spájame ľudí, ktorí menia svet
Publicistika
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Koniec jednej zmluvy
25.5.2007 | Marcel Zajac |

Zmluva o spolupráci Ekofóra s ministerstvom životného prostredia bola vypovedaná. Ako signatárovi tejto zmluvy sa mi žiada povedať: „Konečne.“


Zmluvu som v mene Ekofóra, neformálneho združenia mimovládnych organizácií, podpisoval v roku 1998. Bola odzrkadlením zmeny postoja predstaviteľov štátu a teda aj ministerstva životného prostredia k aktívnym občanom.  

Deformovaný vzťah medzi občanmi a vládou za éry vládnutia Vladimíra Mečiara, Jána Slotu a Jána Ľuptáka bol známy nielen celému vtedajšiemu svetu, ale našťastie aj slovenským voličom.

Výsledkom tejto deformácie bolo vylúčenie Slovenskej republiky z prvej vlny krajín integrujúcich sa do štruktúr moderného sveta, napríklad do Európskej Únie. Oveľa horšie ako nepriaznivý názor zahraničia, sú však naše, často krát osobné, skúsenosti. Popri známych samo-únosoch, samo-výbuchoch, či samo-nahrávkach infantilných telefonických rozhovorov najvyšších predstaviteľov štátu, sú tu aj spomienky na takzvanú noc dlhých nožov, ktorá sa neodohrala len v sále Národnej rady, ale odohrávala sa každý deň, v každom  prejave štátu voči jeho  občanom od roku 1994 až do volieb v 1998. Spomínam si na rozdanie spoločného majetku kamarátom, krádeže v štátnych podnikoch, využívanie štátnych investícií na zviditeľňovanie osobných alebo straníckych záujmov, využívanie mocenských štruktúr (polície a SIS) na  ochranu osobných, alebo straníckych záujmov, spomínam si na nekompetentnosť, klientelizmus a korupciu.

Po roku 1998 prišla politická garnitúra Zmeny. Ako zmenu sme vnímali aj ochotu otvoriť zatvorené šuplíky intímneho konania štátnych úradníkov a podpísali sme s vtedajšími zástupcami ministerstva životného prostredia dohodu o spolupráci. Dohoda deklarovala záujem štátneho orgánu poskytovať angažovanej verejnosti informácie o svojom konaní a práci a deklarovala záujem prizvať angažovaných a zorientovaných zástupcov verejnosti k procesom tvorby stratégií, legislatívy a do rôznych rozhodovacích mechanizmov na ministerstve.

V čase podpisu dohody, sme sa na základe dôkladnej diskusie, rozhodli nepodpísať ju, ako právne záväzný  dokument, podpísaný ministerstvom a konkrétnou organizáciou, či asociáciou. Dôvodom bol náš záujem priblížiť výkon štátnej správy každému angažovanému občanovi, alebo organizácii. A to aj tým s odlišnými názormi na rovnakú vec. Táto skutočnosť na jednej strane umožnila za osem rokov platnosti dohody množstvu rôznych mimovládnych organizácií, aby samé za seba a svojich členov uplatnili v styku s ministerstvom svoje odborné, ale aj laické názory. Na druhej strane, dohoda nemala právne ukotvenie, bola nevynútiteľná a do dnešného dňa bolo jej napĺňanie vždy len otázkou dobrej vôle ministerstva.

Dnes teda vypovedaním zmluvy ministerstvo neurobilo žiadny akt v prospech ochrany prírody a životného prostredia, čo je jeho hlavnou úlohou, neurobilo ani žiaden významný právny akt smerom ku konkrétnym mimovládnym organizáciám, ako to predkladá verejnosti.

Ministerstvo životného prostredia konečne urobilo jedno kľúčové gesto - veľmi jasne ukázalo, že dnes opäť, tak ako pred rokom 1998, neexistuje vôľa víťazov volieb kooperovať s angažovanými občanmi.

Osobne som veľmi rád, že ministerstvo to verejne povedalo samo. Viem, že od dnešného dňa na Slovensku nemáme verejnú správu. Víťazi posledných volieb spravujú túto krajinu iba pre svojich voličov.  Pre tých, ktorí sú ochotní bez výhrad a vo všetkom s nimi súhlasiť.POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Gibarian
4.6.2007 13:41 | Rudolf Pado

Ja sa nehram na hrdinu, ale naco sa hras Ty ???
Ad: Koniec jednej zmluvy - gibarian
30.5.2007 20:32 | Broke PitLeak

Počuj gibarian, toto si už prehnal, ale ak chceš niekomu pomôcť s balením kufrov, môžeš napríklad tu:

http://www.konzervativizmus.sk/section.php?donori

Tam máš aj to požadované "krytie".

A potom sa choď ventilovať niekde do P R D E L E, diskusných fór so seberovnými máš na slovenskom a českom webe do aleluja.
Ad: hrdina Pado
30.5.2007 18:11 | gibarian

Pocuvej Pado, az budem mat krytie U.S.A destrukcnych nadacii, budem hrdina ako ty. A neboj sa ked pride cas uvidis, ako sa bude situacia vyvijat. Aby si uz mal zbalene kufre.
Ad: Koniec jednej zmluvy
29.5.2007 12:57 | M. Zajac

Iba drobnost:
V tom to je Litovci a Lotysi ak nie su etnicky rusi skutocne odmietaju hovorit po rusky ale rustine rozumeju :-)
Ad: M. Zajac
29.5.2007 12:11 | Jan

1)ako prebiehalo posledne stretnutie EKOFORA s ministerstvom? Ministerstvo vypovedalo spolupracu; nebolo to az sekundarne na odchod zastupcov EKOFORA od rokovani? Sirsia verejnost nevie detaily, bolo by fer informovat.
2)urcite je chyba, ze EKOFORUM stratilo tuto (neefektivnu ale predsa) paku na lobying. Niet dovod na oslavu skor na reflexiu a sebareflekxiu.
3) "lebo ako hovorili kamarali z Litvy ci Lotysska (a ti teda mali svoje historicke skusenosti s okupantami vo svojej vlasti) "Nado zanat rec tvojego vraga".
Litovci a Lotysi, pokial nie su etnicki Rusi, preferuju nehovorit po rusky, pochybujem ze pouzili tuto vetu. ale detaily nie su zaujimave, ze?
Ad: Koniec jednej zmluvy
29.5.2007 12:09 | JaK

tak sa to dostalo konecne dostalo do polohy dobra byvala vlada, zla sucasna. jedine co lutujem je, ze na Koprovu nedoslo za minulej garnitury, stavil by som sa ze by to bolo rovnake ako dnes. laslo miklos bol odbornik a oproti dnesnemu ministrovy format, ale bol tak isto slaby a vo vlade tahal za kratsi format. Toto ideologicke clenenie a vyvolavanie iluzii ze tu ide o civilizacny konflikt je podla mna totalne zavadzajuce. na Slovensku uz davno doslo k stabilizacii moci a kto je pri kormidle urcuje iba urcite kozmeticke crty (napr ci je minister schopnejsi alebo neschopnejsi). Uz vidim ako by Stefanec velebil ochranarov az by zacala tazba. Tieto ideologicke klise sirene a postupne akceptovane akurat zastieraju8 podstatu problemu, pripadne si niektoty ludia nimi liecia svoje mindraky.
Ad: Pado
28.5.2007 23:03 | pel

V com je potom tato vlada horsia? V retorike? Ci v tom, ze sa snazi prevychovat prostitutky, ze nechce pasactvo nazyvat filantropiou?

V 98 sa proti rezimu Meciara zjednotilo obyvatestvo. Obcania sa zacali angazovat, vstupovali do Obcianskych ok a podobne. Po volbach sa v tichosti rozisli a boli znova obcanmi. Ale uzka skupinka ludi, ktori si su presvedceni, ze su nadobcania, z toho vytazila. A Dzurinda videl, co je to za silu, tak sa snazil novych nadobcanov sprostituovat. A velakrat sa mu to podarilo.

Normalny obcan sa nestotoznuje s nejakym Zajacom. Kto je to? Co to je? Akym pravom si mysli, ze ma zastupovat slusnych obcanov?

Co je to? Profesionalne plateny "obcan", ktory vazne pise, ze ked ich politici potrebuju, musia ich platit? Ako inak to nazvat ako prostitutka?

Pluje na vladu a potom sa rozculuje, ze s nim odmieta sediet v jednej komisii. Mali ste tam dat aspon niekoho inteligentnejsieho.

Nech vykaze nejake vysledky, aby si zasluzil zastupovat inych. Nie nejake state v zbornikoch. Hystericky kricia, byvala vlada nam vycistila cele Tatry, ale poslednych par kmenov novej vlady je strasne.
Ad: anonym
28.5.2007 19:14 | Rudolf Pado

Byvala vlada vo svojom druhom volebnom obdobi vychadzala v ustrety len sama - sebe.

Vladny vybor pre Tatry bol zborom ministrov a statnych uradnikov, ktori po 19.11.2004 prijimali same politicke rozhodnutia smerujuce k premene Tatier na lunapark. Treba si precitat vyjadrenia hovorcu VV pre Tatry Stefanca.

Byvala vlada sa od sucasnej odlisovala len tym, ze bola kultivovanejsia, s nemalou frekvenciou slovnych spojeni "Takto otazka nestoji", "Uz som sa vyjadril, ze sa nebudem vyjadrovat", "Nebudem komentovat" ... u vtedajsieho premiera.

Semiacko toho, co byvala vlada v Tatrach zasiala, dnes prerasta v obrovsky "baobab", ktory nevykynozi ani maly princ.

P.S: A kde su dnes? Uz nie su ani opoziciou. Truchlia niekde na okraji politickej sceny?
Ad: "Ekologicky projekt vodny les"
28.5.2007 19:00 | green

Pan Kravcik nie je zastupca tretieho sektoru. Je to stavbar, ktory sa hra na hydrologa a este k tomu tomu vobec nerozumie.
Ako je to s vodnym lesom si precitaj z mojho prispevku pod Kravcikovym clankom z 9.5.2007 tu na changenete. Pan Kravcik zobral 10 mil. Sk od sporitelne, natocil za to jeden film o vodnom lese, nakupil krompace a ryle, zaplatil cestovne naklady a co urobil so zvyskom nech nam povie sam !
Brigadnikov mal zadarmo, drevo poskytli SL TANAP ...
Ad: Pado
28.5.2007 18:48 |

Dovolim si oponovat v nazore na byvalu spolupracu ministerstva zivotneho prostredia a polnohospodarstva s tretim sektorom.
Napriklad po vichrici v Tatrach bola zriadena komisia a v nej ste mali zastupcu tretieho sektora p. Kravcika. Byvala vlada sa snazila vychadzat v ustrety nazorom tretieho sektora, realizoval sa napriklad aj ekologicky projekt Vodny les.
Take nieco v pristupe tejto vlady chyba.
Ad: Gibarian
28.5.2007 18:42 | Rudolf Pado

Nas cas skoncil :) a Tvoj ani nezacal. Vykrikovat spoza bucka, pod pseudonymom, je odvaha hodna vacsiny Slovakov.
Ad: Kanala, Pado, Zajac z rodiny Zajacov
28.5.2007 18:12 | gibarian

Prestante tarat a pochopte, ze vas cas skoncil. Ste iba otravni ako neziaduci hmyz. Zapamatajte si jedno: vas cas skoncil "revolucionari".
Ani elektrikar Pisko a listy z Horneho Vyplachu vam nepomozu. To ste mi ale elita zo Slovenska. Skuste
svoje nazory predvadzat v .tyzden-i
to je vasa parketa.
Ad: Koniec jednej zmluvy
26.5.2007 13:02 | Rudolf Pado

Ta zmluva tu bola, bez ohladu na vladu, len a len preto, aby sa ministerstvo mohlo ohanat partnerstvami pred EU. V skutocnosti boli a su environm. MVO ignorovane vo vsetkych polohach - financnej (cca 1 mil. v Zelenych projektoch s pomstou SEVO Spirala, ktore si dovolilo nieco kritizovt, v podobe vyhodenia envirovychovy z priorit, nulovy hlas MZP pre zachovanie 2 % asignacie pre tento typ organizacii), odbornej a logistickej.
Ad: zajac z kanala
26.5.2007 11:14 | pel

Ste ako hystericke baby. Zajacovi zoberu krmivo a je splaseny a Kanala vykrikuje zo svajciarskeho kanala.

Ja som sa osyval stale, vela za Meciara, Dost za Dzurindu po vstupe do EU, ked sa z neho stal otvoreny mafian. A budem sa zrejme aj za Fica, ked usudim, ze je to potrebne. Zatial jeho kroky schvalujem v globale.

To ze sa nejaky minister odmieta stretat so Zajacom ako predstavitelom "Ekofora" je celkom popchopitelne aj z jeho reakcii tu. Je to tupy clovek a totalne oddany Dzurindovi.
Ad: Koniec jednej zmluvy
26.5.2007 10:37 | Roman Kanala

No fajn, ale my sme to vedeli aj predtym, co je zac ten Fico.

Nevie to, ci to nechce vediet 40% naroda, co mu robi preferencie. Dozvedia sa to po tomto kroku? Pochopia to po tomto kroku? Akceptuju po tomto kroku zrevidovat svoju nekriticku lasku k Vodcovi?
Ad: Koniec jednej zmluvy
26.5.2007 10:31 | Marcel Zajac

Roman Kanala,

Zaver je optimisticky, lebo ako hovorili kamarali z Litvy ci Lotysska (a ti teda mali svoje historicke skusenosti s okupantami vo svojej vlasti) "Nado zanat rec tvojego vraga".
Je podla mna dobre ze sa Fico prihlasil k tomu co tu bolo pred 1998 rokom a este to prikraslil aj reminiscenciou na obdobie pred rokom 1989. Uz sme to na Slovensku niekolko krat odmietli, je to sice smutne a pre mna dost nepochopitelne, ale aspon vieme s cim mame docinenia.
Ad: Koniec jednej zmluvy
26.5.2007 10:25 | Marcel Zajac

Pel:
Nespochybnujem, ze tak, ako pre mna uz nie je premier Fico, pre Teba nemusel byt premier Dzurinda.
V case jeho vladnutia som ta necital na zidnom diskusnom fore, bol si ticho a svoje vyhrady k jeho sposobu vladnutia si na rozdiel odo mna v tom case nikdy nepovedal nahlas.
Inak kym budes pisat pod NICKOM si budem stale mysliet ze si sucastou medialnej kampane SMERu, ze je tvojou stranickou ulohov vstupovat do verejnych diskusii v inernetovych mediach a znechucovat diskutujucich vnasanim uplne irelevantnych tem typu "kolko za to ten Judasisko ma".
Ad: Koniec jednej zmluvy
26.5.2007 09:58 | Roman Kanala

Neviem, či je namieste tak optimistický záver článku. Teraz už tretí sektor nemá možnosť ovplyvňovať vládnucich fašobolševikov priamo a musí na to ísť sprostredkovane cez medzinárodné organizácie, prípadne cez pofidérnych domácich sprostredkovateľov ako odbory. Ostáva leda tak dialóg cez trestné oznámenia a tlak na verejnú mienku, ktorá je pre súdruha premiéra tou najdôležitejšou veličinou. Ale stačí nejaký populistický ťah, zlacnenie benzínu o 10 halierov, vianočný príspevok či Hedviga a všetko je zabudnuté.
List premiérovi
25.5.2007 20:21 | keď uhádneš, vezmem ťa, ak neuhádneš nechcem ťa

Vážený pán oný ... premiér. Úvodom tohoto listu by sme Vás chceli všetci čo najsrdečnejšie pozdraviť a zaželať Vám pevného zdravia, lebo my vieme, že Vám ho bude veľa treba. Ďalej by sme chceli úctivo pozdraviť aj všetkých Vašich miňistrov za to, čo všetko pre nás od tých posledňích volieb urobili.

V našej dedine je ako vždy všetko po starom, len v poslednom čase máme všetci nejako málo času, z čoho je nešťastný náš krčmár Fero, lebo chlapi nemajú toľko času pivo s borovičkou chľastať, ako bolo voľakedy. Všetci chlapi sa rozlietaní po stavbách, kade-tade po svete, ba až hen tam v tej európskej úňii. A keď prídu na pár dní domov nemajú čas ani ťie ich ženy zbiť, len poď ho hneď do tej hory nad dedinou, lebo treba drevo na zimu chystať bo pľyn je už taký drahý, že ho už odhlásil aj pán farár a aj náš richtár Jano. Ten tiež povedal, že do našej dediny sa vraj chystajú nejakí ťí oní, že vraj ďeveloperi, či tak nejako hovoril. Horko-ťažko sme sa zbavili ťích pánov z mesta, že naturistov, čo nám tu chceli vraj národný park vyhlásiť. Richtár Jano napísal miňistrom list, že my tu žiadnych naturistov nechceme a v Prešporku sme boli pred tým oným, úradom vlády a tam sme Vám pekne zatlieskali, keď ste sa nás tak veľmo pekne zastali pred tými onými, čo nám nechcú dovoliť tie naše lesy pestuvať. Veď len my najlepšie vieme, čo tie naše stromy najviac potrebujú a nedáme si ich tým onou, chrobáčou celé zožrať. Bo inak by nám tí páni z toho Bruseľu museli iné kompenzácie platiť. Náš richtár nám v krčme hovoril, že už je to celé aj na súde a že ak to stačiť nebude pôjdeme aj do toho oného ... Štrasborgu a že tam určite vyhráme.

Minulý týždeň tu chodili po grúňoch nad dedinou nejakí zememerači z mesta, že vraj tí páni ďeveloperi ich tam poslali. Chlapi, čo majú tam na tom grúni pozemky, nechceli nám v krčme prezradiť, čo tam tí ďeveloperi chcú robiť. Ale my dobre vieme, že tam chcú lanovky pre tých oných .. ľyžiarov z mesta postaviť. Tak sme sa poškriepili, lebo niektorým chlapom sa nepáčilo, že v tom ich lese ďeveloperi nechcú žiadnu oný ... tobogán postaviť. A tak sme sa niektorí z dolnieho konca dohodli, že si tam postavíme hneď dva hoteľi. A budeme mať aj tie sauny a krčmy, aby mali kde tí ľyžiari pod parou sedieť. Chlapi z hornieho konca zase hromžili na tých z dolnieho konca, že vraj tu nebudú takú nekalú konkurenciu toleruvať. A tak sa v krčme zaiskrilo, päste aj poháre lietali, až krčmárov retríver Aramis, čo je už na jedno oko slepý, dostal aj na to druhé krígľom, lebo sa chudák starý nestačil včas dekuvať. Teraz krčmár lamentuje, že čo on teraz s ním bude robiť, že ho bude musieť dať poľovníkom utratiť, bo pes už nevie ani do dverí trafiť a žrať nechce, lebo misku nevie nájsť. Nakoniec nás musel richtár Jano uzmieruvať, vraj sme takí dedinskí chumaji sprostí, že ani nevieme za jeden povraz ťahať, keď je treba. Nakoniec sme sa všetci udobrili a krčmárovi sme zbierku na nového psa urobili. Aj starý Jakúbek, čo ešte za povstania na Nemca strieľal, sa od dojatia rozplakal.

Tak toto sa u nás stalo za posledné týždne pán premiér. My Vás záverom tohoto listu ešte raz pekne pozdravujeme a prajeme Vám len to najlepšie, aby ste nám ešte dlho mohli tak pomáhať, ako ste nám pomáhali doteraz. A keď bude treba, zase nasadneme do autobusoch a pôjdeme Vás a Vašich miňistrov brániť pred tými oňími ... však oni vedia ktorými.

S úctou Vaši najvernejší stredoslováci.

» Vaše reakcie (19)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Neziskový sektor, Občianska spoločnosť, Demokracia, Politika, Štátna správa, Životné prostredie[11476]
REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS