spájame ľudí, ktorí menia svet
Náboženstvo | PUBLICISTIKA
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Dialógy lásky
22.9.2009 | Juraj Bohyník |

Vzťah, láska, sexualita – to sú skutočnosti, ktoré sú v dnešnej dobe a v našej spoločnosti veľmi diskutovanými témami. Niet inej oblasti v našom živote, ktorá prešla v posledných rokoch a desaťročiach takými podstatnými zmenami ako práve oblasť vzťahu, chápanie lásky a sexuality.


Pre našich starých rodičov bol rozvod niečím nemysliteľným a mnohí sa v manželstvách do slova a do písmena „obetovali“,  zmierili sa s ťažkými neľudskými uponižujúcimi vzťahmi, pretože to od nich spoločnosť a cirkev vyžadovali, aby bol zachovaný navonok intaktný obraz rodiny a manželstva. Oni sú v našej dobe svedkami toho, že ich dcéra oznámi po 15 rokoch manželstva rozvod, ich vnučka nepovažuje za potrebné zosobášiť sa v kostole alebo ani civilne a ich vnuk oznámi, že žije v homosexuálnom vzťahu. V žiadnej oblasti  nášho života sa chápanie a vývoj neposunul tak markantne ako v chápaní lásky a sexuality. To vedie k napätiam a kontraverziám, ktoré veľmi ťažko nesú rodičia i deti.

Prečo je to tak? Je dnešný človek  nemorálnejší ako človek včerajší? Chýba nám schopnosť obetovať sa? Zlyháva výchova našich rodičov?

Vo vzťahu k druhému človeku, ktorý prerastie do lásky a nachádza svoj výraz v žitej sexualite, objavuje človek seba samého, svoje určenie a svoje naplnenie. V žiadnej oblasti nerozvíja človek tak svoju subjektivitu a individualitu ako práve v láske a sexualite. Tu sa stáva tým,  kým skutočne je: sexuálna bytosť schopná vzťahu.

A práve v tejto oblasti, v ktorej ide o bytie a nebytie, o zmysel a cieľ v živote, vyžaduje človek autonómiu,  chce rozhodnúť sám, s kým a ako dosiahne naplnenie vo vzťahu a v láske. Chce byť slobodný od všetkých predpisov a požiadaviek spoločnosti.

Pretože spoločnosť je postavená a môže existovať iba na dobrých vzťahoch, snaží sa postaviť určité normy a hranice a zasahuje takto do výsostnej oblasti slobody indivídua, čo ono zasa vehementne odmieta a bráni sa proti tomu.
Má človek právo na svoju individualitu a intimitu? Má! Má spoločnosť právo požadovať od indivídua, aby jej odstúpilo časť svojej slobody? Samozrejme, že má. Veď každý z nás môže rozvíjať  svoju osobnosť iba v spoločnosti. Človek sa iba medzi ľuďmi stáva človekom. Konsenzus medzi spoločnosťou a jednotlivcom sa dá dosiahnuť iba dialógom. V našej spoločnosti mi chýba zodpovedný dialóg.  Vzájomné zatracovanie sa, plakanie nad stratou mravov, odsudzovanie a napätia nevyriešia situáciu. V konečnom dôsledku oslabujú život spoločnosti a znemožňujú zdravý rozvoj indivídua.

Zodpovedný dialóg vo všetkých oblastiach v školách,  v rodinách, v cirkvách, v štáte i v spoločnosti. Vytváranie nových predlôh a možností, v ktorých môže človek v rámci spoločnosti slobodne rozvíjať svoj vzťah,  žiť svoju intimitu tak, aby dosiahol svoje naplnenie a spätne rozvíjal a utužoval spoločnosť. Myslím, že v tejto oblasti nie sme ešte ani na začiatku. Máme pred sebou dlhú cestu. Ako kresťan som presvedčený, že keď sa rozhodneme ísť touto cestou, Boh pôjde s nami.


Úvahu uverejnili aj MY Žilinské noviny.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Dialógy lásky
11.10.2009 19:51 | gibarian

Pre "Petre.ja" pekný to nick. Takže Petra ja vôbec nemusím písať vlastný článok. Treba si prečítať knihy pojednávajúce o kmeňovom zriadení, taký Morgan, ba dokonca Alberto Vojtěch Frič. Treba len trocha snahy a rozšíriš si svoj duševný obzor. Možno ešte treba prečítať letité Dejiny ženy od S.K.Neumana. Iste sú aj modernejšie a objektívnejšie práce etnografov a sexuológov. Treba čítať, ale lepšie je sa predsa riadiť podľa loga:"Každá 5.žena na Slovensku je týraná". Potom je každá debata márna. Maj si Petra svoj názor a ja si ponechám svoj. Rozdiel medzi nami je ten, že ja nečítam iba výplody Olinky Pietruchovej ako Ty. Stačí :-)
Ad: Dialógy lásky
11.10.2009 12:26 | petra.ja

hm. Gibarian... plodis nladay na pozicii reakcie, na uvahu druhu diametralne odlisneho od tvojej nesuvislej exihibcie. ale budis, co tak sa vyjadrit suvisle vo vlastnom clanku? mohlo by byt zaujimave, co chces vyjadrit, tak ma o to neukracuj a ponukni to verejnosti, prosim, v komplexnej forme..a nekradni priestor a motiv niekomu inemu. dakujem. petra
Ad: Dialógy lásky
11.10.2009 12:26 | petra.ja

hm. Gibarian... plodis nladay na pozicii reakcie, na uvahu druhu diametralne odlisneho od tvojej nesuvislej exihibcie. ale budis, co tak sa vyjadrit suvisle vo vlastnom clanku? mohlo by byt zaujimave, co chces vyjadrit, tak ma o to neukracuj a ponukni to verejnosti, prosim, v komplexnej forme..a nekradni priestor a motiv niekomu inemu. dakujem. petra
Ad: Dialógy lásky
3.10.2009 18:47 | gibarian

Ako pise Janko Prosty, ozaj nerozumiem tomuto clanku. Autor potreboval "avans"-zalohu, lebo mal vackove suchoty? Sex sa stale vyvija a je dany ekonomikou danej epochy, no fuj :-). Debatovat o sexualnych vztahoch bez sunalezitosti so socialnym a ekonomickym stavom spolocnosti je smiesne. Sex sa odvija uz od lovcov mamutov a to v systeme nieco za nieco. Samozrejme podfarbene animalnym chovanim ludi, ktoreho sa nikdy nezbavia. Rozvod v 30.rokoch? aka to vec, prespanka na dedine aka to vec!?! No a po 70 rokoch je to zasa inak. Vsade a vzdy vladne ekonomika. Bohuzial aj v sexualnych vztahoch. Iba dvaja ekonomicky rovni partneri mozu mat vztah, vratane sexu, rovnovazny. Takze este raz, clanok o nicom. Mimochodom najspravodlivejsia spolocnost v otazkach sexu bola kmenova. Pravo sexualnej volby bolo uplne rovnopravne. Je zvlastne, ze sexualny vztah trval cca 3-5 rokov. Potom sa zrusil. Nymfomaticke a neukojene clenky kmena po niekolkych vystrahach od starejsich boli dane k sexualnej dispozicii vsetkym muzskym clenom kmena. Pravda deti takto vzniknuvsie boli riadnymi clenmi kmena, iba matky boli brane ako nizssie tvory. Z toho vyplyva, ze prostitucia je starobyla a urcite % zien bude iba prostitutkami. Je to dane prirodzenostou homo sapiens sapiens. Tak ich napravujte :-)
Ad: Dialógy lásky
28.9.2009 12:26 | Amaguk

Luba, tusim sme mali rovnaku staru mamu :)
Ad: Dialógy lásky
27.9.2009 13:23 | Luba L

"Pre našich starých rodičov bol rozvod niečím nemysliteľným..."

Nuz, moja neboha stara mama sa rozviedla zaciatkom tridsiatych rokov minuleho storocia, ked svojmu manzelovi prisla na milenku.
Ad: Dialógy lásky
26.9.2009 16:30 | Janko Prosty

Nerozumiem...
Co chce autor povedat?
Viete niekto prelozit do slovenciny zrozumitelnej?

» Vaše reakcie (7)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Ľudia, Rodina, Náboženstvo[12580]
REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS