spájame ľudí, ktorí menia svet
Ľudské práva | PUBLICISTIKA
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Prečo Slovensko kleslo v úrovni slobody médií
2.11.2009 | Tibor Macák, Július Lőrincz |

Vlani sme boli ešte na siedmom mieste v spoločnosti takých štátov, ako je Belgicko, Švédsko alebo Švajčiarsko. Dnes je na tom lepšie ako my aj Bosna a Hercegovina, Jamajka alebo Macedónsko. Je to smutné, hnevá to a znepokojuje.


Uplynuli dve desaťročia od nežnej revolúcie, v ktorej sa naša spoločnosť prihlásila k ľudským práva a slobodám, k demokracii a v tomto jubilejnom roku 2009 kleslo Slovensko v úrovni slobody médií na 44. miesto spomedzi 175 krajín, ktoré pravidelne hodnotí prestížna organizácia Reportéri bez hraníc.

Na oficiálnych vládnych miestach tvrdia, že správa Reportérov bez hraníc je neobjektívna, ale my vieme, že je pravdivá a je to reálne hodnotenie. Odôvodňuje ho nie iba kontraverzný tlačový zákon, ktorý postihol médiá na Slovensku, ale takisto sústavné vulgárne útoky na novinárov zo strany vládnucich politikov. Osobitne zarážajúce je, že predseda vlády, človek s právnickým vzdelaním, ktorý zastupoval Slovensko pri  Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu, neváha práve tieto ľudské práva pošliapavať tým, že na verejnosti používa hrubé nadávky na adresu novinárov.

Pre atmosféru okolo médií je príznačné, že súdne konania proti nim sa stali pre politikov  lukratívnou zárobkovou činnosťou. Miliónové sumy musia platiť médiá do vreciek urazených politikov v čase, keď súdy prisudzujú obetiam násilných činov iba biedne odškodné.

A nie na poslednom mieste medzi príčinami poklesu Slovenska v úrovni slobody slova a informácií sú cenzúra a manipulácie vo verejnoprávnych médiách, ako o tom svedčia najnovšie udalosti v Slovenskej televízii.

Vládnuca moc namiesto toho, aby viedla korektný dialóg s médiami a novinármi, pokúša sa ich zatlačiť do postavenia sluhov. Namiesto toho, aby počúvala ich hlas, okrikuje a  potláča úsilie médií hovoriť a písať o skutočnej tvári spoločnosti, problémoch v nej, o korupcii a pošliapavaní atribútov právneho štátu. Tak to bolo v reakciách na odhalenia médií v prípade dnes už famózneho ,,nástenkového tendra“ alebo s predajom emisií a ďalších obrovských podvodov na vládnych úradoch, ktoré vedú k okrádaniu celej spoločnosti a narušujú dôveryhodnosť Slovenska ako členskej krajiny Európskej únie. Podobné sú aj v STV osudy reportáže o sociálnom podniku v Bardejove, kde sa zneužívajú 3 milióny eur z európskeho sociálneho fondu a dokumentu o devastačnom spôsobe privatizácie filmových štúdií na bratislavskej Kolibe.

Aké je teda postavenie médií a novinárov v našej spoločnosti? Ohrozovanie ich slobôd a nezávislosti nie je útokom iba proti ním, ale je tragédiou celej spoločnosti, lebo ohrozuje jej demokratický rozvoj, ako hovorí jeden z nestorov slovenských komentátorov Ernest Stredňanský s bohatými skúsenosťami z domu i zo sveta, jeden z členov slovenskej sekcie Asociácie európskych novinárov.

V súvislosti s tendenciami, ktoré vedú k cenzúre v Slovenskej televízii, je dnes asi najnaliehavejšie najmä oddeliť verejnoprávne média od akéhokoľvek vplyvu vlády, parlamentu a hlavne politických strán tak, ako je to vo viacerých vyspelých demokraciách. V Spojených štátoch napríklad charta verejného vysielania schválená Kongresom USA zakotvuje povinnosť striktne dodržiavať ,,objektívnosť a rovnováhu vo všetkých programoch a programových seriáloch kontroverznej povahy“. A zakazuje federálnej vláde ,,zasahovať alebo kontrolovať, čo sa vysiela,“ aj keď je vláda jedným z jeho sponzorov.

Nepochybne, že pre zlepšenie postavenia Slovenska v úrovni slobody a nezávislosti médií je dôležité aj u nás právne spresniť a zakotviť tento vzťah, lebo je to je jeden zo základných kameňov demokratického právneho štátu vo vzťahu k médiám, vrátane verejnoprávnych. Článok 26 Ústavy Slovenskej republiky hovoriaci, že ,,sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené“ a že ,,cenzúra sa zakazuje“, nesmie zostať iba pekným slovom natlačeným a viazaným v parádnej koži, ale zásadou, ktorá sa plnokrvne a trvalo bude uplatňovať v živote spoločnosti.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Prečo Slovensko kleslo v úrovni slobody médií
21.11.2009 15:35 | Ivan Björn

Aj v Amerike je veľa médií v rukách finančných záujmov, ale sú tam aj slobodné médiá ktoré sú nezávislé. Hovorí sa že v Amerike je sloboda i tak je Amerika USA v tomto rebríčku na 19 mieste! Nemyslím si že Slovensku sa nejako ukrivdilo, keď je na 56 mieste. Na Slovensku z môjho hľadiska, sloboda voľného slova už dávno neexistuje. Keď tak, tak len v kuchyni doma, alebo medzi priateľmi, kde sa nadáva na celý systém, na politikov, na Slovensko ako také. Ak však novinári vynesú fakty na svetlo tak je to podľa gibariana zlé. Peter Danko tu tvrdí, že existuje výraz „hlúpy ako novinár“. Naozaj zaujímavé. Ak existuje výraz hlúpy ako novinár, tak nech existuje výraz „múdri ako Slota“ alebo „klzký ako Fico“ nie?
Slovensko si samé špiní do svojho štátu. Tendre, podvody, klamstvá, kauzy, sanitky, teplý vzduch, nástenky a podobne. Slováci samy si znečisťujú prírodu nelegálnymi skládkami. Na stanici v Bratislave čaká na návštevníka špina a smrad. Keď sa o tomto píše v novinách, tak sa kydá na Slovensko? Nie vy Slováci si samy kydáte a nechcete chápať prečo je vaša krajina horšia ako banánová republika plná zmätkov. Niekto mi povedal, že Slováci sú takí zadubenci. Možno mal pravdu.....
Ad: Prečo Slovensko kleslo v úrovni slobody médií
15.11.2009 15:10 | gibarian

Je smiešne posudzovať SR z hľadiska novinárskej "slobody", keďže väčšina masmédií je majetkom istých
finančných kruhov. Médiá, okrem nadávania na Hranola
a Slovákov nič iné nerobia. Hovoriť o útlaku médií a "novinárov" /skôr goebbelsovských propagandistov/
je jednoducho humorné. Opäť primitívny nátlak od primitívnych ľudí a ich princálov, ktorí si myslia akýže sú sofistikovaní. Kolosálnym humorom sú všetky tieto štatistiky a "novinári" sú iba naozaj spolok idiotov s ručením obmedzeným.
Ad: Prečo Slovensko kleslo v úrovni slobody médií
11.11.2009 13:58 | Peter danko

V prvom rade klesla uroven kvality medii. Tyzdennik Trend uz davnejsie napisal ze ludia si zacinaju hovorit "hlupy ako novinar". Nad tym by sa mali novinari zamysliet a nie nad akymsi velmi subjektivnym prieskumom. Pripada mi to akoby sa dnes niekto pytal zamestnancov ako su spokojni so svojim platom a zajtra by to vyhlasil za objektiny fakt.
Ak novinari vyprodukovali takyto statisticky paskvil tak ludia maju len o jeden viac dovod hovorit hlupy ako novinar.
Ad: Prečo Slovensko kleslo v úrovni slobody médií
3.11.2009 23:22 | Peter Novotny

Praveze novinari si vedia povedat svoj nazor. Clanok pripomina rozne kauzy a pripady cenzury v STV, odchody mnohych novinarov kvoli natlaku a cenzure na protest k politickemu ovladnutiu STV. Kto nie je slepy tak to vidi....
Ad: Prečo Slovensko kleslo v úrovni slobody médií
2.11.2009 12:44 | Melkovic

Rad by som vedel, ktori novinari a z ktorch medii vyplnovali ten dotaznik pre organizaciu Reporteri bez hranic, z ktoreho tato organizacia urobila svoje hodnotenie. Zda sa mi ze su to len subjektivne nazory zainteresovanych novinarov a nie objektivne hodnotenie.
Myslim ze dotycni by si mali svoj nazor verejne obhajit.

» Vaše reakcie (5)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Ľudské práva, Médiá, Spoločnosť, Demokracia, Politika, Štátna správa[8077]
REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS