spájame ľudí, ktorí menia svet
Samospráva | PUBLICISTIKA
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Utlmenie individuálnej automobilovej dopravy je nutnosťou
2.7.2012 | Willem Brouwer |

Veľkomestá s obrovskými administratívnymi komplexmi (tradične nachádzajúcimi sa v hlavných mestách), historickým centrom a obytnými štvrťami, ktoré nepostavili pre neustále rastúci počet áut, ktoré dnes v nich jazdia, skôr alebo neskôr pristúpia k obmedzeniu parkovania. Zámer zaviesť nový systém parkovania v Bratislave preto vôbec nie je prekvapujúci.


Pozrime sa na niektoré holandské mestá, napríklad Haag (500-tisíc obyvateľov), podobne ako Bratislava pre Slovensko, je administratívnym centrom krajiny tulipánov. Zmienim sa aj o Utrechte (315-tisíc obyvateľov), kde som žil v jednej z mestských častí v období, keď tu zaviedli reguláciu parkovania.

Haag reguluje v súčasnosti približne 50-tisíc verejných parkovacích miest. Prvé obmedzenie tohto druhu mesto zaviedlo v 60. rokoch minulého storočia. Vo všeobecnosti možno povedať, že centrum a všetky obytné zóny, ktoré postavili pred rokom 1940, majú regulované parkovanie. Holandsko má silnú tradíciu dopravnej politiky, ktorá smeruje k znižovaniu počtu osobných áut. Podporuje využívanie verejnej dopravy a (v Holandsku veľmi populárne) používanie bicyklov. Niet pochybností o tom, že táto politika výrazne ovplyvnila obyvateľov pri výbere spôsobu dopravy, najmä vo väčších mestách. 

Avšak snaha obmedziť používanie osobných áut, nie je len o politickej vôli. Mnoho obytných zón jednoducho nemá dostatok priestoru pre všetky autá, ktoré by tu chceli parkovať, ak by neboli obmedzenia.  Vymedziť viac miesta na parkovanie nie je politicky možné, pretože by to znížilo kvalitu života v danej lokalite (menej ihrísk, menej zelene). Obytné zóny si tak musia poradiť s obmedzeným počtom parkovacích miest, ktoré majú k dispozícii. Je zaujímavé sledovať, ako zavádzajú parkovací systém v týchto mestských častiach. Keď samospráva eviduje už veľmi veľa sťažností na parkovanie, príslušný parkovací orgán zorganizuje prieskum medzi obyvateľmi a firmami. Každý sa môže vyjadriť či je za alebo proti regulácii parkovania. Čiže systému, ktorý zahŕňa platené parkovanie v celej zóne, ročné parkovacie povolenie pre súkromnú osobu za približne 60 eur, (pre firmy je to drahšie), ako aj čipovú kartu s obmedzeným počtom parkovacích hodín pre návštevníkov za znížený poplatok.

K regulácii sa pristúpi iba vtedy, ak ju podporí aspoň 50 percent domácností a firiem. Problémy s parkovaním sú v niektorých mestských častiach natoľko vážne, že väčšina tamojších obyvateľov sa vyslovila za zavedenie systému. Neudržateľnosť situácie dokresľuje aj skutočnosť, že domácnosti tu majú nárok len na jedno parkovacie povolenie. Na odstavenie druhého vozidla musia hľadať náhradné riešenia, napríklad zaparkovať auto vo vzdialenejšom okolí alebo si prenajať miesto v súkromnej garáži za pomerne vysokú cenu.

Keď som žil v Utrechte, býval som v štvrti zo začiatku 20. storočia. Keď som sa vrátil domov neskoro v noci, po uliciach som niekedy musel krúžiť aj dvadsať minút, kým som našiel miesto na parkovanie. Vedel som, že na mojej ulici okrem susedov, parkovali aj cudzie autá. Napríklad viacerí kolegovia z práce si tu odstavili autá, a potom pešo prešli domov do centra mesta (s prísnymi parkovacími obmedzeniami), alebo si z auta vybrali skladací bicykel a dopravili sa na ľubovoľné miesto.  Keď sa na základe súhlasu väčšiny obyvateľov a firiem začalo parkovanie  regulovať, bola to veľká úľava. Samozrejme, ulice naďalej lemovali zaparkované autá, pretože mnohí mali jedno alebo viac áut. Avšak situácia sa výrazne zlepšila, lebo zo zóny zmizlo minimálne desať percent áut. Bola to zaujímavá skúsenosť pre odborníka na parkovaciu politiku, takpovediac na vlastnej koži si overiť prínosy svojej každodennej práce.
POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Utlmenie individuálnej automobilovej dopravy je nutnosťou
3.7.2012 07:00 | Roman Kanala

Riešenie je ako vždy jednoduché: treba najprv zvýšiť ponuku alternatívy, teda verejnej dopravy a miesta na parkovanie bicyklov a motoriek. A až potom znižovať počet parkovacích miest. V Ženeve si najali šialených ľavičiakov, ktorí prehlásili, že kvalita života znamená život bez áut a naprojektovali štvrte, kde sa zúžili ulice, zrušili parkovacie miesta a jalová plocha sa zmenila na širočizné cyklotrasy, hoci na ne normálne stačí 1.5 metra. To je úplná katastrofa, lebo pre normálneho človeka kvalita života znamená môcť si zaparkovať auto. Opustiť dobré miesto je ľahké, nájsť dobré miesto už nie a preto ak človek používa auto len 2-3 krát za mesiac, tak to robí cez víkend, keď sa ešte dá zaparkovať. Každá štvrť má ročné parkovacie preukazy, ktoré sa kupujú a dávajú právo na neobmedzené parkovanie. Kto ju nemá, musí platiť alebo mať parkovací kotúč na hodinu. Vo Viedni, Bazileji, v Zurichu je ponuka verejnej dopravy taká, že tam je pozoruhodne nízka motorizácia. Mestská a prímestská doprava sú tam veľmi dobre zorganizované. V Ženeve tomu bráni hranica a s Francúzmi je ťažké sa dohodnúť. Verejná doprava vo Francúzsku je nedostatočná a takmer neexistujúca a preto cezhraniční každé ráno zaplavia Ženevu autami ako niekde v Bratislave. V New Yorku sa nevyplatí mať auto, lebo je metro, veľa taxíkov a mnoho ľudí tam chodí jednoducho peši. V San Franciscu jazdí autobus po každej ulici a v centre sú obľúbené historické električky.

» Vaše reakcie (1)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Samospráva, Doprava

Regióny
Bratislava-Bratislava[26725]
REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS