spájame ľudí, ktorí menia svet
Publicistika
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Z občanov chcú urobiť štatistov
29.5.2007 | Marcel Zajac, Peter Wilfling, Rastislav Rybanič, Daniel Darida, Martina Badidová |

Poslanci vládnej koalície pri predkladaní poslaneckej novely zákona o ochrane prírody možno neúmyselne uplatnili v praxi to, v čom tkvie podstata ich návrhu: Záujem vylúčiť aktívnych občanov združených v mimovládnych neziskových organizáciách z procesu správy vecí verejných. A to aj v tak verejnej problematike, akou je kvalitné životné prostredie.


Poslanci NR SR, Marian Záhumenský (SMER-SD), Magda Košútová (SMER-SD), Ján Slabý (SNS), Zdenka Kramplová (ĽS – HZDS), predložili plénu Národnej rady Slovenskej republiky návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Návrh zákona predložili do pléna NR SR ako poslanecký návrh. Možno neúmyselne uplatnili v praxi to, v čom tkvie podstata ich návrhu: Záujem vylúčiť aktívnych občanov združených v mimovládnych neziskových organizáciách z procesu správy vecí verejných. A to aj v tak „verejnej“ problematike, akou je kvalitné životné prostredie.

Tým, že návrh zákona predložili poslanci ako poslanecký návrh, preskočili proces legislatívnej tvorby na úrovni vlády, a vyhli sa tak aj procesu otvoreného, medzirezortného pripomienkovania, a v rámci neho, aj pripomienkam, ktoré môžu prostredníctvom hromadnej pripomienky predložiť aj aktívni občania.

A tiež tým, že jednou z najvážnejších zmien, ktorú v novele zákona navrhujú, má byť aj zmena postavenia aktívnych občanov združených v mimovládnych neziskových organizáciách. Podľa návrhu sa z „účastníkov“ konania (toto postavenie dnes občanom vyplýva zo súčasného znenia zákona ako aj z princípov medzinárodného Dohovoru o účasti verejnosti na rozhodovaní (Aarhuského dohovoru), ktorý Slovenská republika ratifikovala, je ním viazaná a ktorého signatárom je aj Európska únia) majú stať iba „zúčastnené osoby“ na konaniach.


V prípade, ak by sme mohli ako „angažovaní“ občania uplatniť inštitút Hromadnej pripomienky:

Poukázali by sme na rozdiely medzi osobou, ktorá je účastníkom konania a osobou, ktorá je „zúčastnenou osobou“ v konaní.

Poukázali by sme na to, že v konaniach, v ktorých sa rozhoduje o: výrube drevín na území miest a obcí, postrekoch chemickými látkami, alebo o použití pesticídov v chránených územiach, udeľovaní povolenia na usmrcovanie alebo chytanie chránených živočíchov, vyhlasovaní chránených území. ťažbe v chránenom lese, súhlase na vstup do chráneného územia mimo turistického chodníka, povolení spoločných poľovačiek v rezerváciách alebo v chránených územiach, povoleniach na masové podujatia v chránených územiach (napr. motorkárske preteky, festivaly), súhlasoch na vypúšťanie rybníkov, súhlasoch na zásah do biotopov je potrebné, aby združenia občanov chrániacich životné prostredie mohli:
  • byť informované o konaniach o povoľovaní navrhovaných činností
  • podávať pripomienky k navrhovaným činnostiam ešte pred vydaním rozhodnutia o povolení činnosti
  • byť informované o výslednom rozhodnutí a o tom, ako sa úrad vyrovnal s ich pripomienkami a námietkami
  • uplatniť právo odvolať sa, ak je rozhodnutie úradu nezákonné
  • domáhať sa nápravy nezákonnosti na nezávislom súde

Poukázali by sme na skutočnosť, že právo na životné prostredie je jedným zo základných práv každého občana Slovenskej republiky, dané mu ústavou. Keďže dodržiavanie zákonov týkajúcich sa ochrany životného prostredia je ťažko vymáhateľné, združenia občanov majúcich úmysel chrániť prírodu majú legitímne právo byť účastníkmi konaní bez ohľadu na to, odkiaľ sú. Rovnako tiež by mali mať  právo domáhať sa nápravy prípadných nezákonností pri rozhodovaní úradov.

Poukázali by sme na to, že mimovládne neziskové organizácie sú len pomocníkom štátu a jeho aparátu, pretože je to on, kto organizuje konania. A nemusí ich organizovať s každým z piatich miliónov občanov Slovenskej republiky, ktorí majú nepopierateľné právo na kvalitné životné prostredie, ale „iba“ so združeniami občanov, ktoré v konaniach reprezentujú občanov s podobným názorom.

Poukázali by sme však aj na to že mimovládne neziskové organizácie sú inštitúciami občanov Slovenskej republiky, ktorých účelom je napomáhať občanom v oficiálnych konaniach, aby v nich mohli byť občania dôstojným partnerom, mali schopnosť analyzovať problém a navrhovať alternatívne riešenia.

Poukázali by sme na výsledky práce občianskych združení , ktoré naša spoločnosť dnes využíva vo všetkých svojich oblastiach, aj v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia.

Poukázali by sme na to, že návrh v skutočnosti degraduje aktívnych občanov a berie im nástroj na ochranu ich zdravého životného prostredia a na ochranu prírody.

Poukázali by sme aj na to, že napríklad občianska aktivistka Katarína Šimončičová, ktorá svojou účasťou v úradných konaniach zachránila v Bratislave stovky stromov pred zbytočným vyrúbaním, sa už nebude musieť báť, že ju pri výrubových konaniach zmláti porušovateľ zákona, ako sa to stalo nedávno. Už totiž nebude môcť byť účastníkom výrubových konaní.

Ďalej by sme poukázali na to, že aj ďalšie navrhnuté zmeny sú nekoncepčné, zmätočné, zavádzajú legislatívnu nejasnosť a neistotu a celkovo smerujú k oslabeniu možnosti výkonu ochrany prírody ako verejného záujmu.

Osobitne by sme poukázali na to, že návrh novely podstatným spôsobom obmedzuje možnosť vykonávania kontroly dodržiavania zákona tým, že podmieňuje vstup na pozemky súhlasom súdu. Keďže zložky prírody sa nachádzajú všade okolo nás, môže dôjsť ku kurióznej situácii, kedy počas cesty do práce zistí, inšpektor ochrany prírody porušovanie zákona, ale nebude môcť zasiahnuť, ani ho zdokumentovať, pokiaľ nezíska súhlas súdu. Navyše, z návrhu nie je jasné ktorý súd a akým spôsobom by mal vo veci rozhodovať.


Predovšetkým však veríme, že v prípade riadne vykonaného legislatívneho procesu s posudzovaním návrhu z rôznych strán vrátane vecnej, odbornej a právnej stránky by vznikol hodnotnejší a bezproblémový návrh, ktorý by skutočne riešil problémy v ochrane prírody celospoločenským a odborným konsenzom a nesnažil by sa verejný záujem ochrany prírody odsunúť na druhú koľaj znemožnením vykonávania kontroly a odsúdením občanov do role druhotriednych účastníkov v procesoch rozhodovania.

Z týchto dôvodov žiadame poslancov aby odmietli tento návrh v druhom čítaní a v prípade, že je potrebná zmena niektorých ustanovení zákona, pripravila sa riadna vládna novela zákona, ktorá prejde všetkými fázami legislatívneho procesu.


Hromadnú pripomienku k poslaneckej novele zákona o ochrane prírody a krajiny môžete podporiť v sekcii Kampane.
POZNÁMKY / vaše reakcie
Z ktorych občanov chcú urobiť štatistov?
4.6.2007 11:04 | GRZVNL

Tuto novelu iniciovali a vitaju statisice obcanov vlastnikov lesa a dakuju
uvedenym poslancom, ze ich ziadost bola nimi akceptovana. Sme tiez obcania a
nik z nas nema strach. Prave je konecne v parlamente par poslancov, ktori si
uvedomuju svoju zakladnu ustavnu ulohu - konat podla potrieb obcanov a ich
poziadaviek, chranit ich prvorade ustavne prava - ochrana a nedotknutelnost
sukromneho majetku.

Ad: Milan Hronec
2.6.2007 00:19 | Hana Kovarova

Tiez neoblubujem anonymov. Po uvahe, napriek tomu, ze niektori fakt dokazu spinit cokolvek, som dospela k nazoru, ze nie je dobre uvazovat o ich vyluceni z diskusie.
Reprezentuju vacsiu vzorku slovenskej spolocnosti ako su aktivisti, aspon ja sa s nimi dostanem do kontaktu castejsie ako by sa mi chcelo.
Ludi, ktori nechcu konat pod svojim menom. Rozvijaju konspirativne teorie, aby ospravedlnili svoju neochotu konat.
Iste maju negativne skusenosti, mozno su aj sklamani vsetkym moznym. A kto nema aj negativne skusenosti, alebo nie je sklamany?

Necinnost, ked clovek vie, ze by mal nieco urobit, sa asi lepsie znasa, ak si nahovara, ake je to velmi ohrozujuce a ake chyby robia ti co sa snazia nieco zmenit.

Ak by aktivista hynul hladom - tak ho znosia, ze pre osobnu naschopnost nema narok do niecoho hovorit.

Ak aktivista zije primerane urovni svojho vzdelania, tak iste dostava nejake judasske grose, ved ako by to inak bolo mozne.

Nech su nam takyto diskuteri treningom, ako presvedcit aspon cast podobnych ludi.

Lebo ich je fakt vela, neveria uz nicomu, a casto potrebuju vlastne pomoct s nejakou zalezitostou, o ktorej si myslia, ze ju mal niekto vyriesit, najcastejsie nejaki ti dobre plateni aktivisti. Takeho cloveka ani nenapadne, ze by sa sam mohol zapojit, pripadne dokonca sam byt "aktivistom".Ad: Z občanov chcú PEL
1.6.2007 15:58 | Juraj Lukáč

Pel, netuším, viem. Ty poznáš mňa, ja teba.

Načo trestné.

Argumentuj k veci a hlavne stručne a všetci budú spokojní.

Komunikačné technológie sú mojou špecializáciou, ale posledný, kto chce tieto problémy je admin tohto serveru.

Nie ja, ale na mňa sú podávané trestné oznámenia od ŠL TANAP, od ich pracovníkov a zadkolezov. Pripravujem na tú tému blog na blog.sme s veľmi zaujímavou fotodokumntáciou a z niektorých mien a skutkov (lesníkov) budú asi mnohí veľmi prekvapení.

Pekný víkend praje všetkým čitateľom Changenetu Skúkam, ktorý má dnes 12 rokov.
Ad: Lukac
1.6.2007 15:27 | pel

Pozri, ty to mozes len nanajvys tusit. Samozrejme da sa vselico na nete aj zistit, ale to by nesvedcilo velmi o tvojej serioznosti ani toho, kto ti tie informacie poskytol.
Po revolucii sa ma snazil vydierat moj spoluziak zo zakladky, ako sa priznal neskor pracovnik STB. Nezlaknem sa ani STBackych metod "angazovanych obcanov"...:)
Pre mna si tiez zaujimavy ako clovek, skoda ze niekedy takticky klames. Heslo: "Ucel sveti prostriedky je u obcianskeho aktivistu cesta do pekla."
Ad: Z občanov chcú Pela
1.6.2007 15:15 | Juraj Lukáč

Ale Pel,
ja viem kto si. Keby som chcel podať nejaké trestné, už by si ho mal dávno na krku.

Ale ja ťa mám rád.
Ad: green
1.6.2007 11:48 | pel

V podstate mas pravdu. Kazda vlada ma obdobie, kedy je progresivna a zakonite pride obdobie, ked bude lepsie, ked sa stratia. A vtedy bude potrebny aj treti sektor - ale neskompromitovany sprostituovanymi "aktivistami" kopajucimi za Dzurindu a ignorujuc par dni po volbach vysledky demokratickych volieb. Ja sa hrozim pri predstave, aby teraz mala nastupit znova Dzurindova vlada.
Navyse terajsie kroky Fica povazujem za relativne prospesne.
Co sa tyka presunu staznosti na inu Inspekciu. Neberiem to dramaticky, viem ze Dzurinda pripravil rozne miny, neviem ake je prepojenie kosickej na Dzurindu a kolko ludi mu je tam vdacnych.
Ad: Dunaj
1.6.2007 11:21 | pel

Co nie je pravda z toho co som napisal? Dakujem za odpoved.

Ad. anonym - neanonym. Moj podpis je pel. Uz aj taky pomerne seriozny clovek ako je Lukac sa mi tu vyhrazal trestnym oznamenim. Poculi ste uz o niekom, kto bol na Slovensku stihany pre krive trestne oznamenie? Ja nie. Ale ako poznam policajtov, ti z urovne ich podstaty a urovne IQ vela ich vysetrovatelov by mohli byt nachylni mi zneprijemnovat urcity cas zivot. Moje meno v tejto suvislosti nie je ani zaujimave ani zname.
Pisem len to, co sa verejne vie. Len z urcitej solidarity medzi lidrami v tretom sektore toleruje.
Ad: Z občanov chcú urobiť štatistov
1.6.2007 10:19 | Dusan Golecky

Asi sa vracia komunizmus, vsak ze Pel?
Skus sa vyjadrovat radsej k veci,
a mozno by bolo demokratickejsie,
keby si sa najskor slusne predstavil,
aby sme zistili od kial si a kto vlastne si, vzhladom na Tvoje principy spravedlnosti, ktore tu tak velkodusne zverejnujes.

Ad: "kvalitné životné prostredie"
31.5.2007 21:44 | pel

Este na margo Brazdovho upozornenia. Mozno aj mnohym, ktori nechapu moje pohnutky.

Tak ako Lukac stromy povazuje len za nepatrnu cast lesa ( i ked bez stromov nemoze byt les ). Za omnoho dolezitejsie povazuje neskutocne mnozstvo interakcii a informacii.

Ja za zivotne prostredie nepokladam iba pojem "priroda" ale celkove prostredie na zivot. A podstata je naozaj vymena informacii medzi zivymi aj nezivymi vecami a to aj takych informacii, ktore dnes poznanymi zmyslami ani neobsiahneme. Skratka vsetko komunikuje so vsetkym. Ale iba clovek (myslim si) je schopny tieto informacie vedomo deformovat.
Cloveku skodi dlhodoby pobyt v patogennych zonach, v chemickom skodlivom prostredi a podobne. Ale skodi mu aj pobyt v prostredi vedomo deformovanom myslienkovymi postupmi inych ludi. Zivotne prostredie do velkej miery vytvaraju ludia nielen svojou cinnostou, ale aj svojim myslenim.

Preto sa snazim odhalovat urcite pohnutky ludi, snaziacich sa masovo sirit informacie a ovplyvnovat inych ludi. Skratka pozri sa kto pise, nielen co pise. A najdes aj tu deformaciu. Cistemu vse ciste.
Ad: Brazda
31.5.2007 20:28 | pel

Podla mna clanok je ponaty sirsie, o com svedci aj nadpis.
Moja reakcia sa dotykala clanku, kedze som poukazal na mozny vplyv ekonomickych zaujmovych skupin na pripomienkovanie zakonov tykajucich sa zivotneho prostredia. Ekonomicke skupiny si kupuju nielen politikov, ale aj lidrov NO ucastnikov konani. Cize niekto musi dat impulz na taku zmenu zakona, ktora vyhovuje tejto skupine (mafii) a potom podplateni politici to s cistym stitom schvalia a je tu "koncenzus s obcanmi".

Je zaujimave, ze moje prispevky povazujes za spam, ale rozne dvojriadkove nadavky na mna za vecne tykajuce sa temy. Vadi ti, ze niekto ti tu nieco napise, co aspon trochu zarezonuje?
Ad: Z občanov chcú urobiť štatistov
31.5.2007 20:17 | Noro Brázda

Pel, drž sa, prosím, v reakciách témy článku pod ktorým reaguješ, alebo sa zdrž nesúvisiacich reakcií.

To čo tu predvádzaš je spamovanie diskusií nesúvisacimi (článok sa týka účastníctva v konaniach týkajúcich sa ochrany prírody) komentármi a nemienime to tolerovať.
Ad: Z občanov chcú urobiť štatistov
31.5.2007 20:04 | pel

Dalsim prikladom mafie (aj ked iba okrajovo sa dotykajuce 3. sektora) je vcerajsie bezprecedentne spravanie sa televizie TA3, ked Najvyssi sud potvrdil trest pre Fruniho. Pozvala si jeho advokata Kuzmu, ktory solo kritizoval rozsudok a spochybnoval sud a policiu. Tito mafianski advokati si zvykli robit co chcu.

TA3 zalozil byvaly Dzurindov hovorca, prave Fruni financoval tuto televiziu. Napriklad tym, ze z nakradnutych penazi si dopredu zaplatili reklamny priestor. Samozrejme TA3 tieto peniaze nevratila podvedenym obcanom. Teraz sa kriminalne snazi zavdacit Frunimu.
Inak Fruni ma podiel aj vo vzniku televizie JOJ. Pokial viem, Zelezny nikdy nezaplatil za tuto televiziu - zevraj uz nemal komu. Nie je nahoda, ze riaditelom JOJ sa stal minister za SDKU Knazko.

A co ma to spolocne s tretim sektorom? - povedal som okrajovy. Je urcite prepletenie s .Tyzden, TA3 a urcitymi lidrami NO, odtial pojde aj utok..:)
Ad: pel
31.5.2007 19:31 | Jaro Dunaj

u nás sa zvykne povedať "Beda jaký debiľ!"
Ad: Toto tu hned nizsie
31.5.2007 18:31 |

Takto bude vyzerat najnovsia sprava o potlacani extremizmu? :-D
Ty betar, ty si urcite zo SIS a maskujes sa za ctihodneho prispievatela. A nevrav, ze nie :-DD
Ad: Z občanov chcú urobiť štatistov
31.5.2007 18:20 | pel

Mafia a organizovany zlocin zasiahol aj do tretieho sektora. Podobne ako zasiahol medzi vrcholnych politikov.

Ulohou vybranych "profesionalnych obcanov" alebo lidrov niektorych neziskovych organizacii je aktivacia obyvatelstva za ucelom natlaku na verejnu mienku za ucelom zmarenia zacatia trestneho stihania, alebo ovplyvnovanie v sudnom procese. Dalej presadzovanie niektorych poziadaviek zaujmovych ekonomickych skupin do zakonov.

Tym, ze taky aktivista zacne rozpravat napriklad o zivotnom prostredi a aj tym, ze absolvuju rozne kurzy aby podchytili urcite lahsie manipulovatelne skupiny obyvatelstva su velmi zaujimavi pre organizovany zlocin.

Prikladom mozneho vplyvu lobistickej skupiny priemyslu okolo chovania psov (psie zradlo, veterinari atd.) je snaha Lukaca vpasovat do zakona o lesoch zrusenie volneho pohybu psov tym, ze by tento zakaz minimalne urcite obdobie bol zruseny, potom by to uz nejak zahrali do stratena.

Dalsim prikladom je Kravcik, ktory vytvoril tandem s Cunom. Jeho ulohou bolo ovplyvnovat trestne stihanie v ekonomickej kriminalite tohto politika SDKU. Za odmenu sa z Kravcika ochranara stal Kravcik budovatel - bol predseda komisie vystavby v druhom najvacsom meste Slovenska a clenom komisie pre drancovanie Tatier na cele s Coca colou bossom. Ako to v tretom sektore funguje predviedol ked ziskal protest proti vazbe Cuna aj od renomovanych medzinarodnych neziskovych organizacii. Skratka ked treba, podpisu hocico.

To ze masineria funguje sa mozme presvedcit aj z kauzy Malinova, ked za jej nepotrestanie sa stavaju niektori lidri NO. V tomto pripade je to riadene cez "politika" Sebeja, vyzvy a podpisove akcie boli aj na Changenete.
Podobne sa snazilo zasahovat aj proti odsudeniu vrahov medicky Cervanovej a proti zasahu voci advokatovi Valkovi.

Tym, ze sa tito lidri profiluju ako "nezistni ochrancovia" strhnu vela ludi na svoju stranu, na co svedci aj mnozstvo ziskanych podpisov na stranu kriminality.
Ad: Jan
31.5.2007 17:35 | OndreG

obsahovo to vypovedá viac smerom k čomu? Tu sa jedná o životné prostredie, ktoré je spoločné pre ekonomicky aktívnych, pre dôchodcov, pre deti, zdravotne znevýhodnené osoby, zvieratá, rastliny,... Práve tí nenásytní, neprimerane ekonomicky aktívni pília konár nielen pod sebou, ale aj pod ľuďmi, čo ešte poznajú zdravú mieru.
Ad: Z občanov chcú urobiť štatistov
31.5.2007 15:37 | Jan

navrhujem malu modifikaciu spojenia 'aktivny obcan' na 'ekonomicky aktivny obcan'. je to obsahovo viac vypovedajucejsie
Ad: Z občanov chcú urobiť štatistov
30.5.2007 18:14 | gibarian

Aktivni obcania, stali si nechcete
dat pokoj. A kde mate Pada? Chyba mi :-)
Ad: Z občanov chcú urobiť štatistov
30.5.2007 10:11 | pel

predchadzajuci prispevok je nie od ale pre Smatanu
Ad: Z občanov chcú urobiť štatistov
30.5.2007 10:02 | Smatana

Neuveris, ale si zarabm v sukromnom sektore. Ziadne statne zakazky, ziadne danove peniaze. Tazko predstavitelne pre niektorych. Teba velmi nevidno, co uz neplatia?

» Vaše reakcie (23)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Občianska spoločnosť, Demokracia, Politika, Právo, Štátna správa, Životné prostredie[36799]
REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS