spájame ľudí, ktorí menia svet
Peter Kupčík
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Práva homosexuálov a zjavená pravda

Našiel som na internete článok s názvom „Sú opodstatnené nadštandardné práva pre homosexuálov?“. No čo myslíte mohli by byť? Jasné, že nie. Nik predsa nemá právo na nadštandardné práva.

Ale ktoré práva sú nadštandardné? Kto rozhoduje o tom, či je právo ešte štandardné alebo už nadštandardné? Lebo nadštandardné právo nie je vlastne ani právo, ale taký vydumanec ľudí nespokojných s normálnym životom - so štandardom. Títo nespokojenci si nedajú pokoj a neustále vymýšľajú spôsoby, ako si žiť lepšie na úkor iných.

Naozaj by ma zaujímalo, kto určuje, ktoré práva sú štandardné a ktoré nadštandardné. Ten niekto má totiž veľkú moc. Povedal by som, že právo rozdeľovať práva na štandardné a nadštandardné je najväčším z nadštandardných práv.

Predpokladám, že autor spomínaného článku má v otázke štandardnosti práv jasno. Ale keby som sa ho opýtal, či to on má právo rozdeľovať práva na štandardné a nadštandardné, asi by mi nedal kladnú odpoveď. Asi by mi povedal, že tým veľkým rozhodcom je v tejto veci (ako aj v každej inej) boh. Lenže odvolať sa na boha neznamená zodpovedať otázku, ale len ju transformovať do inej podoby: Kto pozná božie rozhodnutia, kto vie, aký má boh názor (napríklad) v otázke štandardnosti práv?

Aj na túto otázku si trúfam odhadnúť odpoveď. Asi by sa mi dostalo vysvetlenia, že boh dal ľuďom jasné znamenia, čo si myslí a čo od ľudí očakáva. Súhrnu týchto poznatkov sa zvykne hovoriť zjavená pravda. V nej by mali byť odpovede na všetky zmysluplné otázky.

Nedávno ma na ulici jeden holohlavý mládenec presviedčal, aby som si kúpil knihu nejakého indického guru. Zjavne mu nešlo o zárobok, chcel ma presvedčiť o svojej pravde. Tá kniha mala obsahovať tisíce rokov staré (a vraj stále platné) múdrosti védskych učencov, ktorých inšpiroval (ak im to priamo nediktoval) samotný Krišna. Pre toho chlapca bola tá kniha zjavenou pravdou.

Bol aby to tá istá pravda, na ktorú by sa odvolal autor úvahy o nadštandardných právach homosexuálov, keby som sa s ním pustil do debaty? Zrejme nie. I keď pre nezasväteného sa obe zjavené pravdy na seba v mnohom podobajú, zástanci jednej aj druhej by sotva pripustili, že sú totožné. Možno v princípe, v podstate, s prižmúrením oka, hádam aj áno, no hneď vzápätí by uviedli rozdiely a trvali by na ich dôležitosti.

Každé náboženstvo má svoju zjavenú pravdu a pritom sa každá z nich tvári ako univerzálne platná. A tak sa naša pôvodná otázka opäť dostala na vyššiu úroveň a zároveň ostala rovnaká: Kto rozhoduje, ktorá zo zjavených právd je tá pravá?

Na túto otázku si už netrúfam odhadnúť odpoveď. Tuším len, že tak ako predchádzajúce, ani toto by nebola odpoveď konečná, že by sme sa opäť len posunuli na inú úroveň. A takto rekurzívne možno až do nekonečna.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Práva homosexuálov a vlastný gól cára Putina
8.2.2014 16:27 | Roman Kanala

Putin svojej krajine prikázal zákony proti buzíci. Aj v Soči sa vraj vyslovil, že tam buzíci nesmú. Google má na protest dúhové logo na najvštevovanejšej stránke sveta www.google.com a nemecké družstvo má dresy dúhovej farby, ktoré pripomínajú vlajku buzíci. Putin pri otváracom ceremoniáli nerozvinul piaty kvet do kruhu, ako prvé štyri, aby sa tak vytvoril symbol olympijských hier symbolizujúci päť kontinentov. Piaty kontinent má byť Amerika.
 
Ale najkrajší kiks sa podaril organizátorom, keď večer podfarbili Čajkovského Labutím jazerom. Čajkovskij bol vraj buzíci. Tak sa buzíci predsa len dostali na cárske OH.
Ad: Práva homosexuálov a zjavená pravda
22.11.2013 22:14 | Peter Kupčík

Ešte by ma zaujímalo, kedy si konečne niekto všimne, že ten článok vôbec nie je o homosexuáloch.
Ad: Práva homosexuálov a zjavená pravda
22.11.2013 21:58 | Peter Kupčík

Takže Ty si nedáš pokoja. Skúsim to teda vysvetliť ešte raz.
Najskôr to, že z premisy "nikto nemôže byť nútený" vyvodzujem, že "nikomu nesmie byť zakazované". Predstav si, že si chceš kúpiť psa. Máš právo vybrať si medzi ponukami tých, čo majú psa na predaj. Aj vlastník psa má právo vybrať si, komu ho predá. Ak má toho psa aspoň trochu rád, tak to právo využije. Povedzme, že by si sa rozhodol pre konkrétneho psa a jeho majiteľ by bol s Tebou tiež spokojný. Ako by si chápal nejaký zákaz uskutočniť dohodnutý obchod? Nebolo by to poušením práva kupujúceho a predávajúceho na výber obchodného partnera?
Mimochodom, práve beží na ChangeNete podpisová akcia k hromadnej pripomienke proti obmedzeniu vlastníckych práv k pôde. Myslím, že tých 168 ľudí, ktorí sú tam teraz podpísaní a tiež ľudia, ktorí to celé začali, by mi dali za pravdu.
Stále nechápem, čo prekrúcam, keď napíšem, že "právo voľby životného partnera nie je právom na životného partnera". Ale Ty si to asi pletieš, inak by si nenapísal ten nezmysel o "štátom garantovanom životnom partnerovi".
Pokiaľ ide o homo-partnerstvá, počul a čítal som niekoľko zdôvodnení, prečo by mali byť nezmyslami, no ani jedno ma nepresvedčilo. Skús ma presvedčiť Ty.
Ad: Práva homosexuálov a zjavená pravda
17.11.2013 19:07 | Tomas Husar

Tak co peter, odpoved nebude? ALebo uznavas ze ak "z premisy ze nikto nemoze byt nuteny vyvodis ze nikomu nesmie byt zakazovane" tak je to len chytrolinstvo a z matematickou logikou to nema nci spolocne?
Ad: Práva homosexuálov a zjavená pravda
10.11.2013 21:41 | Tomas Husar

Ale ved ja viem ze nie si blbec. Ibaze ako ta poznam velmi lubis prekrucat. Ako napriklad ked z premisy ze nikto nemoze byt nuteny vyvodis ze nikomu nesmie byt zakazovane.

Jednoducho rad slovickaris. ale to robis asi preto, ze sam si uvedomujes akym nezmyslom su homo-partnerstva, ale skusas taky myslienkovy experiment kam az sa da dostat ked zacneme trosku okresavat matematicku logiku.
Ad: Práva homosexuálov a zjavená pravda
9.11.2013 18:51 | Peter Kupčík

Milý Tomáš, to právo voľby životného partnera som myslel tak, že nik by nemal(a) byť nútený(á) do manželstva, ani by žiadnemu páru nemalo byť zakazované manželstvo (teda ak spĺňajú bežné podmienky).
To, čo si opísal Ty, nie je právom voľby životného partnera, ale právom na životného partnera. Uznaj, že nie som taký blbec, aby som to myslel takto.
Ad: Práva homosexuálov a zjavená pravda
30.10.2013 00:42 | Tomas Husar

Peter, pravo vybrat si zivotneho partnera nejestvuje, lebo keby bolo take pravo, musel by byt niekto kto zabezpeci aby si ho mohli vsetci uplatnit. Ak tu mame aktivne volebne prava musi jestvovat subjekt kde si pravo moze clovek uplatnit. Keby mal stat garantovat zivotneho partnera musel by mat tovaren na Bravou Pitov a Zofie Marcove, alebo ine celebrity, aby vsetci obcania boli spokojni

Cize tu niekde je rozdiel medzi standardnymi a nestandardnymi pravami. Zakladne ludske prava su standardne - a ostatne prava siestych a siedmich generacii
nestandardne.
Ad: Práva homosexuálov a zjavená pravda
10.10.2013 11:58 | Peter Kupčík

Áno, je to dobrý nápad definovať štandardné práva tak, že sa týkajú všetkých ľudí, nie len vybranej skupiny.
Čo by ste teda povedali na právo vybrať si životného patrnera na základe vzájomnej voľby? Podľa toho by súčasné manželstvo bolo nadšandardným právom, pretože umožňuje vybrať si životného patrnera na základe vzájomnej voľby len heterosexuálom.
Alebo tiež právo na bezbariérový vstup do úradu by bolo nadšandardné, lebo sa týka len skupiny určitým spôsobom postihnutých ľudí.
Ad: Práva homosexuálov a zjavená pravda
9.10.2013 23:14 | Peter

Podľa mňa štandardné práva sú také, ktoré majú všetci ľudia bez rozdielu. Nadpráva sú také, ktoré sú zvlášť definované pre nejakú skupinu ľudí.

Ak je na Slovensku funkčná ochrana ľudských práv, tak funguje pre všetkých, bez ohľadu na sexuálnu orientáciu. Ak nefunguje, treba ju napraviť pre všetkých. Vyčleňovať nejaké skupiny a zvlášť im definovať nejaké ďalšie práva je scestné a povedie to len k stupňovaniu napätia v spoločnosti, na čo nakoniec môžu doplatiť práve tieto skupiny. Azda je toto zámer?
Ad: Práva homosexuálov a zjavená pravda
1.4.2013 21:30 | Meridian

Aj mna otravuju.
A vsetky tieto tri skupiny postradaju akukolvek sebaraeflaxiu.
Nedokazu sa zamysliet nad tym ze problemy ktore maju si vacsinou sposobuju sami a sposobuju zaroven problemy ostatnym obcanom.
Ad: Práva homosexuálov a zjavená pravda
29.3.2013 19:19 | Igor

Otravuju ma vsetci.
Homosexuali, pedofili a dalsi s akymisi pravami naviac.
Cigani na mna vykrikuju ze su hladni a ja im mam dat jest.
Zidia ma otravuju holokastom ako by som to ja spachal.
A vsetci by chceli z penazi , ktore ja tvrdou robotou zarabam.
Zacinam mat toho dost !!!
Ad: Práva homosexuálov a zjavená pravda
31.1.2013 19:02 | FY

Kanala, vy ste ako ta postava ex US Marines z filmu Amercian beauty, pozrite si to
Vladimír Palko na strane buzíci, Romana Schlesinger proti nim
7.7.2012 08:22 | Roman Kanala

http://branik.blog.sme.sk/c/300656/Vladimir-Palko-na-strane-homosexualov-Romana-Schlesinger-proti-nim.html
Ad: Práva homosexuálov a zjavená pravda
1.7.2012 22:43 | Roman Kanala

Tak ja predovšetkým nechcem vedieť, kto z nich sú buzíci. Jednoducho ma to nezaujíma. Je to ich súkromná vec a nič ma do toho nie je. Ak sa niekto z nich prezlečie za ženskú a nafarbí si vlasy, budem sa ho snažiť nevšímať. Buzíci sú nechutní. Napriek všetkému môjmu úsiliu ich brať ako ľudí, buzíci sa sami vyčleňujú, vydeľujú, vystatujú, vystavujú. Buzíci sú nechutní. Sú nechutní. Nechutní.
Ad: Práva homosexuálov a zjavená pravda
1.7.2012 21:42 | Peter Kupčík

Podľa mňa si mal Roman aj tentoraz zdôrazniť, že hovoríš o svojom názore, nie o univerzálnej pravde. Pretože mne sa nezdá, že by homosexuáli (až na zanedbateľné výnimky) vyžadovali, aby ich všetci obdivovali. Ale zato vyžadujú, aby ich rešpektovali ako ľudí, pretože to sú ľudia. A tiež aby sme ich mali radi tak, ako máme radi iných ľudí. A pripadá mi to normálne.
Ad: Práva buzíci a zjazvená pravda
1.7.2012 13:04 | Roman Kanala

Hráme sa so slovíčkami? Zopakujem, je mi jedno, čo robia buzíci. Ak chcem moju slobodu, musia ju mať aj všetci ostatní. Lenže buzíci nejde o slobodu. Buzíci vyžadujú, aby ich všetci obdivovali (za čo?), aby ich rešpektovali (za čo?), aby ich mali radi (za čo?), no pritom buzíci zavádzajú prvky totality zvrátenej politickej korektnosti a vyzývajú k udávaniu za "homofóbiu". Buzíci sú nielen nechutní, buzíci predstavujú ohrozenie slobody. To nie je akýsi názor, aký môže mať každý a niektorí ich môžu mať aj viacero súčasne. To sú fakty.
Ad: Práva homosexuálov a zjavená pravda
25.6.2012 23:47 | Peter Kupčík

Možno máš právo na taký názor, ale v každom prípade by si k tým výrokom mal pripojiť: "podľa mňa" alebo "ja si myslím" alebo "môj názor je taký, že...". Teraz to však vyzerá, akoby si si nárokoval poznať absolútnu pravdu.
Ad: Práva homosexuálov a zjavená pravda
25.6.2012 23:35 | Roman Kanala

Buzíci sú nechutní a otravní. Buzíci majú právo byť nechutní, lebo to je približná definícia buzíci. Buzíci majú právo byť otravní, tak ako mám ja právo im to povedať. Ak by som im to nepovedal, mohlo by sa stať, že by som to právo jedného dňa mohol aj stratiť. Buzíci sú nechutní a tým, že to hovorim, obhajujem svoje práva. A to je všetko. Čo si čakal?
Ad: Práva homosexuálov a zjavená pravda
25.6.2012 22:07 | Peter Kupčík

Vyzerá to, že si jeden z tých, ktorí prví vedia, čo je štandardné a normálne a čo už nie. Teraz už záleží len na tom, ako veľmi na tom trváš a čo budeš robiť s ľuďmi, ktorí majú iný názor.
Ad: Práva homosexuálov a zjavená pravda
25.6.2012 11:24 | Roman Kanala

Peter, rád zas niečo od Teba čítam. Áno, je to tak, pravda je subjektívna, a ľudia o svojej pravde môžu byť presvedčení aj za racionálnym poznaním, preto slová niekedy nestačia. Náboženstvá spočívajú najmä na mystickom zážitku no a buzíci majú vlastné zážitky, ktoré normálni ľudia nemajú. Preto chcú byť buzíci výnimoční, oslavovaní a obdivovaní, hoci ich mnoho ľudí jednoducho považuje za nechutných. V dnešnej dobe nik buzíci neupaľuje, ako to robil Kalvín, ani buzíci nik neberie do táborov, ako fašisti, ani ich nezatvára do basy, ako to robili komunisti a Angličania, ani sa im neodtínajú hlavy ako v Arábii. Lenže buzíci to nestačí, stále si vymýšľajú niečo nové a stále idú ďalej. Buzíci nechcú pochopiť, že jediné čo normálny človek od nich požaduje je, nech sa radujú v súkromí, nech si v súkromí robia, čo len chcú, ale nech s tým neotravujú na verejnosti. Lebo oni naozaj otravujú.

Peter Kupčík
Peter Kupčík

Autor žije, pije, jedáva, spáva a rozdumuje v Košiciach. Pracuje na Úrade Košického samosprávneho kraja, ale tu prezentované názory nie sú oficiálnymi názormi jeho zamestnávateľa.

Autor odporúča:
Ďalšie šírenie textov autora je možné len s uvedením zdroja Kupčík weblog alebo CHANGENET.SK.

TOPlist
RSS kanál» Vaše reakcie (20)
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.smeSúvisiace témy
Ľudské práva, Náboženstvo


[80070]REKLAMA
CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt