnosť podporila – napríklad generálnym štrajkom, čo je presne to, čo by urobili takí Francúzi – v lepšom prípade mlčala, v tom horšom sa pustila do nebývalého kydania na lekárov. Niežeby nebolo čo kritizovať – časť lekárov berie úplatky, mnohí sú k pacientom nevľúdni (čo je mimochodom aj dôsledok chronickej únavy) a pacienti občas bohužiaľ umierajú, čo úzko súvisí s tým, že lekári nie sú bohovia, aj keď by si to chorí a príbuzní strašne želali. Nikto nevie o ľudskej bezmocnosti lepšie ako práve lekári.

Vládnym a mediálnym pogromom a spusteným tsunami ľudskej závisti sfanatizovaná verejnosť podľahla pokušeniu hrýzť ruky, ktoré zachraňujú životy. Domnievam sa, že odpoveď mnohých lekárov bude veľmi prostá: odchod zo Slovenska. Môj odhad je, že bez ohľadu na to, aké zmluvy nakoniec lekári s vládou uzavrú, emigračná vlna sa rozbehne bez veľkých fanfár hneď po Novom roku a ako sa bude hospodárska kríza zhoršovať, bude odchádzať  rastúci prúd lekárov. Predovšetkým tých najkvalifikovanejších, s atestáciami a dlhými rokmi praxe. Masy chorých ľudí a ich príbuzných z nenávisti voči lekárom rýchlo vytriezvejú, spoločenská pozícia tých čo zostanú  bude neporovnateľne silnejšia. Dá sa predpokladať, že odíde proporčne viac lekárov, ktorí nikdy úplatky nebrali. Relatívny počet tých druhých stúpne, ale štát nebude mať žiadnu možnosť ani vôľu čokoľvek s úplatkami robiť. Už vie, že na buzerácie lekárov nemá dostatočnú silu ani keby chuť bola. Lekárov bude málo, chudobní budú zomierať mladší a bez dostatočnej liečby chronických chorôb žiť horšie.

Mnoho ľudí  vrátane vladárov a novinárov si myslelo a možno stále myslí, že lekári z hrozbou odchodu do zahraničia blufovali. Poviem to natvrdo, ale problém je v tomto: veľká väčšina slovenských politikov aj novinárov môže päť kilometrov za hranicami Slovenska robiť obrazne povedané umývačov riadu. Na rozdiel od vykecávania v parlamente a písania často úplne povrchných článkov je medicína mimoriadne náročná univerzálna veda. Špičkový chirurg, anestéziologička či internistka v Banskej Bystrici je špičkovým chirurgom, internistkou či anestéziologičkou aj v Osle, Kodani, Berlíne, Londýne, Paríži či Toronte. A keby bol problém jazyk – ten sa ale dá doučiť, spomeňme si že lekári sú zväčša ľudia s veľmi dobrou pamäťou – samozrejme je tu Brno, Olomouc, Praha, Plzeň a desiatky ďalších českých miest. Stovky a stovky slovenských lekárov môžu odísť z tejto skorumpovanej gubernie neskutočne ľahko: ten zďaleka najväčší problém je urobiť rozhodnutie. Myslím, že vďaka pogromu ho mnohí už urobili a ďalší budú nasledovať keď prvá vlna prešľape cestičky.

Iná hlboko mylná predstava ktorej verejnosť naletela je, že by vzbúreným lekárom malo nejak príliš záležať na ich popularite. Zdá sa, že sú naši ľudia tak zblbnutí hlasovaniami o tancujúcich celebritách v rozličných superstároch a akoby reality shows a sledovaním volebných preferencií, že im úplne uniklo, že lekári žiadnu popularitu nepotrebujú. Je príjemné byť populárni – ale dnes na to lekári zvysoka kašlú. Ani keby mali podporu len 1 % verejnosti, nič by to nezmenilo. Veď len skúšajte meditovať o popularite lekárov keď máte žlčovú koliku, vaše dieťa horí v horúčke alebo vás zodratý bedrový kĺb drží na vozíčku. Par don:  pražský klasik by povedal „ To je ale hluboké nedorozumění...“

Kauza vojny proti lekárom je pre občanov Slovenska pochmúrnou prognózou. 28.11. tento štát po druhý krát nedokázal predať štátne dlhopisy, keď sa to ešte pár krát zopakuje, bez pomoci Európy štát zhruba v polovici roku 2012 – dúfajme, že nie skôr – zbankrotuje pre neschopnosť refinancovať dlhy, do ktorých SDKÚ a Smer krajinu priviedli. Dôsledkom bankrotu bude vyhrotená a dlhá sociálna kríza, prepúšťanie ľudí, rýchly vzostup napätia v spoločnosti. Kríza, do ktorej Slovensko neodvratne smeruje by bola zlá vysoko nad rámec predstáv väčšiny ľudí aj s kompetentnými ľuďmi vo vláde. Budúcnosť s diletantskou a do špiku kosti skorumpovanou vládou to bude omnoho horšie.  Po tom, čo profesorka Radičová s budovateľom tunelov Figeľom zdevastovali jeden zo základných systémov reziliencie – systémovej odolnosti – spoločnosti, môže byť pre mnohých náhle schudobnených a bezmocných ľudí  tragická. Tento závisťou zaslepený národ bude ešte veľmi vďačný všetkým lekárom, čo zostanú. A nepotrvá to dlho.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Vzbura lekárov: Porazená verejnosť
3.6.2012 17:56 | Zoro Orba

kanal, ako sa ty mozes nazyvat vedec?? Pozri si Zidovsky kodex, kedy bol ten zakon vydany a co sa tam pise o vykonavani lekarskeho alebo lekarnickeho povolania. Vedec by nikdy nenapisal takuto hlupost ako ty....
Ad: Vzbura lekárov: Porazená verejnosť
2.6.2012 23:35 | Zoro Orba

Zase vykrik z kanala. Na to aby Zidia cez vojnu nemohli na fasistickom uzemi vykonavat hocijake remeslo nemuseli vznikat ziadne komory, bolo to dane statnym nariadenim. Ty tej "chamradi" nesiahas ani po clenky... Zakompexovany emigrant sa rozculuje, ze slovensky lekar zaraba viac ako on plati mesacne zdravotne poistenie. No nehoraznost - slovensky lekar sa ma mat horsie ako svajciarsky kanal...
Ad: Vzbura lekárov: Porazená verejnosť
2.6.2012 19:34 | Roman Kanala

Z predsedu lekárskych odborov, podnecujúcich rebéliu lekárskej chamrade na jeseň, sa Kollár stal predsedom lekárskej komory. Komora žiada parlament, aby zmenil zákon o odmeňovaní zdravotných sestier, lebo peniaze chcú predovšetkým oni, lekári. Zasadnutie sa konalo u fašistov v Žiline. - - - - - - - - - - - - http://www.sme.sk/c/6401923/novym-prezidentom-lekarskej-komory-sa-stal-marian-kollar.html - - - - - - - - - - - - Lekárska komora je korporatistické teleso s fašizoidnými tendenciami. Na Francúzsku po francúzsky vznikla počas vojnového režimu vo Vichy, aby znemožnila Židom vykonávať lekárske povolanie. Žid sa nemohol stať členom komory a nečlen nemohol vykonávať remeslo. Z podobného dôvodu vznikla Slovenská lekárska komora v roku 1942. Korporatizmus je jedným z hlavných charakteristík fašizmu. Obnovená lekárska komora bola v 1990 u fašistov v Žiline. V roku 2002 sa zákonom ustanovilo povinné členstvo, v roku 2004 zákon už hovorí o dobrovoľnom členstve.
Ad: Vzbura lekárov: Porazená verejnosť
1.6.2012 14:04 | Miko Jaroslav

to čo tvrdia lekari alebo poslanci jeto ich len jednoznační nazor k tomu ako to myslia že by to tak malo byt. Ale faktom toho všetkeho je že nič stoho sa nečiní pre SR. akí nazor potom može mat slovevenský občan ak páni doktori a páni poslanci sa nedokážu dohodnút sami nad sebou, čím to je.. všetko čo sa tú deje sa točí okolo penazi preto sa nikto nedokaže dohodnut s nikím.existuje časopis ktorá na úvod píše,PEBUDTE SA a konajte tak ako bolo slubené....
Pre p.Mesika
22.12.2011 14:02 | pressburger

Mily pan byvaly lekar. snazim sa pochopit pozadie vasho listu. okrem vasho lavirovania medzi tretosektorovym komunitnym "tiezlekarstvom", rozpadnutym manzelstvom s lekarkou a terajsim partnerstvom s panou, ktora "zuarbeituje" tzv lekarom gynekologom odrody Kollar, Kliment, Cupanik and Co. v tragikomedii financovanej britskym farmaceutickym gigantom na antikoncepciu - hrajuc sa na Moznosti volby, ci Pro Choice. Smutnej variacii v podani predpisovania antikoncepcie komukolvek a kedykolvek a interrupcie na pockanie, hlavne, ze to sype...A tak sa ani nedivim, ze v podstate reagujete agresivitou na to, ze vacsina ludi vnima tzv lekarov ako vypalnikov. TI poctivi klinici naleteli hajzlikom a teraz rozmyslaju, akoby vycuvali a tak to valaju na inych. Vy si myslite, ze to je o lekaroch a pacientoch? Gynekologicka nerodi? A kto opravuje zuby zubarovi? Absurdistan je v tom, ze privatny lekar si poda "vypoved" z ambulancie, aby sa na oko pridal k strajkujucim, ale v skutocnosti si vyplaca nadalej odmenu, lebo je sro.cka To si myslite, ze vsetci na slovensku pozrali huby, ci Antikoncepciu od ktorej zblbli?
Ad: Vzbura lekárov: Porazená verejnosť
16.12.2011 14:22 | les

Pán Mesík Váš druhý odsek jasne dokazuje prečo slovo "lekár " zľudovelo ako nadávka...
Romanovi Kanalovi
16.12.2011 09:33 | Peter

Zajac ma vela masla na hlave, a tie jeho kvazi sebavedome, skor drze reci, o tom len svedcia. To ale neznamena, ze v mnohom nema pravdu. Celkovo cim viac niekto prezentuje cierno-biele vnimanie situacie, t.j. nazory typu "dobri vs. zli", tym vacsi osobny problem si tym riesi. Autorov osobny problem bola snaha dostat sa do NR SR, ale zda sa ze rychlo pochopil co za mafiani su ludia za 99%. Uz len aby pochopil aj to, co za mafiani su Kollar a Sykora z LOZ, a velka cast strajkujucich lekarov. O Zajacovi kazdy znaly problematiky vie, preco a ako presunul velku cast penazi (cez uhrady poistovni, sadzby a limity) do Srdcovo-cievnych ustavov ktore potom mohli vo velkom nakupovat od na Zajaca prepojenych dodavatelskych firiem. Zajac sa nestitil ani veci ako cenzura (cez Rybnicka a Kordu). Apropo Korda - tiez dokaz toho, ze silne reci zvycajne mavaju taki ktori maju maslo na hlave. To je ta znama "meciarova finta" ked skor ako niekto zisti a zverejni co zle urobili z toho isteho obvinia niekoho ineho - a potom ked zistenie o nich samych vyjde navonok to budu hrat tym smerom ze je to hlupost v ramci snahy o odplatu.

Zajacovu pseudo-reformu a jej dosledky pekne zhrnul p. Dragula (jeden z mala cestnych na bojisku) v umlaufoviny.com/www/res_public... , celkovy kontext je zosumarizovany napr. aj v tejto prezentacii: umlaufoviny.com/www/res_public... .
Ako v Bangladéši, všetci by chceli mať vyššie platy
16.12.2011 07:59 | Roman Kanala

Rudolf Zajac o lekárskej rebélii a zdravotníctve všeobecne:

Ako v Bangladéši, všetci by chceli mať vyššie platy
zivot.lesk.cas.sk/clanok/10469...

Zdravotníctvo bolo mojimi šiestimi zákonmi neuveriteľne zmodernizované - a neunieslo to.

Najväčším problémom je nízka efektivita, vynaložené peniaze nevieme dobre využiť.

Keby som mohol skonštruovať zdravotný systém od nuly, nikdy nebudem vymýšľať zdravotné poisťovne!

Manažment je dnes správca štátneho majetku a je jeden jediný – riaditeľ. V akciovej spoločnosti je predstavenstvo, ktoré musí byť trojčlenné. Dnes riaditeľa skoro nik nekontroluje. V akciovej spoločnosti je dozorná rada s vysokými kontrolnými kompetenciami. Akciovka musí robiť auditované účtovníctvo. Súčasné nemocnice nevedú žiadne účtovníctvo. A čo sa stane riaditeľovi štátnej nemocnice, ak urobí škodu sto miliónov eur?

Nemocnice nemajú platobné mechanizmy. Dnes nemocnice, a, napodiv, len štátne, nevedia vykazovať, čo reálne stojí zdravotná starostlivosť.

Doteraz nebol definovaný nárok. Poisťovňa, ktorá má nakupovať zdravotnú starostlivosť, nemá povedané, čo má nakupovať. No tak potom kde sme?! Buď zrušme poisťovne, alebo definujme nárok!
pre marlowe
12.12.2011 13:31 | Peter

Chapem Vas nazor, a nevidim najmensi dovod preco Vas "sprdnut" :). To, co predpokladam ja, je skor kombinacia toho ze 1. minimalna siet nemocnic bude vzdy statna (pisal som nizsie), a 2. verejne financie SR sa blizia ku "greckemu kolapsu" a pri vysokych platoch lekarov v statnych nemocniciach nezostanu peniaze na kvalitne materialne zabezpecenie (myslim teraz viac rekonstrukcie budov v ktorych su velke straty tepla a pod.). Nizka kvalita statnych nemocnic vytvori priestor na vznik novych sukromnych zariadeni. No a za vyssiu kvalitu v nich si priplatime. Cim skorumpovanejsie a drahsie budu statne nemocnice (napr. aj z dovodu "viedenskych platov"), tym vyssie budu sadzby za vykony ci v DRG, a tym viac ziska aj sukromna nemocnica ak nebude nejaky diskriminacny princip. Teda ak to bude podobne ako napr. v skolsve, mam na mysli model financovania sukromnych a cirkevnych skol, ktore si nad ramec minimalnej siete zakladaju sukromnici vsade tam kde "vidia svoj kupyschopny segment". No a sukromne skoly su verim ovela efektivnejsie ako statne, ale aj tak sa za ne doplaca, a vacsia cast rodicov si ich nemoze dovolit. V USA, v SR, aj vsade inde.

Otazka kde sa asi nezhodneme je to, aky rozsah by mala mat minimalna siet statnych nemocnic. Toto je de facto aj jedna z pricin aktivit LOZ, ktori samozrejme nechcu aby sa "statna siet" zmensovala formou privatizacie. Na tuto otazku niesom odbornik, len niesom zastanca "americkej cesty" ktoru razili ci uz Zajac+Pazitny, alebo aj SaS ci Uhliarik. Mentalite Slovakov podla mna skor vyhovuje siroka siet statnych nemocnic, kde kvalita bude pofiderna, ale za uplatky ju bude mozne dostat na akceptovatelnu uroven. Inymi slovami ze priemerny Slovak radsej da tisic eur v obalke, a dezerty a kavy za dalsich 100, akoby mal zaplatit fakturu na povedzme 1500 eur a vopred mal klud ze bude mat urcity standard. Je to dane historicky, kulturne, a je mi z toho smutno, ale je to tak. Personalne obsadenie a metody akcie LOZ ma presvedcili skor o tom, ze mafianske praktiky v nasom verejnom sektore maju pevnu poziciu, aj medzi mnohymi lekarmi, ale najma medzi pacientmi ktori ich toleruju ci aktivne prehlbuju davanim uplatkov a vsimneho. Inymi slovami ze akcia LOZ vobec nebola zamerana na odstranenie mafianskych praktik v nemocnicnom prostredi, ale len klamu ak slubia ze vypracuju nejaky program na boj s korupciou ci o com to taral Kollar - resp. neverim ze niekto kto cucal eurofondy za Fica moze mat zaujem na boji s korupciou a klientelizmom. A teda rozdiel v efetivite sukromnych a statnych nemocnic bude taky, ako pisete vy marlowe. Druha vec je, ze stat nebude mat peniaze na materialne vybavenie a rozvoj statnych nemocnic, a tak si mnohi z nas zacneme doplacat u sukromnikov trhovu cenu.
Pre peter
12.12.2011 10:05 | marlowe

Axiomaticky predpokladate, ze privatny sektor poskytuje len luxusne a financne nedostupne sluzby.

Uz prave prikladom onkologickych ustavov, kde sa jedna bezosporu o koncovu a financne najnakladnejsiu liecbu, som sa vam snazil ukazat, ze privatny sektor dokaze byt efektivnejsi, pritom rovnako dostupny pacientovi ako statny.

Privatny sektor produkuje tak skodovky, ako aj mercedesy. Dokaze sa zazracne adaptovat a produkovat to, o co je zaujem a prostriedky.

A kym ma sprdnete, ze to je presne to, co nechcete, aby pacient dostal namiesto metcedesu skodovku, len podotknem, funkcne su obidve auta prakticky zhodne - odvezu vas bezpecne a pohodlne z bodu A do bodu B, rozdiel je len v statusovom vnimani.
Pre lekar
12.12.2011 09:55 | marlowe

Ale isto, ceny za jednotkove ukony by sa prepocitat dali, problemom je vsak urcenie kolko jednotkovych ukonov treba na liecenie diagnozy. Polypragmazia neexistuje len u liekov.

Co sa tyka poctu lekarov, no ano, pri danych zvyklostiach, pracovnych postupoch a organizacnej strukture vas je tam dokonca malo. Ale to iste by nastalo, ak by v povedzme auditorskej firme mali nastavene, ze aj tie najdrobnejsie a najtrivialnejsie prace musia robit priamo najdrahsie kadre. Bude ich tam malo. Existuje odhad, ze az 85% pripadov v medicine sa da pomerne spolahlivo popisat pomocou clinical pathways a zverit do ruk paramedikom. To usetri lekarov.

Co sa tyka spotreby, niekto dohoduje druh, dodavatel, cenu (riaditel, politicka verchuska), in objednava mnozstvo (lekar na oddeleni). Percenta idu na obe strany.
Skutocne: Porazená verejnosť
10.12.2011 12:25 | pH

aj ked to vidim trochu inac ako autor clanku. skutocne sme vsetci prehrali. vratane lekarov, ktori vyhrali a pre cast svojho stavu ziskali financne ohodnotenie, ktore sa im paci. autor hovori o medialnej masazi - ale media informovali objektivne. ze sa to ludom nepacilo, nebola vina medii. a mohlo to skoncit malymi vitazstvami na vsetkych stranach, keby odborari neboli prilis tlacili na pilu. verim, ze nie kvoli tym par euram navyse - az taki pazravi ti lekari nie su. skor na politicku objednavku. mali tromfy v rukach, preco neporazit nepriatela? ale uz to videnie "nepriatela" je zakladna chyba. skoda to dalej komentovat (kto nie je slepy, pozrie na politicku minulost sefa lekarskych odborarov a zamysli sa, preco lekari nic nepytali za fica, v casoch hospodarskeho rastu a dostatku prostriedkov...)
uhliarik to sice poondial, nemienim ho hajit, a radicova sa naozaj zbytocne do toho montovala - ale podstatnejsi je fakt, ze sucasny stav zdravotnictva (len s vyssou mierou neefektivnosti) sa zakonzervoval a niet vizie, ako z toho marazmu von. len vykriky tu pravicovej, tam lavicovej demagogie...
Ad: Vzbura lekárov: Porazená verejnosť
9.12.2011 12:08 | probuss

Ak ľudia v Osle, Kodani, Berlíne, Londýne, Paríži či Toronte nemajú problém s tým, aby ich liečili lekári z "ostbloku", teda zo Slovenska, my by sme nemali mať problém, aby prišli k nám lekári z Ukrajiny, Rumunska, Bulharska a podobne (a ja s tým vôbec žiadny problém nemám). Žiaľ, naši lekári si vybudovali celkom slušný "val", aby ich náhodou niekto zvonku, možno omnoho kvalitnejší, neohrozil. Áno, ak by bola prípustná konkurencia a nikde na svete by sa nenašli lekári, ktorí by chceli liečiť slovenských pacientov, snáď by som argumentáciu v článku mohol brať vážne. Za súčasného stavu bol odchod lekárov prasprostým vydieraním, keďže dobre vedeli, že kvôli hlúpym administratívnym prekážkam, ktoré sami vymysleli, sú nenahraditeľní. O to špinavší bol tento "štrajk".
lekarovi
9.12.2011 00:21 | Peter

Nehnevajte sa, ale ak ste z mojho prispevku mali pocit ze davam za vzor USA, tak asi nerozumiete pisanemu textu. Ale nech to posudia dalsi citatelia. Mam za to, ze pre porovnanie som si vybral USA len preto, ze tam je najvyssia miera privatizacie zdravotnictva. Dalej v texte som jasne napisal, ze gro problemu je system poistenia, a ten z USA nepovazujem za vhodny pre EU nakolko je nesocialny - prave naopak Obama sa snazil o reformu v USA aby mali zdrav. starostlivost zabezpecenu aj socialne odkazani, dlhodobo nezamestnani, atd.

Vyhradu k alkoholizmu beriem. Na vysvetlenie - vyplyva z viacerych skusenosti. Prvy nemocnicny lekar kt. som poznal, otec mojho kamarata, bol primar. Mal doma velmi vela velmi drahych flasi alkoholu, ktore dostal ako uplatky. Bol to moj partner v piti, mali sme 16-18. Neskor som pocul scenu kamaratovej mamy, ze nesmie s nami chodit pit, ze skonci ako jeho otec. Potom mi viaceri ludia povedali, ze ten primar bol alkoholik, a cele oddelenie si pred tym zatvaralo oci. Uz je na dochodku. Ina skusenost - boli sme na Silvestra chate kvoli obsadenosti dve partie, tou druhou lekari z nemocnice. My sme lyzovali, oni boli vsetci az na 1 vynimku 3 dni v liehu. Tri dni nas ponizovali, ze co sme to za nuly, ze si ani poriadne vypit nevieme. Sotva som im vysvetlil, ze pil som na strednej a vyske, ale odkedy pracujem uz len s mierou. Skoncilo to tak, ze ako silvestrovsku zabavu davali opiti petardy do kozubu, a my sme radsej boli von v zime. Tretia skusenost, ..., nechce sa mi rospizovat, uz tu beztak pisem dlho.

A na tie Vase spekulacie o mojom prijme, praci, zodpovednosti - no comment, toto je material skor pre Vasho psychologa.
ad peter
8.12.2011 21:58 | lekar

a stare známe slovenske: ked nemame argumenty tak budeme uražat. Nechapem čo s našou diskusiou ma arogancia a alkohol. Ked nemate na slušne argumenty ine protiargumenty, tak nediskutujte. JE lahke povedat že problem je alkoholizmus a arogancia, Nemate to nijako podložené a uráža to prevažnu vačšinu lekárov. By ma zaujímalo prečo tu tak ohnivo vypisujete. JA som lekár a aspon trochu sa snažím vysvetlovat. Ale vy sa snažíte o čo? Ciel je asi len urazit. JA som lekár. VY ste kto? Predpokladám že zarabate 2x tolko čo ja a zodpovednost nemáte žiadnu. TEda ked neratam že vytlačíte papier naopak. AKu tragediu može vaše zamestnanie sposobit ked sa pomylite? BUdu nejaké štatisticke čísla napísane zle?

V jednom príspevku píšete že by LOZ mal mat aspon zakladne ekonomicke vzdelanie a v druhom ked sa vam to hodí tak tvrdíte že Sykora a Kollar maju ekonomicke podkutie a preto možu manipulovat "tupcami" lekarmi. MNe moje ekonomicke vzdelanie stačí. MAm vzdelánie ake na Slovesku ma: kolko? 0,1% populácie ? A neviem či tolko. Svojim krkom ručím za zdravotný stav svojich pacientov. TAkých mudrcov ako vy beha po svete viac než si myslíte. Každý sa hned chce za všetko stažovat, vyhraža uradom pre dohlad a čo ja viem čím a je vo všetkom najmudrejší, hlavne v medicine.
A mam za to zakladný plat 900 Eur. Prosím neratajte mi do toho služby. To je ako druhá praca a tu može mat každy. Prečo sa u nas rata príjem ludom za 170 hodím a porovnava sa s lekarmi ktorý maju odrobene vyše 240 hodín?

A k tej privatizácii. NEchapem prečo nas prirovnavate resp. davate za vzor USA. Tak chceme aby vypadalo naše zdravotníctvo ? Nie je nahodou Slovensko označovane aj ako pokusné laboratorium Europy? Vyskušame si to na Slovensku a potom uvidíme... KEd to sprivatizuju a vy pojdete protestovat to nam už bude prd platne. A kto su tí charakterní ludia ktorí by take niečo neurobili? VEd nam vladnu skupiny ktoré nemaju žiadne medze. A o čo ide finančným skupinám? o ludí? isto nie Len, a len a len o peniaze. A ked sa dostanu k takej možnosti tak ju využiju, resp. jej všetkými cestami pomožu. TAk si take reči ako: vy si myslíte ... možete viete čo :)
pre marlowe a "lekar"
8.12.2011 18:19 | Peter

Minimalna siet nemocnicnych zariadeni musi zostat vo vlastnictve statu, tak je to vsade vo vyspelom svete, aj v USA. Rovnako tiez minimalna siet verejnych univerzit kde sa da studovat medicina - opat vid USA. Jedno je prepojene s druhym. Ak by hrozilo, ze sa u nas sprivatizuje aj minimalna siet, podporim natlakovu akciu aj osobne. Ale toto v SR nehrozi, len mnohi tunelari s Kollarom a Sykorom na cele klamu a manipuluju cast lekarov ktora, na rozdiel od nich, nema zakladne ekonomicke vzdelanie a je tak lahko manipulovatelna.

U nas je problem kdesi uplne inde. Dnes som cital k tomu fajn blog od cloveka z rezortu: moje.hnonline.sk/node/9051, ale hodil by sa skor pod iny clanok p. Mesika k Radicovej, na porovnanie argumentacie cloveka z praxe a draho preplateneho teoretika zo Svetovej banky = z dani.

marlowe - nepoznam situaciu v onkologii, resp. skor poznam tych co odmietli nemocnicnu liecbu a riskli to alternativnymi sposobmi, aj pre aroganciu a rozporuplnost lekarov. Ale verim Vam, ze kym v statnej nemocnici sa vo velkom tuneluje a uplaca, v sukromnej je to inac, ale zas tu si nemoze dovolit kazdy. Opat ako v USA, kde minimalna siet garantuje urcitu minimalnu kvalitu, a za nadstandard si musi kazdy priplatit. Nechcem tu otvarat debatu o USA, kedze tam de facto nefunguje system verejneho poistenia, a sukromne poistovne mozu skrachovat, to by bolo velmi na dlhu debatu. Len chcem poukazat na to, ze privatizovat fakultne nemocnice si nedovolili ani v USA, kde je najvacsia priepast medzi platmi sukromnych aj "verejnych" lekarov, ale aj medzi moznostami chudobnych a bohatych ludi liecit sa. Chce to kompromis, ale v SR sme zatial ovela blizsie k Rusku ako v Rakusku, aj pokial ide o aroganciu ale aj alkoholizmus mnohych lekarov.
ad peter
8.12.2011 17:07 | lekar

určite nepredá štat niečo ako zdravotníctvo? Nehnevajte sa a kludne ma možete nazvat zase nevzdelancom, ale myslím si že tento štat predá všetko čo sa len dá. HOvorte tomu ako len chcete. Tak predá len čast blízku 50%+ par zakulisných dohod a PENTA ma v našich nemocniciach El dorado.
Ad: Vzbura lekárov: Porazená verejnosť
8.12.2011 16:59 | ad marlowe

AD 1 myslím že nie je taký problém na začiatok urobit cenotvorbu ktorá aspon bazálne odráža naklady. T.j. materiál ktorý je nevyhnutne potrebný, elektrika, amortizácia prístrojov, plyn, teplo, plat zamestnancov... To sú všetko veci, ktoré sa daju velmi lahko vypočítať. A to už ani nehovorím že sa može aj niečo pokazit. ZOberme len ten uplny bazál. Určite by ste boli nemilo prekvapený, aká diskrepancia by vznikla medzi realnou, dnešnou cenou a sumou ktorú zariadenie dostane. A nesnažte sa prosím už do tohoto vniest politiku. Nezavislá skupina by to určite vedela spravit bez vami spomínaných "čierných navýšení" ale v čom je problem. Asi v tom že keby taketo niečo urady stanovili, museli by sa podla toho riadit a na to nie je dost financii. V tomto štate je lahšie . cielene tvorit zadlžovanie nemocníc. Ved to sa potom niekam utrasie. Napríklad sa zhoršuje situácia v socialnej poistovni kam nemocnice neplatia odvody. Ale to sa prenáša na delšie roky až desatročia. PLatenie podla diagnozy by ale muselo byt teraz, nie o 20 rokov. TAkže všetkým vladam vyhovuje že taketo niečo neexistuje.

AD 2 poterbujeme tolko lekárov? neviem. Ale potom prečo musia mat lekari špecialne výnimky zo zákonníka práce aby boli donútení pracovat viac. Prečo na nas neplatí zakonník práce tak ako na všetkých ostatných ludí v tejto republike. Či je dost alebo malo lekárov by sa zistilo keby sa urobili normatívy minimálneho personálneho obsadenia lekárov, ale to vám zase nikto všeobecne neurobí. Niektoré oddelenia to ale maju a podla toho by napríklad moju robotu mali robit 3 ludia, ale robím to sám. Takže načo to je dobré, len aby par uradníkov malo prácu, ked píše nereálne bludy na papier.
MOžno by sestry mohli robit niektoré veci tak ako aj vonku, ale to by sa na tých pseudovysokých školách museli aj niečo učit. AKo to že mame vela lekárov,podla vas, ma ich napríklad take Nemecko o tolko menej ako my? LEbo moj spolužiak v Nemecku nerobí 80 % času v praci sekretarku ako ja, ale pri pacientovi diktuje do diktafonu a sekretarka to potom prepisuje. TU je ta relativita hodnoty prace. Totiž vo svete je lacnejšie a lahšie zamestnat sekretarku ktorá bude písat, ale u nás je lacnejšie zamestnat na tuto pracu lekára. Sekretarku by ste za tie peniaze nenašli.
AD 3 ked aktuálne nemyslíte obstarávanie, tak asi myslíte cenotvorbu liekov, pomocok a materialu. A to robia akože bežný radový lekár? Nie je to skor politická zaležitost ? KAtegorizačne komisie a pod...
AD 4 verte alebo nie atomove elektrárne nemaju problem zohnat nových zamestnancov, takže si velmi rýchlo rozmyslia či daju výpoved. Určite maju ovela vyššie platy aj stredoškolaci v elektrarni ako ja.
Iný príklad ?
Pre Peter
8.12.2011 11:34 | marlowe

V Bratislave sú dva onkologické ústavy. Jeden štátny (NOU) a jeden privátny (OUSA). Čo sa týka kvality a spektra poskytovanej starostlivosti sú rovnaké (to len aby sme sa nehádali, pretože osobne si myslím, že sv. Alžbeta, to je ten súkromný, je lepší).

Jediným rozdielom medzi nimi je ten, že kým štátny museli už tri krát oddlžovať, privátny funguje ziskovo.

Skrátka, pokiaľ bude pre lekárov slovo "privátny" a "zisk" znieť ako prdnutie v chráme, škodia len sami sebe a ich frustrácia bude opakovane vrcholiť v chaose ako v posledných dňoch.

Štátny sektor nedokáže zabezpečiť férové a motivujúce odmeňovanie svojich zamestnancov, elementárnu firemnú kultúru, etické pravidlá fungovania a bude sa tam vždy kradnúť.

Ak sú lekári principiálne proti transformácii a privatizácii, dostanú to čo im patrí, nás však žiaľ stiahnu ku dnu tiež.

Žil som v zriadení, kde všetko bolo štátne, herci boli svedomím národa, lekári vyvolenými a celé to riadil akýsi krajčír. A bolo mi tam veľmi zle!
ad ostatne od marlowe, lekar a Anna
7.12.2011 21:16 | Peter

Ako emocie odpadaju, a utriedujem si myslienky, skusim len nove veci na diskusiu.

1. lekari maju strach, ze transformacia na a.s. so "100% statom" je len "predohra" k privatizacii. Neverim ze by stat niekedy predaval nemocnice z tzv. "minimalnej siete" sukromnikom. Ale druha vec je, ze lekari maju dobre dovody mat strach pretoze a) nemaju vzdelanie v ekonomii a verejnej sprave a najma b) velka cast ministrov zdravotnictva a samozrejme aj inych ministrov boli obycajni klamari a podrazaci - resp. kto nie? Zaver: je potrebne aj vzdelat LOZ v zakladoch ekonomie a ver.spr., ale aj potrestat ministrov za ich lzi a podrazy. Je to tazke, lekari robia nadcasy nad ramec zakonnych limitov. A politicka kultura je nizka.

2. tolerancia korupcie je v SR vysoka, pekne to kdesi zhodnotila Radicova, par dni potom ako aj jej prchkostou a nedodrzanim slubu Sulikovi bolo spojene to hlasovanie s doverou vlade. Zaver: co najskor pritvrdit protikorupcne opatrenia, a trestat nielen lekarov ale aj pacientov ktori sa budu snazit korumpovat lekarov, a naopak odmenit lekarov ktori uplatok neprijmu. Najprv je ale potrebne zmenit system akym su pridelovani na operacie lekari, co najviac ho stransparentnit a zobjektivizovat, co je pri cenach hardwaru a softwaru lacne a mozne.

3. hlavnym dovodom rastu negativnej verejnej mienky proti lekarom bola forma akcie. A neuprimnost - tvarili sa ze nejde o strajk, vid. aj patarak.blog.sme.sk/c/282307/E.... Toto de iure plati. Ale de facto to brali ako strajk, tak sa spravala vacsina z nich, a najma aj ceskych kolegov nazyvali ze "strajkokazi". Bol to lacny plagiat akcie odborov z Ciech, ale velmi zle pripraveny - v CR to vyslo OK, v SR evidentne nie. Plus zivoty Kollara aj Sykoru su nezlucitelne s akoukolvek cinnostou vo verejnom sektore. Zaver: co najskor od piky vymenit ludi v LOZ.

4. Do systemu odmenovania lekarov aj sestier zakomponovat aj subjektivne hodnotenie pacientmi. Cez system ktory bude anonymny z pohladu ochrany toho co tam pacienti uvedu, ale transparentny z pohladu hodnoteni lekarov a financnych tokov ale len zo strany pacientov ktori s danymi lekarmi mali skusenost a hodnotili ich. Nieco podobne funguje uz na casti vysokych skol, a su pripady kde vysledky hodnotenia vedenie fakult fakt aj zohladnuje, aj ked nie az tak na rozdelenie odmien, ako skor pri predlzovani pracovnych zmluv.

5. alfa omega je samozrejme zmena cenotvorby, a najma zmena legislativy pokial ide o moznost vytvarania zisku poistovni. Bol o tom dobry clanok v Trende. Toto je na odbornejsiu diskusiu, ale chce to nove tvare, Pazitny, Szalay a kol. evidentne zlyhali.

6. chce to vacsiu iniciativu skutocnych lekarov. Napriklad lekarov na dochodku s chutou po sebe este nieco zanechat. A nie iniciativu akoze-lekarov ktorym ide len o vasnive PR kedze sa snazia dostat do NR SR (mimochodom cez podozrivo financovany subjekt). Tym, ze sam diskutujem pod takymto PR clankom politika, tak asi nerobim dobre. Preto sa uz do novych clankov od Mesika a kol. nepridam, a posnazim sa najst ine fora kde sa diskutuje o clankoch odbornikov bez politickych ambicii.

» Vaše reakcie (125)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Ľudia, Zdravie, Spoločnosť, Ekonomika, Politika, Štátna správa[94453]
REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS