spájame ľudí, ktorí menia svet
Kultúra | PUBLICISTIKA
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Bratislavský pohár pretiekol
20.4.2009 | Mikuláš Huba |

Pohár trpezlivosti s chorým vývojom nášho mesta, ktorý sa plnil dlhé roky, pretiekol. Tou povestnou poslednou kvapkou bolo vyčíňanie investora HD, predĺženej ruky Ja a Ty - finančnej skupiny smutne známej zničením časti nábrežia pri PKO (River Park), ale aj cenných častí Tatranského národného parku či ďalšími kauzami a záhadnými transakciami.


,Bezmála 20 rokov po tom, ako sa nám podarilo pokojnou cestou odstrániť totalitný režim a začať budovať demokratickú, občiansku spoločnosť, je správanie sa niektorých investorov, developerov, ale aj časti predstaviteľov mestskej a miestnej samosprávy nielen neprípustné, ale je aj otvorenou urážkou všetkých slušných ľudí. Tak, ako sme sa odmietli mlčky prizerať neudržateľnému vývoju mesta i štátu pred dvoma desaťročiami, tak isto to musíme urobiť dnes! Vtedy i dnes o osudoch ľudí  a ich mesta chce absolutisticky rozhodovať malá skupina ľudí bez charakteru, intelektu, vkusu a morálky. Vtedy i dnes to bolo  na úkor absolútnej väčšiny nás – obyvateľov tohto mesta. Ani vtedy, ani dnes sa na názor bežného občana, obyvateľa Bratislavy, nik nepýtal. Iste, raz za štyri roky máme voľby, ale aj tie sú vo veľkých mestách, kde nie je dosť možností spoznať skutočne nezávislých, schopných a poctivých kandidátov, takmer úplne v réžii veľkých strán. Namiesto nenávidenej prednovembrovej „vlády jednej strany“ tu teraz máme „vládu dvoch-troch strán“. Výsledok je ten, že väčšina voličov na komunálnej úrovni dospieva k presvedčeniu, že „nie je koho voliť“ a komunálnych volieb a jednoducho nezúčastňuje. A tak legitimita zvolených zástupcov sa stáva iluzórnou. Väčšina z nich po zasadnutí do poslaneckých lavíc dáva skeptickému (ne)voličovi za pravdu. Jeho potreby i verejne vyslovené názory takýchto falošných zástupcov ľudu jednoducho nezaujímajú, alebo ak, tak len týždeň-dva pred voľbami.

Na rozdiel od čias spred Novembra 1989 nám tu navyše pribudol ďalší „chorý prvok na scéne“: skupina vplyvných podnikateľov, ktorí sa záhadne dostali k obrovskému majetku a vplyvu: investorov či tzv. developerov.

Tí sa - česť výnimkám - správajú k verejným priestorom, ktoré majú slúžiť všetkým, ako k dobytému nepriateľskému územiu, k niečomu, čo môžu beztrestne terorizovať, na čom môžu do sýtosti parazitovať a o čom môžu neobmedzene rozhodovať bez ohľadu na vôľu, názory a potreby dotknutej verejnosti. Keďže väčšina novodobých „podnikateľov“ a investorov je na Slovensku na veľmi nízkej kultúrnej, estetickej, intelektuálnej a etickej úrovni (pozri výstižné označenie „finanční žraloci“), podľa toho sa aj správa. V bezohladnej honbe za ziskom rúbe nielen jednotlivé stromy, ale celé parky, okupuje ulice i námestia, premieňa starodávne vinohrady a záhrady nad mestom na nevzhľadné staveniská, búra vzácne technické a iné pamiatky, berie ľuďom výhľady, malebné zákutia, miesta oddychu,  znehodnocuje siluetu mesta i nábrežie. Skrátka, ničí jednu dochovanú prírodnú, historickú či estetickú hodnotu prostredia za druhou a robí z Bratislavy – sídla s veľkým potenciálom -  nevzhľadné, neútulné, rozhárané, hektické a nefungujúce mesto so stále nižšou a nižšou kvalitou života. Spoločenskí vedci nazvali tento proces po vzore genocídy výstižne: urbicída.

Tí, čo vyššie uvedené zlo páchajú, môžu tak robiť len preto, lebo im to zámerne deravé právne normy, ale aj príslušné orgány samosprávy a štátnej správy dovolia. Ale robia to aj preto, lebo sa spoliehajú, že verejnosť, unavená z množstva predchádzajúcich prehratých zápasov, im to rezignovane dovolí.

A hranica prípustnej arogancia, hranica možného, sa posúva stále ďalej a ďalej. A tak to, čo by nebolo možné ešte pred desiatimi rokmi, to už pred piatimi rokmi možné bolo. A to, čo by nebolo možné ešte pre piatimi rokmi, to je možné dnes. A tak nám naše vlastné mesto mizne pred očami a ten proces pripomína živelnú pohromu. S tým podstatným rozdielom, že zodpovednosť za túto pohromu nesú konkrétni ľudia, ktorých ďalej nemôžme - vo vlastnom záujme i v záujme našich detí - tolerovať!

A už definitívne  nie po tom, čo sa stalo v utorok, 14. apríla 2009, lebo to prekonalo všetky doterajšie prejavy arogancie. Ak sme doteraz prirovnávali počínanie investorov v Bratislave k teroristom, mysleli sme to viac-menej obrazne. V poveľkonočný utorok sa tento pomyselný teror zmenil na teror skutočný. Kým dosiaľ išlo „len“ o znehodnocovanie prostredia a životov ľudí, 14. apríla došlo priamo k chladnokrvnému ohrozeniu ich zdravia a životov.

Nik z nás, kto ešte celkom nestratil pud sebazáchovy, nemôže v tejto situácii mlčať. Mlčiaca väčšina sa musí prejaviť.


Občianska verejnosť sa opäť musí postaviť na odpor voči násiliu, lebo inak si nezaslúži iné označenie, ako stádo.

Aby bolo jasné. Toto vyhlásenie nie je namierené proti všetkým podnikateľom a politikom. Naopak, to čo sa momentálne deje v Bratislave, neškodí nikomu viac, ako práve slušným ľuďom z ich radov, lebo ich pripravuje o dôveryhodnosť, bez ktorej sa podnikateľ, ani politik v prostredí slušných ľudí nezaobíde. 

Bratislavský Park kultúry a oddychu je symbolom. V prvom rade pozitívnym, o čom svedčia už dnes tisíce vyjadrení ľudí, ktorí tu obrazne povedané strávili mladosť: na tanečných, zábavách, koncertoch, v záujmových krúžkoch, ale aj na svojpomocných brigádach, keď sa PKO stavalo... Sú medzi nimi stovky umelcov: Radošinci, džezmeni, skvelí tanečníci...V poslednom čase sa však kauza PKO stala aj symbolom niečoho úplne opačného, politickej nezodpovednosti, arogancie voči vlastným spoluobčanom, násilia voči hodnotám, do neba volajúcej drzosti a prejavov vydieračstva najhrubšieho zrna.

Ktorý z týchto dvoch symbolov prenecháme budúcim generáciám obyvateľov a návštevníkov Bratislava?
Vhodnou chvíľou na našu odpoveď je najbližšia streda, 22. apríla, kedy si celý svet pripomína Deň Zeme.

Verím, že nesklameme sami seba, ani svoje deti a vnúčatá.

V nádeji, že dobrá vôľa, slušnosť, solidarita a záujem o veci verejné u nás ešte žijú.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Bratislavský pohár pretiekol | Zobraziť Skryť

26.4.2009 15:58
| ?!

Ked sme uz pri TaK a niceni TANAPu, tak tym je aj vyrusovanie zvery. Co robil teda Erik Balaz pod Skaredym zlabom v piatok (spravy TV Markiza), mimo vyznaceneho chodnika v 5. stupni ochrany ?! Prenho zakony neplatia ?! Zeby mal jednu z tych vynimiek, co to vehementne kritizuje ?!
Mikulas Huba by sa mal do TaK asi vybrat, ked uz pise o TANAPe. Aby videl, kam to v TaK jeho nasledovnici dotiahli. Tych by mal v prvom rade usmernit.
Bol tu isteho casu taky zanieteny diskuter, green si hovoril. Asi sa tam vybral, dorazil k Nefcerke a ked uvidel tie schnuce limbove smreciny, tak tam asi skamenel od uzasu nad hlupostami co k tejto doline v popisal.
Ad: Bratislavský pohár pretiekol | Zobraziť Skryť

24.4.2009 10:08
| Liptay

možno sa mýlim, no ja som rozumel z včerajších (viacerých) správ, že EK konanie iba prerušila/pozastavila v jednej veci, lebo zároveň koná aj v druhej veci (vo vzťahu k SR/TANAP-u). Z ničoho nedokážem prijať záver, že SR (MŽP SR) už môže ďalej driemať, alebo nebodaj zaujať "polohu mŕtveho chrobáka" (tým nemám na mysli lykožrúta).
Ad: Bratislavský pohár pretiekol | Zobraziť Skryť

24.4.2009 09:13
| GRZVNL

EK zastavila konanie voči SR pre ťažbu kalamitného dreva v Tatrách


23. dubna 2009 13:21
BRATISLAVA (TASR) - Európska komisia (EK) zastavila právne konanie (ifrigment) voči Slovensku, ktoré viedla pre odstraňovanie kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku. Na tlačovej besede to dnes oznámil minister životného prostredia Ján Chrbet.

Komisia začala konanie za to, že SR prikročila k zásahom v oboch dolinách bez posúdenia smernice o biotopoch. Vo varovnom liste v roku 2007 upozornila, že obe oblasti sú súčasťou európskej siete chránených území Natura 2000, a trvá preto na samoobnove prírody a politike nezasahovania. V prípade, že by EK nebola spokojná s vysvetlením Slovenska, pristúpila by k druhému kroku právneho konania, ktoré by mohlo vyvrcholiť aj predvedením krajiny pred Európsky súdny dvor.

Štátne lesy (ŠL) TANAPu začali 11. apríla 2007 odstraňovať kalamitnú drevnú hmotu v časti Tichej a Kôprovej doliny na území so 4. stupňom ochrany prírody. Plánovali odtiaľ vyviezť zhruba 25 000 metrov kubických (m3) z celkových 55 000 m3 smrekových kmeňov poškodených vetrovou kalamitou. Spracovanie a vyvezenie dreva malo zabrániť neúmernému rozšíreniu podkôrneho hmyzu a predísť možnému riziku požiarov.

Proti tomuto zámeru protestovali a priamo na mieste v ťažbe bránili mimovládne organizácie združené v sieti Ekofórum spolu so svojím členom Lesoochranárskym združením Vlk a organizáciou Greenpeace Slovensko. Podľa ochranárov sa ťažba vykonávala bez súhlasu so zásahom do biotopu európskeho alebo národného významu a bez udelenia výnimky z podmienok ochrany chránených druhov živočíchov, o ktorej udelení rozhoduje Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

Lesoochranárske združenie Vlk následne podalo podnet na prešetrenie vo veci spracovania kalamitného dreva na Inšpektorát životného prostredia v Košiciach. Odstraňovanie tak pokračovalo iba do 26. apríla, kedy práce dočasne pozastavila Slovenská inšpekcia životného prostredia. Vydaním rozhodnutia pre opakovaný únik informácií a pochybnosti o nepredpojatosti zamestnancov bol po Košiciach prešetrením poverený Inšpektorát v Žiline. Ten 13. júla rozhodol, že ŠL TANAPu neporušili ťažbou zákon o ochrane prírody.

Odstraňovanie dreva sa začalo na základe rozhodnutia Obvodného lesného úradu v Poprade a odborného stanoviska orgánu ochrany prírody a krajiny vydaného Krajským úradom životného prostredia v Prešove. Opodstatnenosť spracovania mala potvrdiť aj Štúdia posúdenia vplyvu navrhovanej činnosti na priaznivý stav ochrany v Národných prírodných rezerváciách Tichá a Kôprová dolina. Jej vypracovaním poverili Štátnu ochrana prírody v Banskej Bystrici a Národné lesnícke centrum vo Zvolene.

PS: Každe pripominanie aj o zničení cennych časti Tanapu je po tomto už iba obyčajnou frazou, ktorá pôsobi smiešne, že Maťko Klingáčik a kopec všetkych ostatnych presvedčených...
EK nebude vo veci "zničenia biotopa" v TaK konať! Čiže asi všetko je v poriadku, bandurky sme už posadzili do riadku.
Ad: Bratislavský pohár pretiekol
24.4.2009 02:38 | OBCAN Matej Hlôška

priatelia, ktori sa citite byt nedocenene zera, stojim si za tym, co som bol napisal. To, ze je niekto uvedomely obcan, este nemusi znamenat, ze bude po jeho voli. To, ze voleni zastupcovia a podnikatelia dostanu nerimerane dlhu retaz si nemusite davat do suvislosti s nazormi manio-depresivnych klasikov, ktori sa nedokazali vyrovnat ani s vlasnou osobnostou. Dajte si to radsej do suvislosti so stupnom vyspelosti spolocenstva, ktore sa na sprave veci podiela. To, co je u nas zdanlivo neprekonatelny sociologicky zakon, je napriklad vo Svajciarsku nieco nepochopitelne. Tam je miera spolocenskej tolerancie k hulvatom uplne inde, ako u nas. Takze ak chcete vychovavat, sustredte sa na menej zrelu cast spolocnosti. Zacnite od seba a postupne sa posuvajte po gaussovskej krivke do oblasti, kde si vystacite s cynizmom a citovanim nie prave najziarivejsich klasikov. Alebo prestante byt obcanmi, kandidujte a urobte zmenu. Do toho!
Ad: Miroslav Daniš
23.4.2009 15:10 | Liptay J.

gibarian:Obcan vzdy bol a bude "velke ZERO".
Miroslav Daniš:Tak ako vraví Gibarian a ja s ním musím iba súhlasiť, že „Občan vždy bol a bude veľké ZERO“.
-uvedené citáty sú zrejme fakty, a nie iba pocity ?! A najmä moja "dezimpretácia". A, možno, iba neviem čítať?!
PS: Funkcionári (štátni, aj komunálni) mi neslúžia vôbec. No neriešim to "hádzaním hrachu na stenu".
Ad: Liptay
23.4.2009 13:52 | Miroslav Daniš

Ak sa niekto cíti nulou, je to samozrejme jeho vec. Ale ak by sme sa držali textu, tak by sme sa mohli vyhnúť dezimpretácii. Nikto tu nehovorí o tom, že sa tou nulou cíti. Reč je len o tom, že za tú nulu považujú občanov tí, ktorí sa ich zásluhou dostali k moci a ktorým by mali slúžiť. Prevdepodobne Vám slúžia dobre.
Ad: Zero
23.4.2009 09:23 | Liptay

Ach "ZERO, ZERO..." ?!
Kto sa cíti nulou, tak sa ňou skôr či neskôr stane. A potom nuly, logicky, si vo voľbách zvolia: Nuly !
Ad: OBČAN Matej Hlôška
23.4.2009 07:18 | Miroslav Daniš

Nikdy som nepolitikárčil a ani to nemám v úmysle a o zaťahovanie izmov, ak na tom trváte, ide len z pohľadu popisu reality. Ja by som Vás len poprosil, ak viete a ste ochotný sa s nimi podeliť, aby ste popísali Vaše skúsenosti, poznatky a návrhy, ktoré v ranom kapitalizme, či ak chcete v našej demokracii, na úpravu manévrovacieho priestoru mocných. Mottom Nežnej bolo „Nechceme násilie !“ Ako chcete primäť mocných (bez použitia tohto násilia), aby rešpektovali hlas ľudu. Ja poznám len jeden skutočný nástroj v tomto inštitúte demokracie a to sú voľby. Skúsenosti moje (a netuším, či aj Vaše) sú také, že po voľbách je vždy všetko ináč. Lož ako pracovná metóda je už samozrejmosťou, ľud je zaujímavý len pri rituálnych predvolebných tanečkoch. Tak ako vraví Gibarian a ja s ním musím iba súhlasiť, že „Občan vždy bol a bude veľké ZERO“. A na ostatné nástroje, ktoré sú ľuďom podhodené, ako petície, občianske protesty, sťažnosti ..., tak na to mocipáni bez akejkoľvek hany a zábrany kašľú. Ak by som sa mal vyjadriť expresívne, tak to majú hlboko v ... Rád sa poučím a myslím aj mnohí iní, aké účinné páky sú vo Vašom obzore, aby sme z toho nejako vybŕdli. Je tu jeden nástroj – defenestrácia. Ale to si musíme potom povedať, či chceme to násilie.
Ad: Bratislavský pohár pretiekol
22.4.2009 21:39 | gibarian

Pan OBCAN Matej Hlozka ste ma pobavili. Mozno mate 20 rokov a preto ste idealista. Neberiem Vam to. Obcan vzdy bol a bude "velke ZERO". Obcan sa moze prejavit iba ako stadovity tvor v krvavej revolucii. A napodiv aj z krvavych
obcianskych upirov sa stanu zastancovia "noveho poriadku". Precitajte si novelu od S.Zweiga
Joseph Fouche. Neberiem Vam vase idealy, ale vacsinou to konci takto. Ak budete priliz velky idealista, mate izbu s putami na Prednej Hore. Ako vravi Kurt Vonnegut :"Tak to chodi". Ale nenechajte sa mojim prispevkom znechutit! Preboha to nie! Skuste si iste veci na vlastnej kozi. Myslim to s Vami dobre. Ide o to aby ste si pretrli oci :-)
Ad: Miroslav Daniš
21.4.2009 20:46 | OBCAN Matej Hlôška

Pripajam sa k rozhorčenným aktivistom s poznámkou: Raný, surový kapitalizmus má len taký manévrovací priestor, aký mu dožičia občania. Takže by sme sa na pôde changenetu mohli vyhnúť politikárčeniu a triednym izmom.
Ad: Bratislavský pohár pretiekol | Zobraziť Skryť

21.4.2009 18:28
| Zoro Orba

Preco scenzurovali Mesikov clanok o USA?
akcia
21.4.2009 14:21 | jozef

http://www.bratislavskenoviny.sk/118484/obnova-mesta/aktivis ti-chcu-zajtra-opat-bojovat-za-zachranu-pko

Pridme podporit zachovanie PKO!
Ad: Bratislavský pohár pretiekol
21.4.2009 08:20 | Miroslav Daniš

V novembri 89 sme na námestiach prevolávali aj také ako „V jednote je sila“ či „K lopate, k lopate !“ Jednota sa zakrátko rozplynula ako ranná hmla a pri lopate nikto z tých, čo mali za ušami a čo to mali všetko na rováši, neskončil. Terazky žneme úrodu. Raný kapitalizmus aj ich pričinením nás valcuje hlava nehlava. Stano Štepka humorom jemu vlastným preposlal mítingujúcim Bratislavčanom tej doby parafrázu spomínaného sloganu „Poďme na nich lopatou !“ 20 rokov po si spoločnosť, teda my a hlavne tí, čo prídu po nás, nakoľko sa zdá, že to bude opäť beh na dlhé trate, vybrať jednu zo spomínaných možností. Ak si vôbec nejakú vyberie.
Ad: Bratislavský pohár pretiekol
20.4.2009 20:43 | gibarian

Bohuzial Ti co pred 20 rokmi nadsene aplaudovali "Neznej" a VPN, sú dnes tam kde vtedy. "Bratislava nahlas" sa uz konat nebude. Surovy kapitalizmus vsetko prevalcuje aj byvalych "revolucionarov". Ved o to v podstate islo? Ja som uz vytriezvel skor ako Vy. No a co narobime? Nic! Beh sveta ide az do sebaznicenia a idealy sa vyparili. Toto co je, nie je socialisticky totalita, toto je ovela horsie. A idealisti "netvorovi" v nastupu pomahali. Nech Vas utesi, ze je to tak vzdy v dejinach. A nehanbite sa, ani ja sa nehanbim. Bezme radsej "na pivo" a do zvysku prirody, ktora nam este zostava. Vase peticne riesenia su prosto nepriechodne. Ved viete, sila penazi a "realny kapitalizmus". Dobru noc idealisti, radsej si precitajme rozparvku na dobru noc o Cervenej ciapocke. Tam je aspon akasi surova, rudimentarna, rozpravkova spravodlivost v osobe uja polovnika-lesaka. A verte, ze nie je zmastnancom ani Statnych lesov, ani mestskych, urbarialnych ci cirkevnych. Preto je spravodlivy a rozpravkovy :-)
Ad: Bratislavský pohár
20.4.2009 20:31 | Kravčík

a opýtal si sa sam seba prečo sú developeri stále agresívnejší, Prečo si dovoľuju viac a viac?
Ad: Bratislavský pohár pretiekol
20.4.2009 11:15 | Eva Bombová

Treba byť "násilnou" verejnosťou. Kto z lode na Dunaji od Devína videl zdevastovaný výhľad na Bratislavu či vlani
výstavbu strediska Čučoriedky v TANAP a iné urbicídne surovosti vie,budovatelia sú stále agresívnejší.Po rokoch možno v národnom parku Slovenský kras, ktorý je biosférickou rezerváciou UNESCO pozorovať stále rozsiahlejšiu devastáciu v okolí cementárne Turna nad Bodvou či pri Vápenke Gombasek. Pred ich výstavbou (6O.roky min. storočia)sme ako členovia Slovenskej speleologickej spoločnosti resp. SZOPK Košice protestovali- protiargumentom boli potreby socialistickej výstavby.Zrejme sme už vtedy mali byť energickejší.To ako podpora Tvojho stanoviska- lebo nepreteká len bratislavský pohár.
Ad: Bratislavský pohár pretiekol
20.4.2009 10:54 | Ladislav Blaho

Vas clanok znie tak, ako keby ste necitali hlavny clanok na titulnej stranke Bratislavskych novin. Tam vysvetluju, ze "buranie PKO" bolo iba naoko, kvoli stavebnemu uradu. Ten odmietol predlzit buracie povolenie, bez toho, aby zacalo samotne buranie. Preto museli zacat burat, aby im stavebny urad laskavo predlzil buracie povolenie. A aby sa udrzal stav, kedy PKO dalej stoji a investor dalej caka, kedy bude mat mesto za PKO nahradu.
Ad: Bratislavský pohár pretiekol
20.4.2009 10:01 | Walter Egon

Možno viac: byť proti násiliu voči verejnosti !
Ad: Bratislavský pohár pretiekol
20.4.2009 09:42 | Ivica Jurášová

Musíme byť verejnosť proti násiliu

» Vaše reakcie (19)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Čítajte tiež:
Ďurkovský o zrušenie búracieho povolenia ešte nepožiadal
Od Ďurkovského žiadajú činy, nie slová
Za búranie PKO podajú trestné oznámenie

Súvisiace témy
Kultúra, Pamiatky, Rozvoj, Samospráva, Ekonomika, Štátna správa, Životné prostredie

Regióny
Bratislava-Bratislava[15493]
REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS