spájame ľudí, ktorí menia svet
Peter Kupčík
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Keby ja bul štat – 6. časť

Dosť bolo zháňania záhadných mecénov, ktorí sú ochotní svoje celoživotné úspory zaniesť v igelitke na stranícky sekretariát. Dosť bolo hlasov podobných Ficovmu zratúvajúcich milióny, ktoré zohnali vlastnou hlavou. Ak by politické strany zverejňovali svoje financovanie, spomínané kauzy by nikdy nevznikli.

Najskôr som si len tak povzdychol, ako dobre by bolo, keby štátne organizácie a samospráva povinne zverejňovali všetky zmluvy a faktúry. Dožil som sa toho, že teraz sa okrem zmlúv a faktúr zverejňujú ešte aj objednávky. Potom som písal, že by malo byť explicitne dané, ktoré údaje z objednávok a faktúr sa majú zverejňovať, aby sa miesto toho nezverejňovali len oskenované obrázky. Nuž a vyzerá to, že sa mi snáď aj toto prianie vyplní. Poďme teda ďalej, na vyšší level: navrhujem povinné zverejňovanie údajov o financovaní politických strán.

Prečo politické strany? Pretože tieto inštitúcie majú výrazný vplyv na fungovanie života na Slovensku. Poslanci v parlamente stanovujú písané pravidlá fungovania spoločnosti. Ak sa dohodnú v dostatočnom počte, môžu meniť aj ústavu. Reálnu šancu stať sa poslancom, majú len kandidáti s podporou niektorej politickej strany. Tou podporou myslím hlavne milióny na prezentovanie kandidátov vo volebnej kampani. Kto pozná pôvod týchto miliónov, ten pozná skutočné záujmy politických strán a môže predpovedať, ako budú hlasovať ich poslanci. Volebné programy a predvolebné sľuby, to je len také nezáväzné krasorečnenie, ktoré neberú vážne ani ti najdôverčivejší voliči.

Dosť bolo zháňania záhadných mecénov, ktorí sú ochotní svoje celoživotné úspory zaniesť v igelitke na stranícky sekretariát. Dosť bolo hlasov podobných Ficovmu zratúvajúcich milióny, ktoré zohnali vlastnou hlavou. Ak by politické strany zverejňovali svoje financovanie, spomínané kauzy by nikdy nevznikli.

Mali by sa politické strany stať povinnými osobami v zmysle infozákona? Nie som si istý. Kontrola financovania politickej strany znamená kontrolu jej príjmov a výdajov. Zo zverejnených objednávok a faktúr by sme sa dozvedeli len o výdavkovej časti hospodárenia. Ani zverejňovanie zmlúv by nepomohlo, ak by bol politický sponzoring riešený bez oficiálneho zmluvného vzťahu. Pomohlo by účtovnícke porovnanie príjmov a výdajov – suma výdavkov by musela byť menšia alebo rovná sume príjmov.
Je tu ešte jeden problém. Ak by sa politické strany stali povinnými osobami v zmysle infozákona, museli by na požiadanie zverejniť aj veci, ktoré nesúvisia s hospodárením. Infozákon je totiž postavený na princípe, že čo nie je tajné, to je verejné. Viete si predstaviť politickú stranu, ktorá by na požiadanie zverejnila svoju stratégiu volebnej kampane?

Ale vlastne prečo nie? Ak by sme chápali politický boj ako voľnú súťaž koncepcií riadenia štátu, nemal by nik dôvod robiť s tým tajnosti. Čím je koncepcia lepšia a čím viac ľudí o nej vie, tým väčšia je šanca, že sa vo voľbách presadí. Vlastne všetko, čím sa zaoberá politická strana by malo byť len rozpracovaním vlastnej koncepcie riadenia štátu až do nedôležitých podrobností.

Je zjavné, že to momentálne funguje inak. Ale prečo? Prečo mlčky tolerujeme neverejné zostavovanie kandidátnych listín na straníckych sekretariátoch? Prečo nám nevadia utajené vyjednávania koaličných partnerov? Dokedy sa budú politické strany správať ako mafia? Dovtedy, kým nebudú pod verejnou kontrolou. A začať treba kontrolou hospodárenia.

Viem si predstaviť, že po zverejnení tohto článku sa pod ním objavia odmietavé reakcie a komentáre spomínajúce moju naivitu. Čo s tým? Mám sa obhajovať, hádať, argumentovať, presviedčať? Asi mi nič iné neostane. Ale načo to, keď si trúfam odhadnúť, že konečný cieľ máme všetci rovnaký: dobre fungujúci štát, ktorý daňových poplatníkov nestojí veľa peňazí. Bez zamedzenia korupcie a zvýšenia transparentnosti sa to nikdy nepodarí uskutočniť. A to musí platiť aj pre politické strany. Bude to ťažké, ale bude to nutné. Tak načo sa sporiť?

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Keby ja bul štat – 6. časť
1.6.2011 08:40 | Peto000

dobre vravis... a kedze ti uz predchadzajuce priania vysli, drzim nam palce nech vyjde aj toto :-))

Peter Kupčík
Peter Kupčík

Autor žije, pije, jedáva, spáva a rozdumuje v Košiciach. Pracuje na Úrade Košického samosprávneho kraja, ale tu prezentované názory nie sú oficiálnymi názormi jeho zamestnávateľa.

Autor odporúča:
Ďalšie šírenie textov autora je možné len s uvedením zdroja Kupčík weblog alebo CHANGENET.SK.

TOPlist
RSS kanál» Vaše reakcie (1)
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Čítajte tiež:
Keby ja bul štat – 5. časť
Keby ja bul štat – 4. časť
Keby ja bul štat – 3. časť
Keby ja bul štat – 2. časť
Keby ja bul štat – 1. časť


Súvisiace témy
Politika, Prístup k informáciám


[61461]REKLAMA
CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt