spájame ľudí, ktorí menia svet
Kultúra | PUBLICISTIKA
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Osedlá O2 Devínsku kobylu?
27.5.2009 | Juraj Vajsábel |

S príchodom mobilného operátora O2 Telefonica Slovakia na náš trh, sledujeme aj pochopiteľnú snahu spomenutého operátora o pokrytie signálom nášho územia. Na tom by nakoniec nebolo nič výnimočné, veď na to sem prišli. Otázne je,ako si to pokrytie územia páni z O2 predstavujú.


Asi nebolo potrebné, pri udeľovaní licencie,predložiť projekt k tomuto zámeru, alebo to bolo opäť, tak populárne, obchodné tajomstvo, ktoré pre istotu „zadýmia“ aj následovné problémy pri výstavbe vysielačov.

A tak mám dojem, že opäť tu nie je všetko v poriadku. Až záhadná ústretovosť štátnych orgánov pri udeľovaní potrebných povolení k stavbe vysielača na Devínskej Kobyle, mi pripomenula slogan "Milujem prírodu, dá sa na nej zbohatnúť." To, že páni z MŽP a taktiež zo štátnej správy sa vyjadrili ako sa vyjadrili, porušili v tak citlivom prípade, ako stavba na Devínskej Kobyle nepochybne je, okrem iného aj zákon č.24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA).

Tým, že k postaveniu vysielača nebol vypracovaný posudok EIA, ktorý sa vo vyspelých - podotýkam vyspelých, krajinách uplatňuje už viac ako tri desaťročia, a na ktorých financovaní sa podieľa EÚ, tým bola zjavne vylúčená z celého procesu posudzovania aj široká verejnosť, chápaná v najširšom slova zmysle, vrátane zainteresovanej verejnosti (občianske združenia, občianske iniciatívy, mimovládne organizácie).

Takisto jednostrannými, alibistickými vyjadreniami Štátnej ochrany prírody v Modre prípadne Obvodného úradu životného prostredia, popierajúcimi akúkoľvek diskusiu o umiestnení vysielača, je hanebné!

Dotknutá obec a ich obyvatelia, ktorej územie zasiahne vplyv elektromagnetických vĺn z 50 metrového vysielača, zostala mimo celej udalosti. Tak ako vždy! To už nespomínam vzácne vtáctvo, ostatné živočíchy a rastlinstvo, ktoré nepriaznivým vplyvom budú trpieť asi najviac. Vôbec nám teda nejde len o panorámu celého masívu, ako bolo spomenuté agentúrou TASR.

Dospel som k záveru, že na Slovensku máme ešte dosť voľných kopcov. Čo tak Zobor, Vysoká pri Morave, Sandberg,Pajštún. Kam ešte pôjdete páni z O2 férovo?

Záverom chcem všetkým, ktorí petíciu podporili (potrvá do konca mája) a nie je im ľahostajný osud Devínskej Kobyly poďakovať. Ubezpečujeme Vás, že vyvinieme maximálne úsilie proti tejto plánovanej výstavbe.


P.S. Nie som zamestnancom firmy T-mobile a ani Orange.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Osedlá O2 Devínsku kobylu?
27.1.2011 21:17 | Balog Peter

jeden stožiar asi nebude problém na Devínskej Kobyle. Je to bývalá raketová základňa a s toho čo tam ostalo po Našej armáde to Vám nevadíí?? Najskôr tam bude rekreačné stredisko Bratislavčania a okolie bude mať aspoň ďalšiu možnosť oddychu a rekreácie. TOTO PODPORUJEM. A verím že v blízkej budúcnosti to dákeho investora napadne a tieto pozemky aj s budovami využije na rekreačnú oblasť. Bude to tam totálne parádne. A podporím to a nie len ja. S pozdravom Balog
Ad: Osedlá O2 Devínsku kobylu?
18.1.2010 12:33 | Juro

nechapem,v inych krajinach, napr. cechach operatori predsa koordinuju vystavbu vysielacov. Jednach ich to menej stoji a samozrejme ze menej spatia krajinu
budeme mat Slovensko plne novych dominant?
28.5.2009 16:46 | roboadamek

Vazeni clenovia peticneho vyboru!

Podporujem akukolvek obciansku aktivitu, ktorej vznik a zarodok je podmieneny minimalne nestandartnym a netransparentnym konanim. Vzhladom na medialnu aktivitu odporcov vystavby BTS stanice na Devinskej Kobyle (len dnes som dostal 7 upozorneni na prebiehajucu peticnu akciu) skusim poradit, pripadne doporucit nasledovne:
Prestudujte si na webe dunajskaluzna-otvorene.sk postup akym tam pouzili ohladne vystavby kontroverzneho vykryvaca. Skuste iniciovat stretnutie so zastupcami samospravy a vsetkych dotknutych subjektov (vsetkych operatorov GSM) a najst nejake prijatelne riesenie.
Tiez skuste dat dokopy peticiu a podnet pre poslancov NR SR na upravu legislativy tak, aby v lokalite, kde sa uz nachadza nejaka podobna vyskova stavba, ktora svojim vizualnym vplyvom kontaminuje a narusa zivotne prostredie boli vsetci prevadzkovatelia povinny umiestnit si svoje zariadenia na tuto stavbu. Vlastnik takejto stavby (optimalne obec) bude povinny za primeranu uplatu umoznit akemukolvek subjektu vyuzivat zariadenie (netyka sa iba GSM, ale i mikrovlnny prenos, sirenie TV a rozhlasoveho signalu a.i.)
A ak by bolo potrebne vybudovat stoziar novy - MUSIA sa vsetci prevadzkovatelia dohodnut a postavit stavbu len jednu. V exponovanych lokalitach (CHKO, pritomnost prirodnych a kulturnych pamiatok, obytna zona) by BTS stanica musela byt postavena tak, aby co najmenej narusala existujucu sceneriu (umely strom, zamaskovanie falosnym kominom, ...
Zial v texte peticie, sprievodnom texte i tomto clanku mate vela chyb, ktore znevazuju Vase usilie. Cudujem sa "zelenym" aktivistom z Changenet-u ze Vam neposkytli aspon minimalnu pomoc (asi ich nikto nezaplatil...) a pripadnu konzultaciu.
• CHKO-Deviska Kobyla / neexistuje
• Stavby zakladnovych stanic mobilnych operatorov nepodliehaju povinnemu hodnoteniu v zmysle zakona 24/2006 Z.z.
• Vysoka pri Morave nie je kopec na Zahori ale obec (a urcite tam uz svoje "mobilne" veze maju)

Na zaklade vlastnej skusenosti v vystavbou veternych parkov v okoli Myjavy mozem doporucit jedine:

- kumulovat svoje sily s ostatnymi a pritlacit najma na miestnych poslanov.
- skusit pripravit vseobecnu peticiu-podnet na vznik legislativy, ktora by urcovala limity a podmienky umiestnenia umiestnenia obdobnych vyskovych stavieb.

S pozdravom!

Robo Adamek
www.krajinabezvrtul.sk


P.S:
Verim ze navrhnuta iniciativa padne na urodnu podu - tento fenomen "dominant" som uz konzultoval s viacerymi poslancami NR SR a vsetci sa kupodivu nazorovo zhodli.
Pan obcan-Hloska, ktory pisal prispevok predo mnou je jeden a ten isty clovek, o ktorom sa docitate i na strankach DL-otvorene. Sice v inej suvislosti ako s vystavbou zakladnovej stanice mobilneho operatora - on tam chcel stavat ine "obludy".
Ad: Osedlá O2 Devínsku kobylu?
28.5.2009 06:25 | OBCAN Matej Hlôška

Hned, ked sa niekde objavi peticia za citlive odstranenie opusteneho a chatrajuceho vojenskeho RTH arealu pri vrchole DK sa podpisem aj pod tu proti stoziaru 02. Kto tam nebol, nech sa ani nevyjadruje. Akosi nerozumiem argumentacii o skodlivom vplyve O2 stoziara na zivotne prostredie. Alebo su to len prazdne nepodlozene frazy? A ako je to s tisickami psickarov, bikerov, "zalesakov", bezcov - ti nezatazuju chranene uzemie? Suhlasit musim s poziadavkou na vypracovanie EIA.

Inak na mna posobi tato iniciativa neuprimne a podozrivo
Ad: Osedlá O2 Devínsku kobylu?
27.5.2009 20:35 | Renča

nevyznám sa do problematiky, ale O2 má dosť zle pokryté územie SR signálom. Prenajíma si sieť od T-mobile, ktorý s Pomarančom určovali roky ceny aj za cenu zmareného tendra na tretieho operátora, kvôli ktorému letel minister Palacka. Ešte dodnes žneme výsledky megaúplatku, ktorý Palacka koncom 90.rokov vzal. A kto ten úplatok asi dal, že?
Ad: Osedlá O2 Devínsku kobylu?
27.5.2009 15:26 | hana

Podobný problém sme riešili i na Liptove.
Máme už jeden vykrývač,ktorý špatí okolitú krajinu a práve spomínaná firma si chcela vystavať svoj na nádhernom mieste,obľúbenom hlavne fotografmi liptovskej krajiny.
Ozvali sme sa firme,ktorá mala výstavbu realizovať,ale nedostali sme odpoveď.
Tak veríme, že ticho znamená, že výstavba narazila aj na iný nesúhlas a nebude sa realizovať.
Alebo vari aj na Slovensku bude platiť ,čo nová mobil. spoločnosť to vlastná sieť vykrývačov?Hm, my obdivujeme hrady po našich mocných z minulosti...naši potomkovia budú počas školských výletov obdivovať asi iné dominanty...

» Vaše reakcie (6)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Informačné technológie, Ekonomika, Právo, Štátna správa, Životné prostredie, Ochrana prírody

Regióny
Devín-Devín[23215]
REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS