spájame ľudí, ktorí menia svet
Peter Kupčík
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Zhrnutie diskusií o možnom blahorečení Jána Vojtaššáka

Hádam trochu neuvážene som sa nedávno pustil do diskusií o možnom blahorečení Jána Vojtaššáka na webe postoy.sk. Z tých diskusií mám pocit, že väčšina konfliktov medzi mnou a inými diskutérmi vyplýva z rozdielneho prístupu k zodpovednosti spomínaného slovenského biskupa za deportácie židov a iné zločiny slovenského štátu.

Väčšina diskutujúcich vychádza z prezumpcie neviny a požaduje dôkazy o všetkom – o tom, že Vojtaššák vedel o osude deportovaných židov, že skutočne mohol vykonať na ich záchranu viac než vykonal a pod. Zaujímavé je, že tento prístup neuplatňujú v iných prípadoch, napr. voči komunistického režimu a jeho funkcionárom. Tam najskôr skonštatujú, že šlo o zločinecký režim a zodpovednosť za jeho zločiny prisudzujú tým verejne činným osobám, ktoré sa od režimu nedištancovali. Rozdiel medzi týmito dvoma postupmi pri skúmaní zodpovednosti za historické krivdy je v tom, či je dôkazné bremeno na žalujúcej, či žalovanej strane.

Na začiatku diskusie som nemal premyslený postup alebo jasné stanovisko. Len som na základe množstva nevinných obetí považoval režim slovenského štátu za zločinecký a Jána Vojtaššáka za jedného z jeho predstaviteľov. Rozmýšľal som o ňom podobne, ako väčšina diskutujúcich rozmýšľa o funkcionároch komunistickej strany. Z tejto rozdielnosti prístupov vyplývali aj nezhody v hodnotení zodpovednosti Jána Vojtaššáka. Podľa toho, aký prístup zvolíte, taký výsledok dostanete. Podľa mňa je však rozumnejšie použiť rovnaký prístup vo všetkých prípadoch hodnotenia zodpovednosti za historické krivdy.

Jednej veci sa však stále čudujem. Nejde mi do hlavy zdôrazňovanie faktu, že Vojtaššák (resp. Tiso a iní predstavitelia slovenského štátu) nevedeli nič o skutočnom osude deportovaných židov. Najskôr ich židovským kódexom zbavili základných práv, potom ich arizáciou obrali o majetok a napokon ich naskladali do vagónov a poslali napospas ich najväčšiemu nepriateľovi. To je dosť na to, aby ich konečný osud mohol ktokoľvek s vysokou pravdepodobnosťou predpovedať. Veď to bolo ako vyhodiť nahého na mráz, alebo položiť spútaného na koľaje.

Pravda je aj to, že Vojtaššák mal námietky voči židovskému kódexu, aj voči deportáciám. Toto namietanie považujem za čisto formálne, a to preto, že keď ho prezident aj vláda ignorovali, nenasledovali ho žiadne razantnejšie pokusy o presadenie prirodzenej spravodlivosti voči židom. Vojtaššákova nečinnosť kontrastuje hlavne s postojom gréckokatolíckeho biskupa Pavla Petra Gojdiča, ktorý okrem verejných protestov aj osobne v rámci svojich možností židom pomáhal a mnohých zachránil.

Biskupovi Jánovi Vojtaššákovi nemožno uprieť, že bol mučeníkom katolíckej cirkvi a že v jej mene si toho v 50-tych rokoch veľa vytrpel. Či to bude stačiť na to, aby bol blahorečený a prípadne neskôr vyhlásený za svätého, to je výlučne v právomoci katolíckej cirkvi. Ak sa to však stane, posilní to obraz katolíckej cirkvi ako inštitúcie, ktorá myslí hlavne sama na seba. Pretože kým Gojdič bol pripravený obetovať sa za všetkých ľudí (podobne ako Ježiš), pre Vojtaššáka boli dôležití len katolíci.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Zhrnutie diskusií o možnom blahorečení Jána Vojtaššáka
18.4.2013 12:35 | Ivor

... aj mne pripomina...
Ad: Zhrnutie diskusií o možnom blahorečení Jána Vojtaššáka
18.4.2013 12:30 | Ivor

Nemozem si pomoct ale toto posmrtne prenasledovanie Vojtassaka mi pripomina dvetisisc rocne prenasledovanie krestanov , ktore zacali farizeji tym ze dali ukrizovat ich mesiasa.
Ad: Zhrnutie diskusií o možnom blahorečení Jána Vojtaššáka
23.2.2013 11:17 | Egon K.

Mam dojem ze za nenavistou autora voci biskupovi Vojtasakovi je dvetisic rocna nenavist voci krestanstvu a snaha o pokracovanie v prenasledovani krestanov len inymi modernejsimi formami.

Peter Kupčík
Peter Kupčík

Autor žije, pije, jedáva, spáva a rozdumuje v Košiciach. Pracuje na Úrade Košického samosprávneho kraja, ale tu prezentované názory nie sú oficiálnymi názormi jeho zamestnávateľa.

Autor odporúča:
Ďalšie šírenie textov autora je možné len s uvedením zdroja Kupčík weblog alebo CHANGENET.SK.

TOPlist
RSS kanál» Vaše reakcie (3)
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.smeSúvisiace témy
Ľudia, Rasizmus a xenofóbia, Náboženstvo, Spoločnosť


[115887]REKLAMA


CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS