spájame ľudí, ktorí menia svet
Kultúra | PUBLICISTIKA
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Tvár Bratislavy ničí spolčenie developerov s úradníkmi
1.12.2011 | Jozef Lenhart |

Informácia o výstavbe bytového domu na Beblavého ulici, v tesnej blízkosti východnej, tzv. Žigmundovej brány vedúcej do Bratislavského hradu, nás primäla obrátiť sa na Vás ako vrcholných reprezentantov mesta Bratislavy otvoreným listom a hľadať u Vás pomoc pri riešení svojvoľných rozhodnutí úradníkov.


Vážený pán primátor,
Vážená pani starostka,
vážená pani hlavná architektka,

Sme občania Bratislavy, a to, čo sa v tomto meste ostatných dvadsať rokov deje, nás provokuje k otvorenému občianskemu postoju. Počiny developerov, ich svojvôľa, arogancia a súčinnosť kompetentných úradníkov s požiadavkami podnikateľov už nielenže presiahli všetky medze korektnosti, ale až príliš často aj právneho konania.

Výsledkom tohto počínania sú neodstrániteľné škody napáchané na meste, v ktorom žijeme a ktoré raz zanecháme svojim potomkom. Nádej, že v novej politickej situácii sa rany uštedrené mestu v minulosti citlivo zacelia, veľmi rýchlo vyprchala. Stal sa pravý opak. Zástavba historického jadra mesta a jeho blízke okolie sa novými stavebnými zásahmi „koordinovane“ a systematicky zničili a ďalej sa s požehnaním úradníkov devastujú.

„Vďaka“ podnikavým stavebníkom a „kreatívnym“ architektom máme dnes nadstavbami realizovanými na pamiatkových (i nepamiatkových) objektoch absolútne znehodnotenú nielen historickú strešnú krajinu mesta, ale aj pamiatkovú rezerváciu, ktorá patrí k najmenším z existujúcich rezervácií na Slovensku. Mesto a jeho domy získali nebývalú, novú horizontálnu vrstvu, čitateľnú pitoreskným architektonickým riešením. Stačí sa pozrieť na historické jadro, Panenskú ulicu, Palisády, Jozefskú ulicu... Novostavby sú svojím objemom a stvárnením neprehliadnuteľné!

O čo všetko mesto prišlo, čoho všetkého sa dočkalo a ešte ho čaká (viď riešenie Podhradia), nás nenecháva ľahostajnými. V prípade výstavby Podhradia developer chystá s „požehnaním“ pamiatkarov ďalší útok na historickú Bratislavu. Je to ten istý stavebník, čo stvoril aj problematický River Park. Jeho výstavba má zhodnotiť „zlé“ rozhodnutie komunistov. Podľa indícií rovnako ZLE! Nie je pravda, že rekonštrukcia historickej zástavby je anachronizmom. Pamiatkari by mali vedieť, že už dvadsať rokov sa rekonštruuje bombardovaním zničená historická zástavba Drážďan a nikto toto rozhodnutie nespochybňuje. Naopak, Drážďany tým iba získali. Oklieštená Bratislava by tiež potrebovala takúto revitalizáciu ako soľ! Aby sa dostala z okružia desiatich ulíc a znovu sa „historicky“ rozšírila.

Vaše vyjadrenia a konkrétne činy nám, pán primátor, pani starostka a pani hlavná architektka, dávajú nádej, že je možné „vrátiť sa v čase“ a zaujať k daným rozhodnutiam nové konštruktívne stanovisko, ktoré bude osožné predovšetkým z hľadiska budúcnosti mesta. Zverené kompetencie Vás oprávňujú razantne konať a pozitívne vplývať na tvár mesta a jeho občanov, ktorých úrady za ostatné roky pripravili o všetky ilúzie.

Prípad výstavby bytového domu na Beblavého ulici, ktorého investorom je spoločnosť Fischer, s. r. o. a konateľom architekt Dušan Fischer, projektant nedávnej rekonštrukcie Zimného štadióna Ondreja Nepelu, je eklatantným dôkazom súčinnosti štátnych úradníkov s požiadavkou stavebníka, ich servilnosti, ochoty a arogancie. Nie je to po prvý raz, keď sme svedkami, ako úradníci nerešpektovali zákon, našli obštrukciu a spreneverili sa etike. Už roky bez postihu konajú, dávajú sporné vyjadrenia a legalizujú neoprávnené požiadavky stavebníkov. Súhlas na výstavbu predmetného domu na pozemku uvedenom ako „záhrada“ vydal úradník stavebného úradu Staré Mesto. S výstavbou objektu, ktorého architektonické riešenie nikto nezainteresovaný (?) nepozná, ale už sa vie, že bude v súlade s riešením výstavby Vydrice (!), bez problémov súhlasil i úradník Krajského pamiatkového úradu v Bratislave a ani sa nepozastavil nad tým, že ide o novostavbu realizovanú v pamiatkovej rezervácii a v tesnej blízkosti NKP - Bratislavského hradu. 

Keby nebolo lojálnych úradníkov, dnes by sme sa nemuseli hanbiť za vzhľad Bratislavy. Napriek tomu, že zrealizované projekty už nikto neodstráni, je treba konať. Dať jednoznačne najavo, že Bratislavčania a predstavitelia mesta sa už nemienia pasívne dívať na svojvoľné vystrájanie developerov a tolerovať ich aroganciu. Existujú predsa zákonné možnosti, ako tento stav urovnať. Žiadame Vás preto, ako hlavných predstaviteľov mesta, o revíziu vydaného stanoviska k výstavbe domu na Beblavého ulici, prípadne o zmenu stavebného povolenia a vyvodenie sankcií voči osobám, ktoré toto rozhodnutie spriechodnili a odobrili. Sú známe svojím podpisom na úradných dokumentoch. Za takéto škodlivé rozhodnutia nesú zodpovednosť. Ich počínanie je trestuhodné. Veď s plným vedomím, beztrestne porušujú predpisy a poškodzujú záujmy mesta.

Veríme, že naše argumenty Vám pomôžu v razantnom rozhodnutí (v prípade potreby budeme s Vami celú záležitosť radi podrobne konzultovať). Ľudia, ktorých sa netýka zodpovednosť a nikomu sa nezodpovedajú za svoje činy, nemajú právo ďalej zotrvávať vo funkciách. Uvoľnenie konkrétnych nezodpovedných ľudí z funkcie bude len malým dôkazom toho, že spoločnosti záleží na morálnej bezúhonnosti úradníkov, že nemieni už ďalej tolerovať ich svojvoľné počínanie. Bude to ale zároveň aj memento pre developerov a pre ostatných úradníkov, že predpisy a zákony opäť v tomto meste platia.               

Žiadame Vás, vážený pán primátor, vážená pani starostka, vážená pani hlavná architektka, aby ste sa z titulu svojich vrcholných funkcií zasadili o to, aby sa v tomto meste viac neopakovalo takéto nerešpektovanie zákonov i etiky.

S pozdravom


Jozef Lenhart
kunsthistorik


Podporujú:
Jakub Ďurinda, Soňa Párnická, Matej Vagač, Katarína Šimončičová, Ivan Bútora, Ľubica Trubíniová, Mikuláš Huba, Pavol Široký, Ľuboš Hajdin, Peter Chrenka, Silvia Ruppeldtová

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Tvár Bratislavy ničí spolčenie developerov s úradníkmi
8.1.2012 10:55 | Miro

Ľubica Trubíniová ? Ide o tú pani čo si kľudne pozrie televízor aj pri sviečkach a nepotrebuje elektrinu ?
Aj táto extrémistka má predsa podiel na tom ako Bratislava vyzerá !
Ad: Tvár Bratislavy ničí spolčenie developerov s úradníkmi
8.1.2012 10:55 | Miro

Ľubica Trubíniová ? Ide o tú pani čo si kľudne pozrie televízor aj pri sviečkach a nepotrebuje elektrinu ?
Aj táto extrémistka má predsa podiel na tom ako Bratislava vyzerá !
Ad: Tvár Bratislavy ničí spolčenie developerov s úradníkmi
5.12.2011 15:05 | Katarína Prónay

Žila som v Bratislave 44 rokov.Po 8 rokoch,odkedy som kvôli reštitúcii prišla o byt v Bratislave, sa Bratislava zmenila na nepoznanie. Druhýkrát stratila charakter a ľudské dimenzie a stále to nemá koniec.Je to na zaplakanie!
Ad: Tvár Bratislavy ničí spolčenie developerov s úradníkmi
3.12.2011 09:43 | -

Obsadenie PÚ SR a KPÚ Bratislava za éry Jozefa Lenharta na MK SR:
- PhDr. Katarína Kosová, gen. riaditeľ;
- PhDr. Peter Jurkovič, krajský riaditeľ;
- PhDr. Viktor Ferus, rozhodujúci metodik (úradník) pre oblasť MPR Bratislava;
obsadenie je naďalej bez zmeny.

Obsadenie "stavebného úradu" MČ Bratislava-Staré Mesto (stavebné povoľovanie zámerov aj v území MPR Bratislava):
- Ing. Mária Kullmannová, vedúca stavebného úradu.
Uvedená pani je od komunál. volieb 2010 "odídená" vyššie, za vedúcu oddelenia územného rozvoja mesta (Ftáčnikovho) Magistrátu HMB...
Ad: Tvár Bratislavy ničí spolčenie developerov s úradníkmi
2.12.2011 18:58 | K. Kalivoda

Súhlasím s obsahom výzvy, až na to, že primátor, hl. architektka ani starostka miestnej časti nemôžu riešiť morálno-etické správanie úradníkov PÚ SR a KPÚ BA zodpovedných za ochranu verejného záujmu v oblasti pamiatkového fondu ...a že to mohol riešiť napokon aj sám autor výzvy, keď bol za ministra Maďariča cca 2 roky vo funkcii gen. riaditeľa sekcie kult. dedičstva MK SR!!! A nič nevyriešil.
Ad: Tvár Bratislavy ničí spolčenie developerov s úradníkmi
2.12.2011 14:14 | -

Jožko Lenhart,
sťažuješ sa na "pamiatkarov", pritom si bol ich šéfom na MK SR, mohol si tam upratať... Škoda, že šance si sa nechytil.
Ad: Tvár Bratislavy ničí spolčenie developerov s úradníkmi
2.12.2011 14:08 | pepo

centrum bratislavy je uz tak spizdene ze uz viac ani nemoze byt. to vlastne uz ani nie je centrum ...

» Vaše reakcie (7)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Pamiatky, Rozvoj, Samospráva, Kriminalita, Právo, Štátna správa, Životné prostredie

Regióny
Bratislava-Bratislava[27289]
REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS