spájame ľudí, ktorí menia svet
Kultúra | PUBLICISTIKA
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Odkaz Sørena Kierkegaarda Slovensku
21.5.2009 | Tibor Máhrik |

Søren Kierkegaard (5. 5. 1813 – 11. 11. 1855) sa narodil do dobre situovanej luteránskej rodiny v čase „zlatého veku“ Dánska. Ako filozof, spisovateľ a teológ obdarovaný skvelým intelektom, schopnosťou rečniť a brilantne písať, vstúpil do povedomia vtedajšej spoločnosti mnohými esejami, článkami a spismi pod rôznymi pseudonymami. Netušil, že jeho myšlienky sa dotknú myslenia nielen Európy, ale aj celého sveta.


V učebniciach filozofie býva označený za otca existencializmu. Vývoj filozofického myslenia v západnej hemisfére a najmä spoločenskej situácie v Dánsku po jeho smrti potvrdil oprávnenosť jeho kritiky a obáv z trendov, ktoré trefne pomenoval a analyzoval.

Masy boli v očiach Kierkegaarda pascou pre skutočný rozvoj osobnosti. Varoval ľudí pred tým, aby pohodlne splynuli s davom a prijali jeho hodnoty, ciele a východiská. Tvrdieval - „v mase niet pravdy“, hoci každý človek v nej nejakú svoju pravdu má. Obzvlášť mladí ľudia si musia dávať pozor, aby ich osobnosť nebola „roztopená“ v kultúre davu. Najhoršia pravda je tá, ktorú presadzuje dav. Preto Kierkegaard tak ostro vystupoval proti médiám a článkom v rukách politikov, v ktorých sa ľudia vyjadrujú všeobecne a neadresne, skrývajúc sa v mase. Volal po osobnej zodpovednosti človeka, ktorý dokáže tvárou v tvár druhému vyjadriť svoj názor, svoju kritiku, svoje riešenie. Varoval pred individualizmom, ale viedol človeka k tomu, aby sa stal individualitou.

Aj cirkev sa stala terčom jeho kritík. Nie preto, že ju chcel zničiť, ale preto, aby jej pomohol. Cirkev, ktorá sa spája s politickou mocou, aby získala vplyv v spoločnosti, sa spreneveruje svojmu poslaniu, ktoré vyplýva z evanjelia a z Kázne na hore. Skutoční kresťania budú v konflikte s kultúrou a spoločnosťou vo svojej dobe, pretože žijú v paradoxe – cirkev má svoje korene v inom svete, ale pôsobí na tomto svete. Boží ľud, ktorý splýva s kultúrou, sa postupne stane spoločenstvom pohanov, ktoré už nebude mať „inakosť“ tak potrebnú, aby sa hojivo liečili rany a bolesti danej doby. Láska k blížnemu a ochota k obeti i utrpeniu pre evanjelium Ježiša Krista a pokora, to sú charakteristiky, ktoré Kierkegaardovi chýbali v životoch ľudí, ktorí do kostolných lavíc sadali nedeľu čo nedeľu. Namiesto spoločenstva omilostených hriešnikov v kostole nachádzal spoločenstvá pyšných, sebeckých a náboženských ľudí, ktorí si myslia, že poznajú objektívnu pravdu.

Pravda je neuchopiteľná. Nedá sa sformulovať do téz. Preto odmietol Sokratove myšlienkové postupy a Heglove systémy nazerania na život a duchovno. Podľa Kierkegaarda Kristus nezanechal spisy systematickej teológie, ale zanechal činy. Pravda nesmie byť len akademické tvrdenie ale aj životná skúsenosť, postoj, zážitok. Kresťanstvo je v prvom rade o živote, nie o náuke. Skutočný život pre Kierkegaarda vyviera z osobného poznania Boha a z poslušnosti voči Kristovi. Zásadnou otázkou sa stáva čistota alebo zvrátenosť ľudského srdca. Čisté srdce je ako oceán, ktorého hladina je rovná a priezračná. Človek je však v zajatí hriechu, z ktorého ho môže oslobodiť jedine Boh. Tu sa dotýkal spirituality ako sféry života, v ktorej sa nedá uplatniť racionalita a logika. Kierkegaard si pomohol metaforou „skoku“, teda radikálneho rozhodnutia v oblasti dôverovania Bohu. Životný princíp „buď - alebo“ sa postupne stal výraznou črtou jeho filozofie života.

Kierkegaardove varovania pred dôsledkami náboženských a kultúrnych trendov vtedajšieho Dánska sa po rokoch ukázali ako oprávnené. Súčasná kríza hodnôt a rozklad vnútornej sily kresťanstva zachvátil nielen Európu, ale celý svet. Dnešný človek prežíva krízu identity. Zabúda na svoje korene a nevie, kam letí. Letieť však chce a túži. V srdci má absolútne túžby, ale realita je bolestivá. Trpíme. Nie je to však utrpenie tých, čo pravdu žijú, ale utrpenie tých, ktorí ju strácajú. Ktosi povedal – ak nevieme, kam ideme, určite tam prídeme. Posolstvo Sørena Kierkegaarda je dôležitým orientačným bodom na mape hľadania správneho smeru.

Na otvorenom diskusnom fóre Filozofickej kaviarne Nadácie Polis privítame profesora Dr. Andrew Burgessa z University New Mexico (USA), ktorý v problematike Sørena Kierkegaarda patrí k úplnej svetovej špičke. Sekundovať mu bude prezident Kierkegaardovej spoločnosti na Slovensku doc. Dr. Roman Králik z FF UKF v Nitre. Akademická obec v každej krajine spozornie, keď profesor Burgess vystúpi na jej pôde so svojou prednáškou, ale tiež aj filozofická verejnosť si rovnako nenechá ujsť príležitosť sa stretnúť s týmto vynikajúcim filozofom a vzácnym človekom. Takáto príležitosť sa naskytla práve teraz. Pri svojej prvej návšteve Slovenska vystúpi profesor Burgess so svojou prednáškou na UKF v Nitre; pre verejnosť bude k dispozícii vo Filozofickej kaviarni u nás, v Žiline. Máme sa na čo tešiť.

O odkaze Sørena Kierkegaarda pre súčasnosť budeme s hosťami diskutovať v pondelok 1.6. o 17.00hod v sídle Nadácie Polis. Príspevok uverejnil Žilinský Večerník.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Odkaz Sørena Kierkegaarda Slovensku
26.5.2009 09:23 | Marie Haisová

Právě jsem dočetla Kierkegaardovu knihu o zoufalství - "Nemocí ke smrti". Skvělá analýza příčin ztráty, respektive nenalezení sama sebe -dnes bychom mohli vztáhnout k příčinám současné nemoci doby - k depresi.

Ad: Odkaz Sørena Kierkegaarda Slovensku
23.5.2009 13:49 | franja

Velmi dobre, ze sa na stranku changenetu dostal tento clanok. Potrebujeme odkaz a myslenie SK ako sol.
Ad: Odkaz Sørena Kierkegaarda Slovensku
23.5.2009 09:57 | Milena Prekopová

Dobrý deň,

za organizačný tím Nadácie Polis môžem informovať, že tak v Nitre, ako aj v Žiline je vstup na prednášku a diskusiu k Odkazu Sørena Kierkegaarda voľný pre odbornú i laickú verejnosť.

Doporučená literatúra:

Bázeň a chvenie / Kierkegaard Søren
Buď - alebo / Kierkegaard Søren
Evangelium utrpení / Kierkegaard Søren
Má literární činnost / Kierkegaard Søren
Okamžik / Kierkegaard Søren
Rovnováha medzi estetickým a etickým pri utváraní osobnosti / Kierkegaard Søren

Zápas Sørena Kierkegaarda / Roman Králik
Problém zvaný Kierkegaard / Roman Králik
Kierkegaard and Christianity / Roman Králik, Andrew Burgess a kol.
Kierkegaard a existenciální filosofie / Šestov Lev
Kierkegaard o estetice divadla a dramatu / Osolsobě Petr
Kierkegaard. Hermeneutická interpretace / Umlauf Václav
Postskriptum ku Kierkegaardovi / kolektív autorov
Kierkegaard a dějiny křesťanské zbožnosti / Thulstrupová Marie Mikulová


Doporučené filmy:

Na pravé poludnie / Fred Zinnemann / USA / 1953
Siedma pečať / Ingmar Bergman / Švédsko / 1957
Fanny a Alexander / Ingmar Bergmann / Švédsko – Francúzsko – Západné Nemecko / 1982
Čajka Jonathan Livingstone / Hall Bartlett / USA, 1973

Pekný pozdrav zo Žiliny

Ad: Odkaz Sørena Kierkegaarda Slovensku
22.5.2009 23:14 | vandar

výborné!
počujem a ňom asi prvýkrát- ale veľmi ma zaujal - istesi ho zoženiem - ak ste tu odborníci - doporučíte mi niečo konkrétne?

Dožil sa len 42 rokov!!!
uff, sme pripravení odísť tak skoro? :(

inak - dobrá správa pre CN:
svojou "masou" určite neroztápa pravdu - takže ideme správnym smerom!

ešte raz vďaka!
Ad: Odkaz Sørena Kierkegaarda Slovensku
21.5.2009 17:46 | Ivan Mirga

Dobrý deň,

v úvode pri čítaní článku ma vôbec ako prvé zaujala téma, ktorá je stále aktuálna a samotné myslenie veľkého filozofa Sørena Kierkegaarda je vzrušujúce a veľmi podnetné. Preto ďakujem stránke Changenetu za uverejnenie aspoň zmienky i o takej téme ako je filozofia, myslenie. Rád by som vedel či na predmetnej prednáške sa môžu účastniť i lajci.

ďakujem

» Vaše reakcie (5)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Kultúra, Ľudia, Náboženstvo[21028]
REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS