spájame ľudí, ktorí menia svet
Peter Kupčík
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Rady naozaj skúseného diabla

Povedzme, že existuje diabol. Aký asi je a o čo sa usiluje? Ak si myslíte, že je zlý a že sa snaží, aby aj čo najviac ľudí bolo zlých, potom je váš názor blízky mojej predstave. Celý svoj doterajší život som počúval, že diabol je stelesnené zlo. Tak som to našiel aj v slovníku a encyklopédii (diabol = zlá mocnosť, prameň zla, atď).

Ale tu som pri blúdení internetom našiel ukážku z knihy C.S.Lewisa: Rady skúseného diabla. Tá kniha je fiktívnou korešpondenciou medzi dvoma diablami, pričom starší a skúsenejší z nich poučuje mladšieho zelenáča. Neučí ho však ako v ľuďoch vyvolať zlo, ale ako z nich urobiť ateistov - presvedčiť ich, že boh neexistuje.

On si asi Lewis myslel, že veriaci sa automaticky stávajú dobrými a neveriaci zlými. To sa stáva, že keď sa človek identifikuje s nejakou skupinou, začne automaticky predpokladať, že jeho skupina je lepšia a iné sú horšie. Nie je tak vždy, ale tendencia je zjavná. Či je to príslušnosť k fanúšikom športového klubu, alebo k nejakej národnostnej či náboženskej skupine, v členoch tej skupiny rastie presvedčenie, že oni sú tí lepší, či priam že vyvolení. Niekedy to ide tak ďaleko, že dôležitými sa stanú len isté formálne znaky príslušnosti k skupine, napr. na štadióne treba čo najhlasnejšie vyrevovať tie správne heslá, alebo pri sčítaní obyvateľstva zaškrtnúť tú správnu kolónku.

Ale vráťme sa späť k diablovi. K takému, ktorý sa v súlade s definíciou usiluje o maximalizáciu zla. Myslím, že by to mal veľmi ťažké a sotva by sa mu darilo, keby ľuďom našepkával: „buď zlý“. Nikto nechce byť zlý. Teda až na zopár chorých jedincov, ktorí nemajú svedomie. Pretože svedomie je prekážkou brániacou ľuďom konať zlo a teda najväčším nepriateľom diabla.

Naozaj skúsený diabol by sa pokúšal obalamutiť svedomie ľudí. Nikdy by sa nepriznal, že sa snaží šíriť zlo. Naopak, vždy a všade by vystupoval ako bojovník proti zlu v mene dobra. Snažil by sa ľudí presvedčiť, aby sa k nemu pridali v tomto ušľachtilom boji. Povzbudzoval by ich, aby bojovali z celej sily, aby nehľadeli na únavu, aby nepoľavovali a nezdržiavali sa zbytočnými úvahami. Že by sa tak spreneveril svojmu pôvodnému cieľu? Len zdanlivo.

David Copperfield nechal svojho času zmiznúť Sochu Slobody. Posadil ľudí na pódium s pekným výhľadom na spomínanú dominantu New Yorku. Potom ten výhľad zakryl, urobil nejaké čáry-máry, a keď sa ľudia mohli znovu pozrieť do diaľky, socha bola preč. Samozrejme, že nezmizla naozaj. To len známy iluzionista otočil pódium, kým mali ľudia zakrytý výhľad a keď sa mohli konečne pozrieť, videli len otvorené more riadny kus bokom od skutočnej sochy.

Myslím si, že ten naozaj skúsený diabol s nami hrá podobnú hru. Necháva ľudí bojovať za dobro, proti zlu, pretože je to ich prirodzenosť, ktorú nedokáže zmeniť. Snaží sa teda aspoň otočiť významy slov dobro a zlo. Ak sa mu to podarí, potom už stačí len kamuflovať tento podvod. Podvedení ľudia nesmú za žiadnu cenu pochybovať, že stoja na strane dobra. Každá pochybnosť musí byť označená za zlo, stáva sa predmetom nenávisti a objektom útoku.

Súdiac podľa toho, čo vidím okolo seba, je táto diabolská stratégia mimoriadne účinná. Nepomáha mi ani to, že neverím v existenciu nadprirodzeným bytostí, ako je boh a diabol. Existencia ľudí s pomýlenou etickou orientáciou je príliš reálna a ich počet príliš veľký, takže ich nemôžem ignorovať. Môžem sa však pokúsiť spochybniť ich videnie dobra a zla, vrátiť významy tých slov tam, kam patria. Ale len opatrne, aby som sa im náhodou nezačal podobať.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Rady naozaj skúseného diabla
21.4.2011 10:35 | Peter Kupčík

Nie je to inak. Aj tzv. banálne zlo vzniká presne tak, ako som napísal. Aj Egon Gál hovorí: "Tí ľudia páchali zlo v akomsi zvláštnom presvedčení, že nerobia nič zlé." Mali prosto otočený obsah pojmov dobro a zlo. A ďalší citovaný zdroj je rovnakého názoru: "cesta do pekla vedie aj cez fanatizmus dobra".
Pokiaľ ide o spájanie komunizmu s ateizmom, nemá to súvis s obsahom článku. A navyše to je demagógia. Komunisti sa síce formálne hlásili k ateizmu, no v praxi sa ich správanie podobalo skôr bigotnej náboženskej sekte.
Ad: Rady naozaj skúseného diabla
19.4.2011 18:38 | Milan1

Asi je to inak - sme konformné živočíchy a dokažeme si čokoĺvek zrelativizovať.Tak vzniká koncepcia banalneho zla.
www.izurnal.sk/index.php?optio...
No a sorry, je nahoda, že prave učenie , ktoré sa rozhodlo vymazať naboženstvo zo života ľudí má na svedomí najväčšie množstvo zabitých ľudí v dejinách ? / cca 100 mil, najväčšia časť v kulturnej revolucii v Číne /
Je nahoda, že prave komunizmus sa zaplietol s ateizmom ? Ateizmus totižto nemusí znamena len stratu viery / v boha / ale aj stratu toho, čo sa krok za krokom predsa len podarilo v ĺudských dejinach vybudovať častoktat v protichodných postojoch.Nahradzať to koncepciou spravodlivej spoločnosti alebo koncepciou kultu ľudských prav v situacii, ke´d nevieme spoločnosť ani poriadne pochopiť, nieto ešte riadiť viedlo už k tragediam obrovského rozsahu. Aj ateisti veria, je to prirodzená evolučná výbava človeka, neveria akurat v transcendentno. Ale v situacii, ked aj oni musia zvoliť niečo, čomu veria sa dostavajú možno do ešte horších polôh. Perfektne to zachytil brenkus.
slovakia.humanists.net/brenkus...
.
Byť skúseným diablom, tak vyvolam pocit, že aj tak čokoľvek na tomto svete nemá žiadny zmysel.Treba žiť, užívať si kým to ide a nezaťažovať sa tým čo bude.
No čo, darí sa mu ?

Peter Kupčík
Peter Kupčík

Autor žije, pije, jedáva, spáva a rozdumuje v Košiciach. Pracuje na Úrade Košického samosprávneho kraja, ale tu prezentované názory nie sú oficiálnymi názormi jeho zamestnávateľa.

Autor odporúča:
Ďalšie šírenie textov autora je možné len s uvedením zdroja Kupčík weblog alebo CHANGENET.SK.

TOPlist
RSS kanál» Vaše reakcie (2)
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Čítajte tiež:
Otroci slova
O náboženských koreňoch etiky
O symboloch


Súvisiace témy
Náboženstvo, Spoločnosť

Regióny
Košice


[59043]REKLAMA
CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt