spájame ľudí, ktorí menia svet
Náboženstvo | PUBLICISTIKA
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Živý či umelý?
8.12.2009 | Juraj Lukáč |

Tak som opäť tohto roku, už po stýkrát, dostal otázku: "Aké sú podľa Vás z ekologického hľadiska klady a zápory živých a umelých vianočných stromčekov?" Medzi nami sa totiž nachádza veľké množstvo priaznivcov „živých“ vianočných stromčekov a argumentujú predovšetkým tradíciou, ale i vôňou ihličia. Proti nim v debatách stoja presadzovatelia umelohmotných stromčekov. Nižšie náklady či dokonca ekológia sú ich hlavnými argumentačnými zbraňami.


Myslím si, že možno by bolo treba začať tým, o čom sú Vianoce.

Pre kresťanov je to sviatok narodenia Ježiša. Jeho narodenie symbolizuje nový život pre človeka, pretože vďaka jeho príchodu na svet, smrti a zmŕtvychvstaniu môže byť každý spasený a dosiahnuť večný život.
Asi väčšina z nás vie, že tento kresťanský sviatok je prevzatá pohanská slávnosť, keď cirkev dala sviatkom zimného slnovratu, sláveného našimi predkami, kresťanský význam.

Ale aj pre našich slovanských predkov to boli optimistické sviatky.

A ten optimizmus, či kresťanský alebo staroslovanský, je pre mňa hlavným posolstvom Vianoc.

Fascinuje ma, že na začiatku zimy, keď čas biedy a strádania ešte len začínal, sa ľudia dokázali radovať z prvých krokov vracajúceho sa slnka. Možno, že práve toto, je tá vlastnosť, ktorá robí človeka človekom. Myslím si, že práve preto, že ľudia dokázali rozpoznať na premrznutých a zasnežených vetvičkách kvety novej jari, prežilo ľudstvo toľko zlého a je stále tu. Snáď práve to umenie vidieť za problémami svetlo jarných dní, snáď to umenie uvítať vracajúce sa slnko pri jeho prvých krokoch späť, dodávalo ľudom silu vydržať. Vydržať kruté zimy v drevených zruboch, vydržať roky neúrody, vydržať ďaleké cesty za hľadaním nového domova. Nech sa tomu hovorí zaťatosť alebo húževnatosť, či prezieravosť alebo plané snenie, nemali by sme zabudnúť, že vždy je potrebné pozerať sa ďaleko dopredu. Rozpoznať v budúcnosti čo nás čaká, tak ako to poznávali jednoduchí ľudia dávno pred nami. A nebáť sa v pravý čas osláviť návrat slnka, aj keď je ešte okolo hlboká a pochmúrna zimná noc.

A s týmito vianočnými sviatkami, či kresťanskými alebo staroslovanskými, sa mylne spája dnes tak obľúbený vianočný stromček.

Pre našich predkov, starých Slovanov, boli symbolom Vianoc v ich domovoch zelené vetvičky a chlieb Kračún. Kračún je starý názov slnovratových sviatkov a zelená čačina plnila pôvodne nie ozdobnú, ale ochrannú funkciu. Slovania ju strkali za dvere chlievov ako ochranu dobytka a za trámy v zrube ako ochranu celej rodiny.

S príchodom kresťanstva na naše územie pribudli do rodín jasličky. A tak to bolo stovky rokov.

Potom prišiel vianočný stromček ako preukázateľne nemecký meštiansky produkt. Objavil sa na území Nemecka súčasne s prvými holorubmi v sedemnástom storočí. Počas osemnásteho storočia sa tento zvyk rozšíril medzi vyššími nemeckými vrstvami. Počas devätnásteho storočia sa idea vyrúbanej jedličky ako pravého vianočného nemeckého symbolu začala šíriť aj do celého Rakúsko Uhorska.
Slováci a Česi sa myšlienke vianočného stromčeka dlho bránili argumentovaním neslovanského pôvodu tohto zvyku. Po roku 1900 ale stromčeky definitívne vytlačili obľúbené kresťanské jasličky.

Takže aký stromček?

Pre mňa je odpoveď jasná. Žiaden.

Oslavovať Vianoce, či už sme kresťania alebo máme iné vyznania, zbytočným zabíjaním akéhokoľvek života je popretím zmyslu tohto optimistického sviatku. Boj proti okolitej prírode a zbytočné zabíjanie je našej slovanskej morálke cudzie. Ak sme kresťania, vráťme do našich sŕdc Krista. Ako sa vraví: „Kdyby se Kristus tisíckrát narodil v Betlémě, není nám to nic platné, jestliže se nezrodí v našich srdcích.“

Ostatní sa nebojme osláviť návrat slnka, aj keď je ešte okolo hlboká a pochmúrna zimná noc. A všetci si k tomu napečme chlieb Kračún.

Slnko sa totiž vracia.

Prajem všetkým krásne a požehnané vianočné sviatky.

 

Zimný slnovrat 2009

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Živý či umelý?
6.1.2010 23:03 | Tomas Husar

Živý či umelý?

OZ zamestnancov v sex businesse doporucuje jednoznacne zivy.
Ad: Živý či umelý?
23.12.2009 15:08 | Dorian Gray

Vážený pán Lukáč,
a čože to vysadíte, keď ročne vysadíte povedzme 1 000 000 sadeníc stromov??? Žeby budúci les? Ale to vy asi ťažko. Požehnané posedenie pri kračúni vám prajem.
Ad:Šimi
23.12.2009 11:30 | Ján Lach

vyrúbal som si vianočný stromček v NP. Bol to pichľavý smrek. Ak by si ochranu prírody vnímal nie len srdcom, ale občas by si o nej niečo prečítal, tak by si vedel, že pichľavý smrek v NP ani náhodou nemá čo hľadať.
Ad: Lukáč
23.12.2009 10:19 | Ján Lach

Ospravedlňujem sa za nepresné informácie. V TaK je štát majoritným vlastníkom, ale sú tam aj pozemky urbáru Východná.
Ad: Živý či umelý? | Zobraziť Skryť

23.12.2009 09:51
| ?!

Sadit les, prekrocit rieku, citat Kraska, to je tropus najskor metonymia. Ked chces Lukac poucovat inych prestuduj si nieco k tomu, aby si sam nemusel byt poucovany.
Ad: Juraj Lukáč
22.12.2009 22:10 | Ján Lach

Mohli by ste mi vysvetliť slovné spojenie "našich lesov, okrem, iného aj do Tichej a Kôprovej doliny"?
Asi mi niečo ušlo, lebo som nezachytil info, že by ste boli odkúpili súkromné pozemky v TaK, Súkromné - urbárne pozemky tvoria väčšiu časť výmery TaK. A ešte jedno vysvetlenie, aké Vaše dotácie. Podľa toho, čo o sebe a svojej chudobe vyhlasujete, prispievam na dotácie vyššími daňami ako Vy. Myslím si, že by som mal tým pádom aj vyššie morálne právo z nich požadovať. Samozrejme, že som sa ešte nikdy neuchádzal o dotácie, lebo nie som ochotný odvádzať desiatky. Prieči sa to mojim morálnym zásadám.
Vianoce sú aj o symboloch, ale hlavne o moránych hodnotách, ktoré chceme odovzdať svojim deťom.
A ako som už napísal, je každého vec aké symboly vezme za svoje. Ďaleko horšie je keď sa symboly začnú zneužívať na ovládnutie ľudí proti ľuďom. Väčšinou to záčína tým, že začneme deliť symboly na dobré a zlé. Slovanské a germánske, kresťanské a pohanské, slobody a neslobody.
V čase pred Vianocami, aj mimo nich, je určovanie tých správnych symbolov prvým krokom k zasievaniu nevraživosti medzi ľuďmi. Stačí pozrieť diskusiu a vidíte, že škatuľkovanie symbolov neprinieslo porozumenie ale zvadu. Čiže žiaden pokoj ľuďom dobrej vôle ale satanské " žerte se a perte se".
Ešte raz, pokoj ľuďom dobrej vôle, požehnané sviatky všetkým.
Ad: Živý či umelý? | Zobraziť Skryť

22.12.2009 21:04
| sumar

Nuž tak ďuri, ale teraz pravdu, za koho teraz kopeš, za Dzúrindu, či za Radičovú, lebo ak znova len sa prihlasiš za pána, tak , či pana, ja neviem, potom Ste asi všetci na hlavu. A ak sa prihlasiš za Radičovú, tak potom podporíš parlamentnú podvodníčku, ktorá hlasovala aj za kolegyŃu.
Už len vyjav ten svoj zdroj, ktory Ta pumpuje na volby, aby si tri týždne pred volbami zahlasil, JA by som volil aj "vola", keď mi pošle peniaze...
Ad: Juraj Lukáč
22.12.2009 20:35 | Dorian Gray

Aké vaše štátne dotácie? O čom hovoríte? Vy ste štát? :-D
Ad: Živý či umelý?
22.12.2009 17:14 | Juraj Lukáč

Vážený pán Dorian Gray. Les sa nedá vysadiť. Vysadiť sa dajú len stromy a tie majú k lesu poriadne ďaleko. Ináč s vami súhlasím, štát a ani všetci ostatní by sa nemali starať do našich lesov. Tak sa nestarajte do našich lesov, okrem, iného aj do Tichej a Kôprovej doliny. A nepýtajte na vaše súkromne lesy naše štátne dotácie.

Požehnané Vianoce praje Juro L.
Ad: Živý či umelý?
22.12.2009 16:47 | Juraj Lukáč

Vážený pán Peter, ja vám váš zdroj neberiem a dokonca si myslím, že je OK. To je ten rozdiel medzi germánskou klutúrou zabíjania a slovanskou kultúrou svätohájov. Ďakujem, že ste mi to potvrdili. Je to presne ako ste to povedali vy. Viete ako, každá kultúra má iné symboly a naše nepochopenie je nepochopenie symbolov. Vy si môžete ďalej uctievať germánsky stromček a ja budem ďalej Kračun. Tak ako Svastiku rôzne uctievajú rôzne kultúry.

Požehnané Vianoce praje

Juro L.
Ad: Živý či umelý?
21.12.2009 11:08 | Dorian Gray

Tiež už sa teším na dobu, keď súkromné vlastníctvo bude naozaj chránené Ústavou. A týchto pseudoochranárov budem môcť vykázať z môjho lesa bez problémov.
Nech si chránia vlčiu, či ako sa tá ich rezervácia volá, tam sa môžu pokojne aj priväzovať o stromy a čakať, než im začnú padať mŕtve na hlavy. V lese, ktorý nesadili, nestarajú sa oň a nemajú zaň žiadnu zodpovednosť jednoducho nemajú čo robiť.
A tak si idem vybrať svoj vianočný strom a ostatné z preriezky buď predám, pretože ich ľudia radi kúpia,alebo nechám "zbytočne" zhniť v lese.

A vy ostatní si pokojne pre mňa, za mňa napečte kračúň.
Ad: Živý či umelý? | Zobraziť Skryť

21.12.2009 07:07
| sumar

Akcia -reakcia, p. Krempašský, Asi Vy keď chodite von s otvorenými očami a namahate si ich , aby niečo uvideli, tak sa asi Vam pretočia tie buľvy od namahy a nevidíte nič, a potom si len domyšlatete-počujete to, čím Vas krmi Lukaáčova -ochranárska propaganda. Do zimného slnovratu je už krátko a veľka časť ľudí trpí depresiami, dni sú krátke a noci tak dlhé. Niektoré zvieratka sa zbavia tohto neduhu, a pospia si trosku dlhšie.
A čo Vy, isto by Vam to pomohlo.
ALe na Novy Rok o kurací krok a na Tri Krale o krok ďalej...
Vydržať, ona Vas tááá depresia isto raz prejde...
Ak Ste chceli poslať posolstvo krasnych sviatkov, tak mate este jeden pokus, toto , čo Ste poslali je zufalý vykrik depresivneho človeka, ktorý nevie večer spať a duma nad nesmrtelnostou chrusta.
Hor sa do realneho živata, les je výrobný prostriedok ako každý iný. A ak ho jeho majiteľ spokojne užíva tak, ako mu to dovoluje Ustava, tak je vsetko v poriadku. Zatial budte este rady, že sa môžne slobodne prechádzať po mojom majetku, za ktorý ja platiím tomuto statu dane, aby nejaký ofrustrovaný kancelársky pracovnik mi potom oznamil, že som zabit nejaký život, keď som vyrubať jedličku?!
Prijemné sviatky!
A este raz, mate dalši pokus ako poslat posolstvo dobrej vôľe, nie brechy...
Ad: Zastaviť treba lesníkov
19.12.2009 23:43 | Tibor Krompaský

Počet tých stromov, ktoré lesníci vyrúbu v čase pred Vianocami je len zlomkom z toho, čo ročne zničia v lese lesníci spôsobom hospodárenia, ktorý uplatňujú.

Toto ja nazývam v trochu silnejšom význame slova "terorizmom" proti prírode posväteným štátom na likvidáciu prirodzenej regeneračnej schopnosti lesov.

Všetci, ktorí trochu rozumejú ekológii lesa vedia o čom hovorím. Nechcel som týmto príspevkom bagatelizovať výrub stromov na jednorázové Vianoce, skôr som chcel tento jeden chorý aspekt ľudského technokratického prístupu k lesu využiť ako výzvu na ďalšie upozorňovanie praktík nezdravého lesného hospodárenia.

Týmto smerom by sa podľa mňa mohla niesť úvaha čitateľov pána Lukáča v jeho článku.

Treba sa opýtať aj samých seba prečo potrebujeme stromčeky a či nám to za to stojí a v tejto súvislosti sa zamyslieť nad tým čím les v skutočnosti je.

Stačí ísť do lesa a otvoriť oči a vnímať čo sa v lesoch deje.

Postaviť si tak obraz z toho čo vidíte sami a len chvíľku počkať a prestať na chvíľu uvažovať pod vplyvom lesníckej lykožrútovej propagandy. Lebo lesníci manipulujú strachom nie ochranári.

Ostatné pochopí každý sám a netreba na to žiadnu vysokú školu. Stačí vnímať a uvedomiť si kto sú skutoční nepriatelia lesa. Lesoochranári to určite nebudú.

Tibor Krompaský
Ad: Žiaden
19.12.2009 23:19 | Tibor Krompaský

Dobrý večer,

áno Juraj Lukáč má podľa mňa pravdu. Ani živý ani umelý a načo aj. Genealogicky je to zvyk nič viac a tak ako bolo spomenuté tlak médií reklamy a falošných zvykov bez akéhokoľvek hľadania zmyslu.

Stromček a načo. Koľko stromov vyrúbu zbytočne pseudohospodári v lese len preto aby preriedili živo sa rozrastajúcu mladinu preriezkami a koľko ich tam zhnije na mieste zbytočne pre nič za nič. Len pre technokratické myslenie lesníckeho fašizmu. Tých stromov v preriezkach sú tisíce a nik si s tým počas prerezania nedá prácu, aby ich aspoň z miesta výrubu odpratal.

Aj symboly vianoc sa stali len dobrým marketingovým ťahom aby nás konzumn opantal a nedal nám pokoj ani počas Vianoc.

Netreba na Vianoce podľa mňa vôbec nič a to nielen stromček ani darčeky a iné zbytočnosti.

Treba si násjť čas pre seba a ľudí na oddych pokoj a zamyslenie sa, lebo počas roka mnohí z nás pracujú ako stroje a nezamýšľajú sa len pracujú.

Stačí sa len zastaviť.

Zdraví Tibor Krompaský
Ad: Živý či umelý? | Zobraziť Skryť

19.12.2009 09:30
| ?!

Dobre si podstatu svojho clanku Lukac vystihol, pozlatka isla prec, zostal demon. Luto mi je tvojich ucenikov, co sa ta tu snazili obhajovat.
Wikipedia
19.12.2009 00:50 | Peter

Ak by ste pozorne citali pan Lukac, Wikipedia prebrala velku cast textu o historii z podla mna velmi seriozneho zdroja - Encyklopedie Britannica

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/115737/Christm as-tree
Ad: Živý či umelý?
18.12.2009 22:20 | Juraj Lukáč

Pobavilo ma to, Wikipedia ako lepšia pamäť ako moja babka.
Taký je svet.

Neberte nám, to čo sme uctievali, a stromček to nikdy nebol, a uctievajte si svoje nemecké holorubné modly ako chcete.

O nič iné tu nejde. Oddeliť zrno od pliev.

Ad: Živý či umelý?
18.12.2009 14:37 | Peter

Clanok a najma prispevok do diskusie pana Lukaca je v dost ostrom rozpore s tym co pisu na wikipedii

http://en.wikipedia.org/wiki/Christmas_tree

Z textu je jasne, ze povodny symbol moze naplnit len zivy stromcek, a nie umely. Z mojho okolia vnimam komercny uspech umelych stromcekov najma v lenivosti ludi - staci ho kupit a doviest domov len raz, a najma netreba vysavat ihlicie. Tiez sa lahsie odlozi.

Druhy problem je individualizacia spolocnosti. Jeden vianocny stromcek zrejme pouzijeme pre priemerne 3 ludi. Pritom tento symbol sa skor tyka prezitia nejakej komunity ako celku. Z tohto uhlu pohladu moze mat pan Lukac pravdu - dnes sa asi drviva vacsina ludi nemusi obavat ze by dalsi rok neprezili kvoli nedostatku potravin. Povodny symbol vecne zeleneho stromu stratil zmysel aj preto, ze drancujeme energeticke zdroje, chemizujeme potraviny, chovame kury v klietkach pod UV lampami, krmene rasotvymi hormonmi a chemickymi antibiotikami. Slnko mnohi poznaju skor z obrazkov a filmov, ako z vyhladov pri prechadzkach prirodou.

Pre mna nie je riesenie nemat ziaden stromcek. Ale postaci mi mat v okruhu rodiny len jedneho cloveka, ktory ho doma ma. Prist k nemu 24ho, pospominat si na to dobre co mi priroda a spolocnost dali, cim sa mne podarilo prispiet k pohode na tejto planete. Premysliet si, co mozeme v dalsom roku urobit pre to, aby bola voda, vzduch, ale najma nase svedomie a ludske vztahy cistejsie. Mrzi ma, ze tento den travim uz dlhsie pri umelom stromceku. Ale necitim ze by bolo spravne otvorit tuto temu s rodicmi. Obzvlast ked ho uz maju - tak ako spravne napisal niekto v diskusii, vtedy ho treba pouzivat az do smrti toho kto ho kupil, a nasledne dat ten plast na recyklaciu.

Ked raz budem mat vlastne deti, tak si prve roky hadam vystacim s tou haluzkou, a ked budu deti vacsie zrejme budeme spolu kazdy rok kupovat od lesnikov z prebierky. Ako dieta som rad chodil kupovat zivy stromcek s otcom. O symbolike som sice nemal ani tusenia, ale dnes su tieto spomienky pre mna symbolom rodinnej pohody. A verim, ze rovnaku vec symbolizuje vianocny stromcek v mnohych rodinach, kde tak ako u mojich rodicov prevladla vernost a odhodlaost nad rozvodovostou. Prijemne Vianoce vsetkym!
Ad: Živý či umelý? | Zobraziť Skryť

18.12.2009 09:30
| sumar

Ahoj SImi!
Ak si vlastník lesa- lesník vyrube jedličku v Narodnom parku a na svojom, čo sa stane?
Narodný park vyhlasený bez jeho suhlasu, tak coze vlastne chcete.
Ak sa Narodny park a spolocnost s nim korektne DOHODNE, že za každu vyrubanu jedlicku dostaneš 10€ , tak nie je problem v ničom, len treba urobil rovnicu, ma dať, dal.
Spolocnost nechce rubanie, zaplat spolocnost!
Ad: Živý či umelý?
17.12.2009 00:42 | Peter Sabo


Dobrý večer,

myslím, že interpretácie Jurovho Lukáčovho príspevku sa kus ženú do extrému. On predsa netvrdí, že máme "jesť kamene". Tak ako to netvrdil ani Albert Schweitzer, ktorý napísal útlu knižočku o etike "úcty k životu". Tu nejde o to zriecť sa dôstojnosti vlastneho bytia ale o to nezabíjať zbytočne. Slovo "zbytočný" Juro napísal zreteľne - tučným písmom.

To slovo vyjadruje situácie, kedy nie sme pod tlakom riešiť svoje základné ľudské potreby. Schweitzer to vystihol takto: "Roľník, ktorý na svojej lúke pokosil tisíce kvetov, ktoré sa majú stať potravou jeho kravám, nech sa má na pozore, aby na spiatočnej ceste v bezmyšlienkovitej kratochvíli neuťal kvet na kraji cesty, pretože by sa tým prehrešil na živote, bez toho aby bol pod tlakom nutnosti."

Súčasne sám vnímam, že otázka vianočného stromčeka je aj silne situačná: Asi ťažko žiadať od rodiny s malými deťmi aby sa zriekla čohosi, čo patrí k atmosfére Vianoc už dlho, najmä ak táto ponuka zaplavuje krajinu a v kontexte dnešného priam rabovania prírodných zdrojov, aj tých najcennejších, ktoré ešte máme. A v kontexte rozkrádania lesného bohatstva (koľko stoviek kamiónov dreva sa záhadne stratilo?) alebo
surových výrubov stromov v parkoch a parčíkoch, ktoré kedysi prežili fašizmus aj komunizmus a dnes padajú - ktorá rodina odoprie stromček deťom, keď sa život okolo nás ničí onakvejšími spôsobmi?

Avšak tí, čo sme už medzitým trochu dospelejší alebo postarší by sme sa mohli zamyslieť, či Vianoce nemôžeme prežiť bez zbytočného ubližovania inému životu okolo nás.
A spýtať sa sami seba, či práve neomaleny tlak reklamy, ktorá aj z vianočného času urobila iba ďalšiu výnosnú akciu nie je iba blyšťavou kópiou toho, ako pred 2000 rokmi iní trhovníci premenili na "pelech lotrov" Boží chrám v Jeruzaleme. A ako je napísané v Biblii, Ježiš ich z tohto chámu vyháňal. Čo by povedal na nás? Čo ideme sláviť?

Prajem všetkým požehnané vianočné sviatky, radosť, pokoj a lásku.» Vaše reakcie (37)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Náboženstvo, Životné prostredie, Ochrana prírody, Lesy[23038]
REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS