spájame ľudí, ktorí menia svet
Elena Moresová
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
November 2011

To, čo sa dnes deje v slovenskom zdravotníctve je bez preháňania možné nazvať novembrovou revolúciou. Dnes však nebojujeme proti vláde jednej strany. Dnes nám už nevládne jedna strana. Dnes nám nevládne ani viacero kooperujúcich, slobodne zvolených strán. Dnes sme sa postavili vláde finančných skupín, ktoré média takmer lichotivo prezývajú „žralokmi“.

To, čo sa dnes deje v slovenskom zdravotníctve je bez preháňania možné nazvať novembrovou revolúciou. Dnes však nebojujeme proti vláde jednej strany. Dnes nám už nevládne jedna strana. Dnes nám nevládne ani viacero kooperujúcich, slobodne zvolených strán. Dnes sme sa postavili vláde finančných skupín, ktoré média takmer  lichotivo prezývajú „žralokmi“.

Nuž, v skutočnosti  je táto prezývka eufemizmus, pretože oproti kreatúram, ktoré dnes ťahajú za nitky priviazané o ruky hlasujúcich politikov je žralok vznešený tvor, ktorý loví aby prežil. Finančníci lovia, aby ovládli. Finančníci lovia bez akejkoľvek spätnej väzby vlastného apetítu. A dnes sa rozhodli uloviť a zhltnúť slovenskej spoločnosti verejné zdravotníctvo.

Podstata podnikania, ktoré si v slovenskom zdravotníctve naplánovali bola po lacnom sprivatizovaní zadĺžených nemocníc nepretržite zveľaďovať svoje zisky z peňaženiek pacientov jednak odvodmi, jednak doplácaním za starostlivosť a napokon okrádaním lekárov a ostatných zdravotníkov, ktorých mzdy mali z dôvodu ich rukojemníckych pozícií zaručovať plynulý a dostatočný tok na súkromné kontá. Kto dnes ešte túto stratégiu nepochopil, už asi nepochopí, kto neuveril, už mu k tomu asi nič nepomôže. Iba ak by...

V posledných dňoch tak trošku spadla maska civilizovanosti celej našej spoločnosti. Kto sledoval správy v televízii, tlačové besedy premiérky, ministra zdravotníctva, alebo čítal noviny,  musí byť zhrozený. Naša politická špička bola ochotná uchýliť sa k nezákonným a Slovenskú republiku poškodzujúcim a riskantným krokom, dokonca prostredníctvom svojho pseudoplánu B boli schopní nechať občanov v rizikách bez poskytnutia ošetrenia. Obvinenia lekárov z ohrozovania pacienta, lekárov, ktorí šikanovaní sa napriek únave a potlačeniu vlastných občianskych práv a slobôd nenechali dotlačiť k tomu, aby skutočne niekto na túto situáciu doplatil životom, tieto obvinenia patria plným právom Vašim politickým zástupcom. V tomto boji sme u protivníka zažili „pochopenie“ i odsúdenie, slzy aj úsmevy, prosby aj vyhrážky, manipulácie, lži, nezákonné postupy aj „jednanie unfér“. Viete, napriek tomu, ako informovali médiá, oni vedeli, aká je skutočnosť a bolo im to jedno, vážení občania.

Médiá otvorene a bohapusto klamali o „stabilizovanej situácii“ a to len preto, aby zmiatli, unavili a znechutili lekárov. Naše médiá, rovnako ako naši zvolení zástupcovia sú ovladnutí a podliehajú kontrole, sloboda, o ktorú sme bojovali v 89 nám za pár rokov unikla pomedzi prsty. Lekári a rozhľadení, rozmýšľajúci a súvislosti chápajúcich ľudia to dnes dostali ako na tanieri rovno pod nos. Ná&scaro n; boj za dôstojnú možnosť uživiť sa v zdravotníctve, za možnosť dostať v prípade potreby adekvátnu  a finančne prijateľnú zdravotnú starostlivosť a to vtedy, kedy ju budeme potrebovať, tento boj sa ešte neskončil.Žiaľ, je len jedným z prejavov úplného marazmu  politiky, prehnitej spoločnosti a neslobody. Boh ochraňuj Slovensko.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: November 2011
13.12.2011 18:28 | julianBosakSt

...az na tu poslednu vetu vyborny clanok - niet co dodat, snad len, ze:
...protestujuci lekari si zasluzia nas obdiv za svoju odvahu, zasadovost, principialnost a vytrvalost...
...uz davno sme mali zdvihnut hlavy aj my ostatni - priznacne je, ze najhysterickejsie nadavaju na protestujucich najvacsi poserovia...
Ad: November 2011
8.12.2011 14:36 | súhlasím a doplňam podstau problému linkami a argumentmi ,žiadam uverejniť v mediách !

Dobrý deň,vzhladom ktomu,že v posledných dňoch a týždňoch sa Slovensko čo sa žurnalistiky a verejnej informovanosti týka, prepadlo priam do obdobia Normalizácie/po vpáde vojsk Varš.zmluvy/ v rokoch 1970 a vyššie /nástup normalizátorov k moci okolo Husáka,Bilaka nahradivších Dubčekovcov/ je potrebné si reálne ozrejmiť o čo tu ide - pretože vzhladom k mojej informovanosti /manželka lekárka,naviac som mal možnosť konzultovať s podpredsedami LOZ-u/ si dovolím konštatovať.že tento rozbor vystihuje podstatu problematiky okolo zdravotníctvaAno logicky sa natískajú otázky,že prečo nie za Fica ,ale prečo až teraz.?

Ja mám na to 3-i argumenty :
1/.Moralne sa zorganizovať a def. sa rozhodnúť ísť do takej pre každeho lekára/kt. je zaroveň aj živitelom rodiny a často aj platitel hypoteky/ je enormná psychická záťaž a jednoducho sa to hromadilo celých 22 rokov a až v súčasnosti sa na to jednoducho odhodlali........

2/ počas predch.vlady , aj ked aj vdaka -dnes už vieme,že protiustavnému - zákazu vytvaraniu zisku poisťovňami jednoducho poisťovne uhradzali v normalnom režime nemocniciam ich výkony- čiže naše zdravot. odvody sa dostali tam kam mali

3/ nepripravovala sa v transformácia nemocníc ,
mecenáši Smeru Jano a Tlačenka,Širokobystrozraký ap. mali iné priority/ako dobre viete/ než biznis so zdravotníctvom, a ja iba skromne dodávam,že asi nie su až natolko finačne silní ako napr. Penta /podporovana a dotovaná z východnej gubernie/ , v opačnom prípade by - dla môjho skromneho názoru - po tomto biznise poškulovali tiež

ˇAno v nemocniach sa za posledných 22 rokov enormne šafarilo /kradlo zo spotreby/ v podobe extremne predražených nákupov zdravotníckych zariadení ,ale aj v rámci obyčajnej prevádzky nemocníc ,avšak to sa dialo nielen za Fica,presnejšie Paškafirem,ale aj predtým za Dzurindu resp. dnes za Uhliarika, slovom politickí nominanti riaditelia nemocníc plnili stále a rovnako príkazy zhora.

Všetcia sa zhodneme,že tento stav bol neudržatelný a je ho treba riešiť.

A v rámci týchto logických úvah prichádza na scenu /už druhý krat - jej prvé pokusy boli zablokované nástupom Ficovej vlády v roku 2006 / "záchranca" Penta

Otázkou zostáva či je tým pravým princom,ktorý preberie Šípkovú ruženku zo spánku

Môj názor je,že nielenže to Penta nedokáže,ale situáciu ešte dramaticky zhorší

Rozoberiem to na 2-och najzásadnejších bodoch problematiky :

A/.Platby poisťovní za ukony nemocniciam a nedostatoč. výška úhrady štátu za svojich poistencov

Zdravotné poisťovne/pripomínam,že za súkr.Dôverou stojí Penta a ja šef VšZP je človek z Penty/ dosahujú zisk za desiatky miliónov € [za 1. polrok dosiahli zisk 2,6*10^7 €, podiel výdavkov na zdravotnú starostlivosť však medziročne klesol o 3,14 % (to je tých 2,91 „percentuálneho bodu“): ekonomika.sme.sk/c/6050... ], len za minulý rok dlhujú nemocniciam desiatky miliónov € ( spravy.pravda.sk/statna... ), dokonca úhrady štátu klesajú (medziročne klesli o 6,65 % – z 1. článku), no a navyše na snahu SNS o ich zvýšenie zareagoval minister financií hrozbou stiahnutím celého zákona o štátnom rozpočte!


Pokiaľ poisťovňa, bez ohľadu na naše potreby, bude rozhodovať o objeme finančných prostriedkov, ktoré je ochotná zaplatiť za poskytnutú zdravotnú starostlivosť, znamená to, že nie naša potreba po starostlivosti rozhoduje, ale jej kalkulácia zisku. Preto poskytovatelia odkladajú poskytnutie zdravotnej starostlivosti (čakacie doby nie len na operácie), že poisťovňa im stanovila limit , sumu, nad ktorú nechce preplatiť starostlivosť!

Riešeniím by bolo zákonne zakotviť povinnosť poisťovní komplexne uhrádzať za všetky vzájomnn e uznané ukony v nemocniciach - ako to legislat.dotiahnuť - nie som právnik.

B/ problematika transformácie nemocníc

Aj vzhladom na tieto linky

www.etrend.sk/trend-archiv/rok...

blog.etrend.sk/frantisek-mucka...

Zdielam nasledujúci názor a mám obavy z nainštalovania tzv. US- modelu financovania zdravotníctva,ktorý by mohol naštartovať proces našich odvodov


táto vláda s cteným ústavným súdom zmenila charakter tohoto štátu : s verejnej a dostupnej - služby - zdravotníctva - vytvára zrejmý kšeft pre pár vyvolených. V podstate ide zarábať na chorobe a smrti .

1. sú legislatívne vytvorené podmienky na komercionalizáciu a privatizáciu zdravotníctva

2. v pozadí je SDKU (+Penta-), a nie KDH - ako sa zdá. Kšeft bude tak či tak dokončený, len po Ficovom víťazstve bude časť kšeftu redistribuovaná na Ja a Teba/.

3.mechanizmus je jasný : privatizácia a zrušenie (väčsiny zdravotníckych zariadení) na základe umele vytvoreného bankrotu, ktorý v podstate je tvorený štátom (neplatí ani polovicu nákladov na svojich poistencov) a parazitujúcimi elementami ( hlavne poisťovne, ktoré len svojou prevádzkou generujú väčší úbytok financií v systéme, ako je rast vykazovahého dlhu)

4.a čo je podstatné : obmedzenie dopytu po zdravotníckych službách bude dosiahnuté jednoducho - prudké zvýšenie poplatkov, ktoré odradí (znedostupnením pre finančné problémy) väčšinu obyvateľov slovenska. Je plánované takéto obmedzenie k zníženiu dopytu na cca 25-50% vo finančnom vyjadrení. A podstatná redukcia siete zdravotníckych zariadeni už bude malina.Takto nastavený systém bude produkovať pre svojich majiteľov 2-3 miliardy ročne


Prikladám skopirované názory z diskusií s ktorými sa viac menej stotožňujem a ktoré ma vedú k horezmienenej obave,že Penta tým žiadaným záchrancom zdravotníctva asi nebude .

Ak tie akciovky pojdu do konkurzu, co ti kazdy od fachu potvrdi, ze je pri sucasnych platbach neodvratne, az potom pride biely kon Penta. V pripade konkurzu uz totiz to ci si pisal neplati. Vedel som o tom mechanizme este pred celym tymto cirkusom. V tom bol cely ten problem. Tiez si nerob iluzie, ze v akciovkach sa nebude tunelovat ako o zivot. Pozri si v cechach krajskou zdravotni a.s. Ja nechapem, ako im toto mohla vacsina pravicovych volicov zhltnut. Reformu treba, ale preboha nie takto. Som zmyslanim praviciar, vecny volic pravice, antikomunista, ale toto bola totalne priehladna habadura. Je pravda, ze som to nesledoval z medii, ale mal som kuloarne info. Paradoxne, najobjekrivnejsie info som o tom nasiel v lavicovych platkoch, z coho mi je dost smutno.


Uz som tu na diskuzii viac krat poukazal na podvod storocia na Slovensku co sa tyka zdravotnictva.Mafia na cele s Uhliarikom v pozadi PENTA chcu ovladnut zdravotnictvo na Slovensku.Tu je ako to maju naplanovane,co som tu uz pred mesiacom pisal.
Statne nemocnice a zariadenia transformovat na a.s.
2. Stat bude vlastnit 100 % akcii
3. Stat zacne odpredavat akcie sukromnym spolocnostiam
4. Sukromne spolocnosti su sucasne aj vlastnikmi poistovni
5. Stat odpreda aj posledne akcie ktore vlastni a tym sa stanu
sukromne spolocnosti absolutnymi majitelmi zdravotnych
zariadeni,a celkovo zdravotnictva v state.
6. Statna socialna poistovna bude pod velkym tlakom a pre
financne problemy ktore jej sposobia sukromne spolocnosti,
bude tlak na prevod Socialnej poistovne na a.s.kde stat bude
na zaciatku vlastnit 100 % akcii a tie postupne odpreda
sukromnym spolocnostiam a tym padom sa zdravotnictvo
na Slovensku stane 100 % v rukach sukromnych spolocnosti
a tie budu diktovat cely chod v zdravotnictve,od platov lekarov,
sestriciek a vsetkych zamestnancov v zdravotnictve.Kto na to
vsetko doplati ? Pacient.Ti pacienti ktori si budu moct dovolit
platit vysoke mesacne premie za zdravotnu starostlivost,ziskaju
v zmysle,ze bude o nich postarane nadstandardne.Ti pacienti
ktori si nebudu moct dovolit zaplatit vysoke premie,tak sa musia
uspokojit s nizkou urovnou starostlivosti. Pravda, tento scenar sa
stane skutocnostou ak buduca vlada ktora vzide z parlamentnych
volieb bude pokracovat v transformacii v zdravotnictve.Dalej,obcania,danovy poplatnici ktori zachoreju a nebudu mat poistenie alebo minimalne poistenie,si nebudu moct dovolit zaplatit napr : za operaciu a tak budu vystaveni exekutorom.Ludia budu prichadzat o byty ci domy.Podobna situacia ak sledujete vyvoj vo svete,je v USA. Kde 50 milionov amikov si nemoze dovolit zaplatit zdravotne poistenie a tym padom stracaju to posledne co maju - svoje vlastne pribytky a zostavaju na ulici.USA je na poslednom mieste z vyspekych krajin sveta co sa tyka urovne v zdravotnictve,podla Associated Press.PENTA a spol aj s Uhliarikom nema ziadny cit k ludom,len k mamone - PENIAZOM.
mínus Reagovať | 31 bank.p | Poslať správu
30.11.2011 21:57 | Oznám správcovi | Odk

Tak ti to teda poviem, aká je
prekážka!!! Dnes by si pri predaji popudili politici verejnosť, občanov, voličov PENTA by musela zaplatiť za nemocnice trhovú cenu, teda asi dosť! Ale v prípade, že bude na krachujúcu Nemocnicu a.s. vyhlásený konkurz, kúpi ju PENTA za zlomok skutočnej ceny, teda za symbolické love... Chápeš?
Ak by Pentliarik myslel svoje žvásty o tej akcii a že jej držiteľom bude štát a blablabla... tak čo sa zmení? Veď aj dnes je držiteľomcelej nemocnice štát, teda sú a aj po zmene právnej formy zostanú podľa neho stále štátne. Ale v a.s. sa musí vyhlásiť bankrot! Aich bankrot, keď budú a.s. si aj zariadi Penta, lebo ako majiteľka zdrav poisťovní Dôvera a ovláda aj Všeobecnú, im poskytne likvidačné zmluvy aj platby a sama si ich pripraví na pekáč!!!! A kecy o tom, že manažment a.s. bude lepšie hospodáriť stoja na vode. Veď aj dnešných riaditeľov a námestníkov nemocníc menovala vláda a menovať bude aj potom členov predstavenstiev, dozorných rád a správnych rád. Tí už budú čestní? Veď aju tých aj tých menuje tá istá vláda, tak nech ich vytiahne na svetlo už teraz!!! A tých bude viac ako čo do počtu a budú "riadiť" a.s. za iné výplaty !!! Asi toľko, brácho!!!
LEKÁRI DRŽTE SA: VŠETCI STOJÍME ZA VAMI !!!! JE NÁS 99 % !!!!

A ešte jeden materiál z českých zdrojov :

2. Slovensko aneb ekonomicky výnosný debakl zdravotní péče

Tzv. "reforma" se dostala nejdále na Slovensku, kde byly prosazeny zákony nejdříve, včetně privatizace zdravotních pojišťoven. Okamžitě následovalo zvýšení režijních nákladů. Nastupující vláda Roberta Fica omezila obchodním společnostem zdravotních pojišťoven výši režijních nákladů na max. 4 %. Následovalo zahájení arbitráže o 15 mld. slovenských korun, které dosud není uzavřeno. Ztráta zdravotních pojišťoven za rok 2005 činila 2,2 mld slovenských korun. Zisk zdravotních pojišťoven za rok 2006 představoval 2 mld Sk, které pochopitelně chyběly v systému péče. Důležitý komentář k současnému stavu slovenské privatizace zdravotnictví najdete zde: Marek Blaha: Rok Penty vo vláde: 5,5 milióna rukojemníkov. Citujeme z článku:

"Nejde totiž o bežných zlodejov, akých poznáme z predchádzajúcej vlády, ktorí kradli v zdravotníctve zo spotreby. V sektore, do ktorého ide 7,8 % výdavkov z HDP dokázala Penta za rok ovládnuť štátnu exekutívu, zmeniť systémovo zákony a takmer monopolne ovládnuť finančné toky. Kľúčovým bolo manažérske ovládnutie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (jej šéf prišiel z Penty) a tak spolu s Dôverou (ktorú vlastnia) rozhodujú o platbách za 93 % všetkých občanov Slovenska. Navyše zákon dal poisťovniam ešte voľnejšie ruky pri výbere poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. A tam je pôvod trhového stalinizmu, ktorý skupina v tomto sektore zaviedla.
Viacerým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí odmietli ponuku Penty na prevzatie, boli vypovedané dvomi najväčšími poisťovnami zmluvy. Lekárňam, ktoré sa vzopreli avizícii zdržujú platby tak dlho, že už nemajú na nájom ani výplaty. A podľa poslednej novely zákona nebudú viac poisťovne povinné uzatvárať zmluvy so štátnymi nemocnicami. Ako to skončí sa môžeme pozrieť na poslednom prípade, keď si špinavú robotu spravil šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne - revolučné rušenia oddelení prebehli iba v zariadeniach konkurujúcich skupine."

Dopad slovenských reforem na pacienty a na veřejno-právní sektor najdete v následující power-pointové prezentaci prof. Milana Draguly.


Závěr: Slovenská reforma nezlepšila ani kvalitu poskytované péče, ani postavení pacienta ani lékaře. Přinesla pouhou změnu vlastnictví a monopolizaci celého financování do rukou jediné (!) finanční skupiny. Chybí zprivatizovat poslední článek celého systému, tj. nemocnice.P.S.

Zdravotné poisťovne tvoria a priznávajú zisk vo výške desiatok miliónov z našich odvodov v čase, keď sa hovorí, že pre lekárov niet dosť peňazí. Zdravotné poisťovne majú kapitalizmus a môžu na zdravotníctve zarábať, zatiaľ čo lekári sú nútení k pracovnej povinnosti bez požadovaného ohodnotenia. Zatiaľ čo lekárom chce vláda nariaďuje protiústavným spôsobom nútené práce, lebo vraj nemá pre nich peniaze, tak poisťovne budú naďalej, aj počas núdzového stavu, tvoriť zisk z prostriedkov, ktoré odvádzame na zdravotníctvo a ktoré by mohli ísť na platy lekárov. Je smutné, že vláda sa pri núdzovom stave snaží obmedziť základné práva, najmä osobnú slobodu lekárov, ale so ziskom súkromných poisťovní ani pri núdzovom stave nič robiť nebude. Gulagy 22 rokov po - to sa Slovensko pekne doštrngalo...

Vláda porušuje zásadným spôsobom nielen ústavu, ale aj medzinárodné dohovory, namä čl. 5 Chaty základných práv EÚ a čl. 4 Európskeho dohovoru o ĽP a doplatí na to vysokým odškodným pre lekárov, najneskôr v Strasbourgu. Ale ako napíšem ďalej, lekári nemusia nastúpiť do nemocníc na nútené práce.

Dôkazom horeuvedených tvrdení,že občania Slovenska a lekári zast. v LOZ majú proti sebe neskutočne arogantného a bezcitného protivníka doslova manipulujúceho s celým KDH včetne SDKU /premierkou bohužial nevynímajúc/ sú info od podpredsedov LOZ-u akým spôsobom prebiehali s nimi jednania minulý týždeň v stredu23. a v piatok 25.11.2011. n Urade vlády.

2/preštudovať si rubriky tam popisované akým spôsobom prebiehali rozhovory s LOZ na Urade vlady,ako premierka každu hodinu menila "Dohody"
a naviac v piatok už nebola ochotná dať na papier čo bolo napr. dohodnuté v stredu
3/ ako odbiehala počas rokovaní k mobilu si pýtať pravdepodobne od svojich "nadriadených " noty atd.,atd.,atd.,
4/ v stredu 23.11. sa zaviazala,že v utorok 29.11.bude v parlamente odsuhlasení STOP transf.nemocníc a dnes v vieme,že k ničomu takému tento týždeň parlament nepristúpil...

-do zdravotníctva odvádza štát za svojich poistencov neodostatočné percento odvodov

-Stav v zdravotnictve sa nevyriesi, dokial bude system postaveny na hlavu. Vysvetlim:
Ludia si platia povinne zdravotne postenie a peniaze idu do sukromnych poistovni. Ono to vsak nie su sukromne poistovne ale iba prerozdelovaci verejnych zdrojov a aj ked by vsetci ludia naraz ochoreli, nezaplatia ani euro viac ako vyzbierali. A to neni vsetko - oni ani nerozdelia vsetko co vyzbierali - oni si na zaciatku roka povedia, kolko bude na konci roka zisk a kolko daju lekarom, nemocniciam. Maju na to limity. Povedia, ze jednemu lekarovi vyplatia mesacne sumu X, bez ohladu na to, kolko pracoval. Ked tzv. poistovna nezaplati ani to, co zmluvne slubila, neda sa moc pohnut. Nemocnici nezaplatia povedzme 3 mesiace nic. V normalnom obchode by prisiel exekutor a poistovni by zobral co by bolo treba. V pripade tohoto rezortu nic take neexistuje.
Neni tu nieco na hlavu? Zakladne veci:
- ako si moze sukromna poistovna naplanovat zisk uz na zaciatku roka a nikdy neniest podnikatelske riziko?
- ako je mozne, ze slobodny obcan musi povinne posielat nieco nejakej sukromnej firme?
- ako to, ze na poistovnu sa nevztahuje obchodny zakonnik, ako na kazdu inu sukr. firmu (exekuzie neplaticov)?
- ako si moze poistovna povedat, ze ked niekto vylieci jeden mesiac viac pacientov, tak mu to jednoducho nepreplati (limity)?


-Št.lekári žiadajú aby ich základné platy v rozpätí od 1200 eur do 2300 Eur/odvodené od rokov praxe/ ktoré by potom boli cca 2,2-2,5 násobkom priemernej mzdy v národnom hodpodárstve boli kompatibilné so všetkými europskymi krajinámi včetne balkánskych. Mal som na mysli pomer zákl.platu št.lekára k priemernej mzde tej-ktorej krajiny.
na doplnenie uvádzam ,že nastup.plat lekára na SK-u je 0,75 násobok priemer. SK-mzdy.
nástup.plat D-lekára je 1,5 násobkom D-priemernej mzdy

- naviac sú lekári zamestnávaní v rozpore so zákonníkom práce /presčasy po nočných pokrčujú v denných službách a niekdy ťahajú aj 30-ky/

- do nemocníc ide iba 25% toho čo vyzbierajú ZP,a ešte rozkradne cez politicky dosadeních riaditelov št.nemocníc sa správajú klientelisticky,korupčne podpisujú predražené zmluvy-bohužial aj v tomto volebnom období ,ale to transformácia nemocníc v réžii Penty bohužial nevyrieši

Elena Moresová


Autorka je anesteziologička.RSS kanál» Vaše reakcie (2)
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.smeSúvisiace témy
Zdravie, Ekonomika, Politika, Štátna správa


[69480]REKLAMA


CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS