spájame ľudí, ktorí menia svet
Právo | PUBLICISTIKA
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Barbarstvo s úradným požehnaním
29.12.2009 | Karol Labaš |

Park v južnej časti Námestia osloboditeľov v Košiciach je minulosťou. Barbarský, ale úradne povolený výrub sa udial sofistikovane, neohlásene a skryte za ďalším novým plotom, aby zbytočne nedráždil verejnosť.


Stromy museli padnúť, lebo zavadzali rozvoju Košíc, ktorý podľa predstáv  investora HB Reavis Slovakia stelesňuje obchodno-zábavné centrum Aupark. Tuctová hranatá stavba bez architektonickej hodnoty, ktorá upúta snáď len mohutnosťou a dokonalým vytesnením priestoru Námestia. Až takým, že  cesty sa musia presunúť na miesta doterajších parkov. Uskutočnený holorub v trase budúcej cesty bude mať pokračovanie na západ v parčíku pred OD Dargov. Výrubu podliehajú tie stromy, ktoré vlani oblepili aktivisti plagátmi s nápismi „Aj mňa zotnú, auPARK“. Letáky proti výrubu vtedy Správa mestskej zelene rýchlo odstránila odvolávajúc sa na predpis, podľa ktorého „plagáty na stromoch môžu narušiť účel verejnej zelene“. Dnes môže byť mestský podnik hrdý na to, že účel verejnej zelene „predpisovo“ ustrážil až do jej konca.

Je tu však ešte nenápadná, o to viac vzdorujúca skupinka stromov, osud ktorých veľa napovie o budúcnosti dopravy. Sú to stromy na zatiaľ majetkovo nevysporiadanom pozemku pred budovou  bývalého Horizontu, rastúce v trase plánovanej spojnice Štúrova – Palackého. Ak prežijú, bude sa realizovať núdzový dopravný projekt tak, ako je schválený platným stavebným rozhodnutím. Motoristická verejnosť si čoskoro začne užívať nekonečný kolotoč obchádzkových trás. Vytúženou odmenou vodičom za obetavú solidaritu s podnikaním Auparku bude „lievik“ pred „Horizontom“ a minimálny počet výjazdov a vjazdov (1 + 1) z cesty do 1100-miestneho podzemného parkoviska. Nepostačujúci nielen k pohodliu návštevníkov, ale najmä z hľadiska ich bezpečnosti v prípade evakuácie.

No ani výrub tejto skupinky stromov nebude víťazstvom. Dávny sen mesta o podzemnom zapustení komunikácie Štúrova-Palackého prakticky pochová už samotná výstavba Auparku. Vízia podzemného zapustenia východo-západnej komunikácie totiž predpokladá nákladné technické opatrenia uskutočnené už počas nastávajúcej výstavby (prekládky inžinierskych sietí, oporné steny za milióny eur). Ale žiaden investor nepostaví za svoje bez dokopania to, čo sám nepotrebuje. Dvojnásobne to platí o tomto, ktorý je známy tvrdohlavosťou pri vleklých súdnych sporoch s mestom Žilina kvôli tamojšiemu Auparku.

Bez ohľadu na povesť investora za jeho konanie sú zodpovední „manažéri“ mesta, ktorí (ne-)stanovujú mantinely na obranu záujmov svojho mesta. Jedna garnitúra zlyhala pri pokútnom predaji Námestia pod cenu, druhá zlyhala pri účelovej zmene územného plánu nezohľadňujúcej potreby mesta. Dnes ich nezaujíma ani len finančná kondícia investora. A tak v čase krízy nebude prekvapením, keď investor  zanechá po sebe iba hlbokú stopu – obrovskú prázdnu stavebnú jamu. Alebo  „obchoďák“ predsa len bude, ale na preložky ciest nezvýši a na trvalé obchádzky si „splachovací“ Košičania jednoducho zvyknú. Možno veriť investorovi, ktorý nemal problém zjednať s mestom akciovú cenu za hektár, ale za ušetrené nie je schopný odkúpiť posledných 1300 m2 pozemku? Možno sa spoliehať pri projekte v hodnote takmer 100 mil. € na finančnú pripravenosť investora, ktorý sa ňou doposiaľ nepochválil? Vedenie mesta, ktoré nevníma tieto signály vedúce ku katastrofickým scénárom, je nezodpovedné a zrelé na výmenu. Nie je otázkou, či k očakávanej výmene dôjde, iba to, či nepríde neskoro.

» Vaše reakcie (0)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Samospráva, Ekonomika, Právo, Doprava, Životné prostredie

Regióny
Košice[19288]
REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS