spájame ľudí, ktorí menia svet
Peter Semrád
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
The Story of European Precious Opal from Dubník The Story of European Precious Opal from Dubník (nová publikácia)

Napísal som na changenet už viacero príspevkov v ktorých som kritizoval vývoj v lokalite opálových baní v Dubníku. Sú však chvíle kedy si človek povie dosť. A tá chvíľa nadišla. Je mi nesmierne ľuto, že si lokalitu pre seba skrze skorumpovaných úradníkov zuzurpoval niekto, kto toho viac narozprával ako reálne dokázal. Ale tak nech ďalej rozpráva a drôtuje štôlne. Tento príspevok je ale o inom. A síce o tom, že ak chcete spoznať jedinečnosť danej lokality, stačí keď si zalistujte v novej knihe. Aspoň nateraz ...

Úradníci sa môžu stať úplatnými (na Slovensku sa to stáva takmer pravidlom, ale chvála Bohu už tam nežijem ...) a môžu aj zavrieť baňu, ktorá je svojím spôsobom unikátna. Môžu aj kopec ďalších „zmysluplných“ vecí, ktorým síce nikto nerozumie, ale ak pozná pozadie skutočností tak im pravdupovediac rozumie až až. Jednú vec ale skorumpovaní úradníci nemôžu, a to je prisvojiť si históriu. Mnohí turisti keď v nedávnej dobe prišli do Dubníka ostali nemilo zaskočení, keď zistili, že do historickej bane nevstúpia, pretože tam zúri boj o nejaký dobývací priestor. Takému turistovi si ale myslím môže byť úplne ukradnuté, čo a kde zúri, keď jediné čo chce je vidieť miesta, kde sa kedysi ťažil drahý opál. Nuž zdá sa, že banského skanzenu na európskej úrovni sa v Dubníku vďaka absencii zdravého rozumu tak skoro nedočkáme. V takýchto situáciach sú možnosti dve. Prvá je sedieť a „čakať na Godota“. Druhá je aktívnejšia a spočíva v tom, že vám váš vnútorný hlas napovedá, že musíte niečo urobiť. Nuž som nesmierne rád, že som na toho Godota nečakal, ale že som radšej sadol za počítač a dal sa do písania. Jednoducho ak turista nemôže do bane, tak príde baňa za ním. Áno dá sa doslova povedať baňa, ale v tomto kontexte nie reálna baňa, ale baňa poznania. Môžete si z nej listujúc vydolovať koľko len chcete. Tá „baňa poznania“ má 216 strán, je plnofarebna a je napísaná v angličtine, pretože lokalita Dubník nie je určite lokalitou regionálneho ale minimálne európskeho ak nie celosvetového významu. Nuž a pre lepšiu predstavivosť o tom, čo môžete v novej knihe nájsť a ako ju spoznať som priložil jej obsah a obal. Môžno to nie je dosť na jej propagáciu, ale tak čím menej uvidíte teraz, o to viac uvidíte neskôr. Kniha sa dá objednať z vydavateľstva GRANIT, prípadne ma môžete aj kontaktovať na mojej e-mailovej adrese peter.semrad[at]mail.be.

Želam príjemné čítanie a taktiež úspešný Nový rok 2012!

The Story of European Precious Opal from Dubník The Story of European Precious Opal from Dubník


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: The Story of European Precious Opal from Dubník (nová publikácia)
10.1.2012 10:10 | Peter Semrad

Dakujem za uznanie! Som si isty ze este stale je co objavovat alebo minimalne korigovat. Myslim ze aj tak kniha samo o sebe je toho dokazom. Budem rad aj za akekolvek dalsie relevantne indicie a podnety. To vsetko je pre mna inspiraciou a energiou ist dalej ...
P.S. (autor)
Ad: The Story of European Precious Opal from Dubník (nová publikácia)
9.1.2012 18:56 | Marian Zlacky

Dakujem za venovanie a teda aj za perfektny vianocny darcek :), kniha je ozaj velmi pekne a kvalitne napisana i vyhotovena. Viacero fotogafii ma velmi pozitivne prekvapilo (tak vela pokope a vo vybornej akosti hadam este ani nikde publikovych nebolo).
Nech sa Vam nadmieru dari
Zlacky

Peter Semrád
Peter Semrád

Autor žije toho času v dobrovoľnom exile v Beneluxe.

Oblasti profesného záujmu: geografické informačné systémy, životné prostredie, geológia.

Voľný čas: história baníctva z územia Slovenska.

Srdcová téma: opálové bane v Dubníku (autor je spoluautorom niekoľkých publikácií o lokalite a členom odbornej rady Nadácie Dubnícke opálové bane).

Názory autora prezentované na Changete nie sú oficiálnymi názormi jeho zamestnávateľa.


RSS kanál» Vaše reakcie (2)
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Čítajte tiež:
Na Dubníku sa čosi deje ... aneb zabezpečenie banských diel a la "PAT a MAT"!
Akciovka Opálové bane Dubník oslávila svoje 10. narodeniny
Na Dubníku je ticho
Koniec opálových baní na Slovensku alebo ako utopiť skrze štátnej správy Jančokovcov
Opálové bane v Dubníku – klenot vstávajúci z popola
Dubník online


Súvisiace témy
Pamiatky, Umenie, Voľný čas, Životné prostredie

Regióny
Červenica, Dubník, Zlatá Baňa, Zámutov


[105858]REKLAMA


CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS