spájame ľudí, ktorí menia svet
Sociálna oblasť | PUBLICISTIKA
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Od hier späť k chlebu
20.8.2012 | Juraj Mesík |

Tak sa svet dohral a s trochou šťastia o chvíľku zhasnú aj na „pláži“ a „farme“. Britom, už dnes v ekonomickej recesii a po uši v dlhoch, zostane začať platiť účty za drahú party a zvyšok sveta sa môže opäť o trošku viac venovať chlebu. Veď nielen hrami je svet živý. Ba povedal, by som, že nimi vôbec.


Deviateho  augusta uverejnila Svetová organizácia pre potraviny a poľnohospodárstvo (FAO) index svetových cien potravín (FPI – food price index) za júl 2012. FAO publikuje FPI každý mesiac už vyše 20 rokov. Ide o indikátor zložený z cien desiatok druhov základných potravín, ktorý podáva ucelenú informáciu o vývoji ich svetových cien. Keď v lete 2010 zasiahlo Rusko vlna extrémnych horúčav a zničila tretinu ruskej úrody pšenice, vyletel behom nasledujúcich mesiacov FPI prudko hore a vo februári 2011 dosiahol historicky rekordnú výšku. Keďže arabské krajiny dnes už dovážajú viac ako polovicu potravín potrebných na nakŕmenie svojho rýchlo sa množiaceho obyvateľstva,  boli prvé, ktoré rýchly rast svetových cien potravín pocítili.  Nie náhodou začiatkom roka 2011 vypukla vlna arabských revolúcií, ktorá pokračuje dodnes. Rovnako ako hladomor v chudobnom Jemene, kde  už dnes hladuje okolo 10 miliónov ľudí.

FPI sa po celý rok 2011 držal na rekordnej výške zodpovedajúcej dvojnásobku priemerných nominálnych hodnôt v rokoch 1990 až 2006, ale v uplynulých mesiacoch začal opatrne klesať. Až do júla, keď sa  prudko otočil a začal šplhať hore. Zatiaľ stúpol "len" o 6%, ale pohľad na grafy ilustrujúce dlhodobý vývoj ukazuje, že je to ešte prudší rast ako po ruských horúčavách v lete 2010. 

Ak registrujete to podstatné, čo sa tento rok deje v Spojených štátoch amerických – nie, nemám na mysli volebnú kampaň - potom tušíte správne. Začiatok prudkého rastu svetových cien potravín je dôsledkom extrémnych horúčav a krutého sucha, ktoré postihli viac ako polovicu územia USA, vrátane najúrodnejších poľnohospodárskych území. „Veľké sucho roku 2012“ čoraz viac pripomína katastrofálne 30-te roky 20. storočia, dobu „Dust Bowl“,  keď sa rozľahlé polia rozoraných amerických prérií v Oklahome, Kansase a v priľahlých štátoch USA premenili na púšte a obrovské prachové búrky pokrývali hrubými vrstvami prachu Chicago, New York a Washington. Prachové búrky ešte nezačali, ale polia sú už suché a dávno zabudnutý pojem dust bowl – prachová misa - sa vracia do slovníka amerických médií a verejnosti. Opakovanie podobne suchých rokov v kombinácii s rýchlo klesajúcou hladinou obrovského zásobníka podzemných vôd Ogallala môžu zničiť jednu z najdôležitejších poľnohospodárskych oblastí USA. Spojené štáty sú pritom zďaleka najväčším exportérom pšenice a kukurice na svete: pokles americkej úrody je preto zásadný pre  svetový obchod s dvomi z troch najdôležitejších plodín živiacich ľudstvo.  Tretia kľúčová plodina  - ryža - sa medzinárodne obchoduje mnohonásobne menej.

Nižšia úroda nebude len v USA, ale aj v Rusku a tiež u nás doma a v niektorých susedných krajinách, čo tiež nie je z miestneho pohľadu bezvýznamné.  V júli stúpli svetové ceny potravín o 6%, ceny zrnovín – hlavnej potravinovej zložky celého ľudstva – však stúpli už o 17%. Toto je len začiatok. Dá sa odôvodnene predpokladať,  že najneskôr na jeseň padnú historické rekordy a ceny potravín budú ďalej stúpať. Otázka, ktorú by si mali klásť nielen politici, ale aj bežní občania je:  kam ceny vystrelia do jari 2013? Čím skôr si ju položíte, tým viac budete mať času pripraviť sa. Občania Slovenska nebudú pred ich rastom nijak chránení.


Text vyšiel aj v denníku Pravda.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Od hier späť k chlebu
2.9.2012 17:32 | Lukas Zorad

Tak veru, dust bowl popisany aj v septembrovom Nat Geo ngm.nationalgeographic.com/201...

» Vaše reakcie (1)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Bezpečnosť a ozbrojené konflikty, Ekonomika, Štátna správa, Poľnohospodárstvo[22246]
REKLAMACHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS