spájame ľudí, ktorí menia svet
Peter Kupčík
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Zelené jelene Chcem bustu básnika Eduarda

V marci má byť na námestí SNP v Rajci odhalená busta Ferdinanda Ďurčanského. Menovaný rajecký rodák sa preslávil tým, že riadil porušovanie základných ľudských práv a slobôd ako významný predstaviteľ režimu v Slovenskom štáte.

Prvú správu som tuším zachytil na titulke SME. Hneď ďalší deň si to všimlo zahraničie a teraz je na svete už aj petícia za odstránenie busty – ešte skôr, než bola odhalená. Nechce sa mi tu teraz opakovať všetky dôvody, prečo je takáto pocta Ďurčanskému nevhodná, či priam nechutná. Radšej navrhnem riešenie:

Vykašlite sa milí Rajčania na Ďurčanského. Aj tak vám robil len hanbu. Keď už chcete mať na námestí bustu nejakého rodáka, nech je to busta básnika Eduarda. Myslím toho, o ktorom píše Ľubomír Feldek v rozprávke Zelené Jelene: "Eduard bol rodák z Rajca, povyjedal žĺtko z vajca".

Básnik Eduard vytvoril svoje najslávnejšie diela spolu s maliarom Anastázom („Anastáz bol z Krupiny, zjedol z vajca škrupiny“), s ktorým ho spájalo nielen pracovné, ale aj silné priateľské puto. Obaja boli avantgardní umelci, ktorí sa nebáli experimentu a tvorby na pomedzí rôznych umeleckých žánrov. Napriek tomu, že slúžili hlavne vysokým ideálom čistého umenia, podarilo sa im získať uznanie širokej verejnosti aj odbornej kritiky.

Ich veľkú popularitu sa snažil využiť vo svoj prospech aj v tom čase vládnuci totalitný režim. Obaja umelci však svojím zásadovým postojom zabránili zneužitiu ich diela na propagandistické ciele. Totalitná moc ich odvahu odmenila represiami a originálne umelecké duo sa na istý čas ocitlo vo väzení. Nepriazeň osudu ich nezlomila a ďalej pokračovali v tvorbe: „Tvorili smelo vedno, nik nemal velenie, stvorili dielo jedno: Zelené jelene“.

Myslím, že básnik Eduard je rodák, na ktorého môže byť každý obyvateľ Rajca skutočne hrdý. A som presvedčený, že si bustu na námestí SNP zaslúži viac, než ktorýkoľvek iný rajecký rodák.

Viem ale aj to, že sa objavia pochybovači a namietači a podobné nízke duše, ktorým bude prekážať že básnik Eduard nežil reálne, že je len literárnou postavou. Pre nich mám tento odkaz:

Čušte! Ničomu nerozumiete. Veď ani reálnym osobnostiam nestavajú pomníky a nerobia busty pre pekné modré oči alebo švihácky účes. Ide o princípy, ktoré stelesňujú. A princípy, ktoré stelesňuje virtuálny básnik Eduard sú vznešené a hodné úcty (a minimálne busty). Howgh.Zelené jelene


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Chcem bustu básnika Eduarda
25.5.2011 07:46 | Jana T.

:-) heej :)))))))))))
Ad: Chcem bustu básnika Eduarda
23.2.2011 23:07 | Peter Kupčík

Chcem upozorniť, že pre pochopenie (aspoň čiastočné) všetkých významových odtieňov článku bude užitočné prečítať si spomínanú Feldekovu rozprávku: Zelené jelene. Nájdete ju v Zelenej knihe rozprávok, ale vyšla aj samostatne.

Peter Kupčík
Peter Kupčík

Autor žije, pije, jedáva, spáva a rozdumuje v Košiciach. Pracuje na Úrade Košického samosprávneho kraja, ale tu prezentované názory nie sú oficiálnymi názormi jeho zamestnávateľa.

Autor odporúča:
Ďalšie šírenie textov autora je možné len s uvedením zdroja Kupčík weblog alebo CHANGENET.SK.

TOPlist
RSS kanál» Vaše reakcie (2)
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.smeSúvisiace témy
Kultúra, Rasizmus a xenofóbia, Spoločnosť

Regióny
Rajec


[55743]REKLAMA
CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt