spájame ľudí, ktorí menia svet
| PUBLICISTIKA
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Matejko: Dom Chlapec, ktorý myslí v obrazoch a vyjadruje sa kresbou IV.
14.7.2006 | Michaela Martinková |

Dlho sme Matejka nechceli pustiť k počítaču, lebo som sa bála, že sa opäť na niečo upne. Ako takmer päťročný už bol veľmi rozumný a tak sme sa dohodli, že keď Ondrej poobede spí, tak na ňom môže „pracovať“. Snažila som sa to využiť na zlepšenie jeho bežnej slovnej zásoby a schopnosti spolupracovať.


Opakovane chcem zdôrazniť, že všetko čo sme robili, bolo s dôrazom na rozvoj Matejovej ochoty k spolupráci, rozvoj jeho bežnej slovnej zásoby a testovanie toho, či je ozaj nadaný. V tomto smere som totiž dlho mala nekonečné pochybnosti. Vlastne dosiaľ nik nevie, ako sa bude vyvíjať, i keď teraz už viem, že nejako nadaný je.

Občas pôsobí na nezainteresovaných nevychovane, ale má až neuveriteľne dobré srdce a je veľmi poslušný. Vždy, keď sme mali nejaký problém, zreteľne som cítila jeho snahu nájsť ten správny spôsob riešenia. Už vtedy mal veľmi rád, keď som mu povedala, ako by to mal riešiť nabudúce. A on to tak nabudúce ozaj skúšal. V sociálnych situáciách sa však neopakujú rovnaké situácie a rovnaké, vždy úspešné riešenia. V spoločnosti neexistuje princíp systému. Keď sa neudržal a zareagoval skratovito napr. voči Ondrejovi, tak dobrovoľne trielil do kúta. Nech to znie akokoľvek paradoxne, je to naozaj veľmi dobré dieťa, akurát zložité s ťažko pochopiteľnými motívmi a asociáciami. Odvtedy, ako som začala používať „Keď dokončíš, tak prosím ťa …“ , spolupracuje v bežných činnostiach priam perfektne.


Fyzický vývoj a zručnosť

Jeho hra v piesku sa tiež vyvíjala zvláštnym spôsobom. Ako dvojročný si chcel iba zoraďovať lopatky a formičky pri garáži, kde si ich odnášal z pieskoviska namiesto toho, aby sa hral v piesku a s deťmi.

Ako päťročný nevedel sám jesť. Obliecť sa sme ho práve učili. Nevedel si ešte sám umývať zuby ani ruky (vôbec), ako tak sa utieral. Vyzliekať sa naučil až vyše štyri a polročný. ...

Je strašne roztržitý. Bežne sa mu stávalo, že keď mu bolo treba ísť na toaletu, vošiel, zasvietil, spláchol, zhasol, vyšiel von a zabudol na to podstatné. Musela som ho vtedy upozorniť, aby sa vrátil. Alebo si skúšal zasúvať do rukávu ruku a pritom ju tam už mal. Obliekali sme sa a on si začal omylom vyzliekať to, čo som naň s námahou dala. Pri jedení polievky mu musím stále pripomínať, že má jesť a nie nahlas rozmýšľať. Takmer po každej lyžici sa zabudne.

Mnohé veci som v súvislosti s Matejom vnímala a chápala skôr intuitívne, ani ich neviem popísať. Vždy som dopredu vedela predvídať potenciálny problém. Ako keby som sa trochu naučila pozerať na svet jeho očami. Aj my s manželom sme vnímali rizikové situácie. Snažili sme sa im predchádzať včasným vysvetlením dôvodu zmeny oproti štandardnému stavu, čo zaberalo čoraz lepšie. Robili sme to už úplne spontánne, väčšinou sme si to ani neuvedomovali. V sociálno-emocionálnej oblasti sa nám zdal dosť pozadu, i keď od svojich štyroch rokov urobil neuveriteľný pokrok. Má nezvyčajný záujem o rozhovory (pravda výhradne cez jeho témy), tak to využívame, ako len vládzeme....
 

Škôlkar

Od septembra 2002 začal na odporúčanie psychologičky chodiť do škôlky na pol dňa. Hneď na začiatku septembra sme ich upozornili na problémy v sociálno-emocionálnej oblasti. Bála som sa, čo bude, ale mal perfektné učiteľky a bol tam spokojný. Mali sme šťastie, že jedna z učiteliek má osobnú skúsenosť s autistickým dieťaťom. Trvalo im len 2,5 mesiaca, kým sa ma spýtali, kam ho plánujeme dať do školy, lebo je neobyčajne nadaný. Za toto obdobie (2,5 mesiaca) urobil neuveriteľný pokrok v sociálnej oblasti, čo sú slová jeho učiteľky. Odvtedy čo začal chodiť do škôlky sa mu začal zlepšovať rečový prejav, i keď stále mi občas povedal, že niečo nevie vyjadriť slovami.

Záujmy sa mu postupom času menia. Vždy ho niečo lapí, intenzívne sa tomu venuje, číta si o tom, kreslí to, rozpráva o tom, pýta sa na prípadné nejasnosti, až kým sa jeho potreba v danej oblasti nesaturuje, respektíve, kým sa v danej oblasti nedostane na dno svojich momentálnych možností poznávania. Jeden záujem ho drží približne tri mesiace.

Čo sa týka jeho výtvarného nadania, možno sa mýlim, ale jeho niekedy skutočne fantastická kresba nie je zrejme nadanie k umeniu, ale skôr technika. Pán výtvarník z výtvarnej mu hovorí, že bude architektom. Je to „len“ prejav kombinácie jeho perfektného priestorového vnímania, fotografickej pamäti a niečoho, čo zatiaľ pracovne nazývam „technické nadanie“. Snažia sa tam tie deti niekam viesť, ale Matej sa im zrejme nedá. Mne je to jedno. Hlavne, že je tam šťastný.
           

Diagnóza – koniec neistoty
23. apríl 2003

Od psychologičky som síce mala opakované ubezpečenie ako aj písomné vyjadrenie, že Matej jednoznačne patrí na Školu pre nadané deti (ŠpMNDaG), ale stále som mala pochybnosti. Nechcela som ho tam mať za každú cenu, len ak tam ozaj patrí. Tak som sa rozhodla získať ešte jedno vyjadrenie od nezávislého psychológa, ktorý Mateja dosiaľ nevidel. Kým som čakala na ukončenie IQ testu, objavila som v čakárni časopis a v ňom článok o Aspergerovom syndróme. O jednom chlapcovi som tam o.i. čítala, že niekedy rozpráva ako malý vedec, inokedy úplne nezrozumiteľne. Niečo, čo sme denno denne zažívali...

Objednali sme sa ku Dr. Šedibovej do Autistického centra. Diagnózu Aspergerov syndróm mu stanovila na prvom stretnutí aj na základe mojich zápisov. Diagnóza bola potvrdená po konzíliu s detskou pedopsychiatričkou.


Matejko: Dom Matejko: Mapa Bratislavy Matejko: Hranatá mapa Matejko: Krajinka Matejko: Rozprávky o zvieratkách Matejko: Krajinka 2 Matejko: Odkiaľ kam Matejko: Pri vode


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Chlapec, ktorý myslí v obrazoch a vyjadruje sa kresbou (4. časť)
16.7.2006 17:09 | Tomas Husar

Rozmyslam, ze kedy moj syn, alebo deti vobec zacnu vnimat a napokon kreslit perspektivu, ale mam taky pocit ze az v daleko vyssom veku.

Este raz: drzim paqlce a zelam vsetko dobre.
Ad: Chlapec, ktorý myslí v obrazoch a vyjadruje sa kresbou (4. časť)
16.7.2006 17:02 | Tomas Husar

Tie obrazky maju v sebe nieco nadherne. Ale takym nepopisatelnym sposobom. je v tom taky nejaky vzneseny smutok. Take to saudado z portugalskeho fada.


Drzim matejovi palce a jeho rodicom zelam vela radosti a trpezlivosti.

» Vaše reakcie (2)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Čítajte tiež:
Vývoj Matejkovho sociálneho poznania
Chlapec, ktorý myslí v obrazoch a vyjadruje sa kresbou VI.
Chlapec, ktorý myslí v obrazoch a vyjadruje sa kresbou V.
Chlapec, ktorý myslí v obrazoch a vyjadruje sa kresbou III.
Chlapec, ktorý myslí v obrazoch a vyjadruje sa kresbou II.
Chlapec, ktorý myslí v obrazoch a vyjadruje sa kresbou I.

Súvisiace témy
Deti a mládež, Rodina, Zdravie[39178]
REKLAMA

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt