spájame ľudí, ktorí menia svet
Peter Kupčík
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Veríte v globálne otepľovanie? Veríte v globálne otepľovanie?

Takto jednoducho sa nás pýtal denník SME v jednej z ankiet na svojom webe. Na jednoduchú otázku ponúkol jednoduché odpovede: buď áno alebo nie. Žiadne „neviem posúdiť“ alebo „nezaujímam sa“, Ani najmenší priestor pre nerozhodných špekulantov a vyčúraných agnostikov. Buď si s nami alebo proti nám. Jednoduché ako facka.

Ešte viac ma zaujalo, že anketa sa pýta na vieru. Došlo mi, že autor otázky v geniálnej skratke vystihol podstatu problému globálneho otepľovania. Je jedno, či sa práve trasieme od zimy alebo skapíňame od horúčavy, je jedno, čo nám kto ukazuje alebo vysvetľuje. Buď  veríme, že sa Zem globálne otepľuje, alebo veríme, že sa neotepľuje.

U nás laikov je takýto prístup pochopiteľný. Nemáme prístup k mračnám nameraných údajov, ani k výsledkom komplikovaných výpočtov. Nemáme vedomosti, skúsenosti a poniektorí ani dosť rozumu, aby sme všetko namerané a vypočítané dokázali posúdiť, dať do súvislostí a vyhodnotiť. Máme však silný pocit, že sa nás to týka a že musíme zaujať postoj. A preto veríme.

Horšie je, že ani odborníci sa akosi nevedia dohodnúť. Darmo majú merania, výpočty, vedomosti a skúsenosti, aj tak sa delia na dva protichodné tábory. Ak sa niekto pokúsi argumentovať novými meraniami, protivníci povedia, že sú skreslené. Ak sa niekto pokúsi argumentovať výsledkami výpočtov, protivníci povedia, že sú tendenčné. O vedomostiach, skúsenostiach a rozumovej úrovni protivníkov si tiež myslia svoje.

Pritom samotné otepľovanie nie je až také sporné. Globálna teplota na Zemi už veľakrát kolísala a bude kolísať aj naďalej. Otázka znie, či súčasný nárast teploty spôsobil človek, alebo nie. Pretože ak je v silách človeka vyvolať globálne otepľovanie, je v jeho silách ho aj zastaviť. Len sa musí nájsť tá chimérická „politická vôľa“.

Ako sa vlastne prišlo na to, že by človek mohol vyvolať globálne otepľovanie? Ľudia už asi 100 rokov ťažia fosílne palivá vo veľkom množstve. Väčšina uhlíka z týchto palív skončí v atmosfére, čo sa prejavuje ako nárast koncentrácie oxidu uhličitého. Oxid uhličitý je skleníkový plyn. Ak sa v atmosfére zvyšuje koncentrácia skleníkových plynov, vyvolá to zvyšovanie jej teploty.

To sú fakty. Ale ešte to nie je dôkaz, že práve tieto skutočnosti spôsobujú v súčasnosti pozorovaný nárast globálnej teploty. Jednej skupine odborníkov tieto fakty stačia na tvrdenie, že človek je zodpovedný za globálne otepľovanie. Sú však ochotní pripustiť, že sa mýlili, ak im niekto dokáže opak. Druhá skupina odborníkov spochybňuje vplyv niektorých (alebo všetkých) spomínaných faktov na podnebie. Aj oni sú však ochotní pripustiť, že sa mýlili, ak im niekto dokáže opak.

Tiež vám toto čakanie na dôkaz pripomína čakanie na zázrak?Veríte v globálne otepľovanie?


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
16.4.2011 17:47 | sumAR
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
23.3.2011 17:41 | sumAR

Váž. p. Kupčík,
odpovedať - striebro, mlčať - zlato.
Ste tu na tomto serveri suverejne najhorlivejší prispievateľ. Takže kúsok sebareflexie by bodol...
/ A aj bez útoku /.
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
22.3.2011 22:43 | Peter Kupčík

Ad: 22.3.2011 22:05 | sumAR
Keď som po mesačnej prestávke čítal Vašu reakciu, nebolo mi jasné, aký názor vlastne obhajujete. Tak som si pozrel Vaše staršie príspevky a stále mi to nebolo jasné. Ale je zrejmé, že ste proti každému, kto sa tu opovážil diskutovať, hoci by napísal čokoľvek. To je asi pravý zmysel Vašich reakcií: povýšiť sa ponižovaním ostatných.
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
22.3.2011 22:05 | sumAR

Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
21.2.2011 11:15 | Peter Kupčík


Znova Vam pripomeniem:" Kone sa priahajú v smere jazdy", je ako keď Odklon cesty 5% od vrstevnici odvádza vodu po nej.
Polyhistor Kupčík nevie, že na cestách sú odrážky, či priepusty alebo iné technické objekty, o ktorych by sa dozvedel, kedy si doostudoval tie semestre z Lesníckych melioracií. Technicke opatrenia a stavby majú svoje opodstatnenie, a je len na škodu, že za poslednych 20 rokov od konca éry budovania lepších zajtrajskov, lesníci na toto pozabudli- resp. štát sa na to "vyondial". Podľa mňa, je to dobra strategia, vodu zdržať , čo najvyššie, aby nenaberala zbytočne tú svoju kinetickú energiu, ktora robí proglémy.

A hlavne, minulý rok bol rokom rekordným, čo sa týka úhrnu zrážok za sledované doložene obdobie 2-3 krát viac, takže nebral by som celkovo analyzu až tak dramaticky podľa toho..

P.Kanala, holorub na sklone 0% aký má dosah na škody spôsobené odnosom humusu. Dokonca aj pri zapornom sklone, voda svojou kinetikou dokáže odniesť, čo sa jej zachce...

A nato, aby ju nenabrala, potrebuje nejakú prekážky vo volnej krajine/ nie v obci/, že?! A keď tá prekážka tam nie je, čo spraví Homo sapiens ssp. sapiens? Bude čumieť do telky ako sa priväzuje nejaké NGO ku stromom len preto, aby zachránili svoj bludný svet AVATAROV, namiesto toho, aby zodvihol svoj tlustý zadok a spravil niečo, čo má zmysel. "Z práce zkvéta blahobyt": A.Z.

a p.Kupčík, nezabudnite hlavne zmysluplne odpovedať, nie drísty, ktoré neustále zachltávate svoju diskusiu. V.Y.D.R.Ž.A.ť, -O.d.p.o.v.e.d.a.ť.
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
23.2.2011 17:08 | Tomas Husar

Oki, takze berem spat svoju domienku ze nevies aky je rozdiel medzi teplom a teplotou a ospravedlnujem sa ti.
O teple a teplote vlastnými slovami
23.2.2011 15:02 | Peter Kupčík

Teplo je vyjadrenie množstva istého druhu energie - energie chaotického alebo kmitavého pohybu molekúl.
Teplota je vonkajší prejav energie chaotického alebo kmitavého pohybu molekúl, ale teraz neviem, či je to závislé viac na rýchlosti pohybu alebo zotrvačnosti molekúl.
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
23.2.2011 14:38 | Tomas Husar

petrovi

a este by ma zaujimalo, vies vlastnymi slovami a bez googlenia povedat aky je rozdiel medzi teplom a teplotou?

Ak to tu zmysluplne napises beriem moj povodny prespevok spat a ospravedlnim sa ti.
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
23.2.2011 14:36 | Tomas Husar

ja by som len doplnil ze este lepsie je diskutovat. Ale bohuzial mame tu ludkov co sa miesto diskusii venuju skriepeniu a nadavaju vsetkym naokolo.
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
21.2.2011 18:26 | Peter Kupčík

Ad: 21.2.2011 12:02 | Tomas Husar
Máš pravdu Tomáš. Hádať sa teraz o príčinách globálneho otepľovania je tak trochu ako hádať sa pri požiari, kto škrtol zápalkou. Ak už horí, treba najskôr hasiť. Problém je v tom, účinný spôsob hasenia vychádza z poznania, čo ten oheň vlastne spôsobilo.
Takže aj tie hádky majú zmysel. No hádať sa treba o podstate javu, o argumentoch, nie o argumentujúcich odporcoch.
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
21.2.2011 18:17 | Peter Kupčík

Ad: 21.2.2011 11:31 | Roman Kanala
Voda, ktorá sa dostala z pôdy do dreva, tá sa tam už nevráti, ale vyparí sa cez listy alebo ihličie. Ako zásobáreň vody funguje humus.
Holorub, ako ho popisuješ, má už niekoľko rokov. Čerstvý holorub je ešte schopný vodu zadržať. Keď však rýchlo nenarastie nový porast, humus sa buď odplaví, alebo vysuší a stvrdne a schopnosť zadržať vodu sa zníži.
Kravčíka neobhajujem bez výhrad. Vlastne ho neobhajujem vôbec. Ak však tvrdí niečo, čo považujem za správne, obhajujem tú myšlienku. A je mi jedno, či je jeho, alebo čia.
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
21.2.2011 12:02 | Tomas Husar

vsetci vnimavi ludia vidia ze s klimou sa nieco deje. Bez ohladu na to, ci to sposobuje clovek, alebo ide o nico comu nerozumieme, tak to nie je dobre.

Vonkoncom nechapem preco sa ludia co tie zmeny klimy vnimaju musia navzajom osocovat a urazat. Nie sme na kongrese a necmarame rovnice na tabulu ale skratka chceme aby sme prezili my a nase deti? Alebo sa mylim?
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
21.2.2011 11:31 | Roman Kanala

Peter, zadržiavacia schopnosť lesa začína už v korunách stromov na listoch a ihličí. Potom je to malý porast, potom tlejúce lístie a pníky a zemi. Potom je to kyprý humusový substrát. A potom koreňový systém živých smädných stromov z pôdy vytiahne dosť vlahy. Tu a tam sa objaví aj nejaká kvantifikácia - ak si dobre spomínam, ide o nejakých 300 mm zrážok, ktoré z lesa vôbec neodtečú.

Holorub s vyrabovanou drevnou hmotou znamená trávnatú lúku s vyprahnutou vysušenou zemou. Úplne všetky zadržiavacie mechanizmy sú zlikvidované. Sú to kilometre a kilometre štvorcové lesa premenené na nepriepustné plochy. A do to príde Kravčík. V meste mu vadia parkoviská okolo supermarketov. V lese mu nevadí, že to už nie je les ale slnkom spevnená, vyprahnutá, nepriepustná plocha. A potom jeho legendárne miešanie mierok. Cesta je nič. Plocha blízka nule, vplyv blízky nule. Je to len urýchľovač odtoku. Ale to som už napísal.

Čo ma udivuje, prečo sa púšťaš do obhajoby Kravčíka Ty. Ale to je jedno, necíť potrebu mi to objasňovať.

vat.pravda.sk/pricinou-extremn...
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
21.2.2011 11:15 | Peter Kupčík

Ad: 16.2.2011 18:44 | sumAR
Predpokladám, že ak poukazujete na odbornú literatúru, že ju máte preštudovanú. Nemohli by ste zaloviť v pamäti a uviesť v diskusii nejaké argumenty z tej literatúry? Diskutovať odvolávaním sa na iné autority, znamená zabíjať diskusiu.

16.2.2011 22:07 | Roman Kanala
Zdravý les zadržiava vodu ako špongia. Ale nie v listoch alebo v dreve, ale v pôde, v tlejúcich listoch alebo ihličí, ktoré tvoria vrchnú vrstvu lesnej pôdy. Lesná cesta má tento humus odstránený a funguje ako drenáž - odvádza vodu aj z humusovej vrstvy okolitého lesa, nie len z vlastnej plochy.
Holorub samotný ešte nemení schopnosť pôdy zadržiavať vodu. Holorub je však na začiatku procesov, ktoré končia pôdnou eróziou a niekoľkonásobne zníženou schopnosťou zadržať vodu.

Ad: 17.2.2011 21:50 | sumAR
Pokiaľ ide o schopnosť lesa zadržiavať vodu, bolo by naozaj najlepšie, keby lesníci do lesa nechodili. Presnejšie keby tam nechodili s ťažkými mechanizmami a neťažili tam drevo.
Pokiaľ ide aj o iné funkcie lesa, je to zložitejšie. Ale aj tak si myslím, že za väčšinu problémov súčasných lesov môžu lesníci, ich spôsob práce spred desiatok rokov. Ak sa to má zmeniť, malo by sa zmeniť myslenie a spôsob práce lesníkov.
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
18.2.2011 19:27 | Zoro Orba

... a Kravcik je prikladom zdegenerovaneho papagaja.
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
18.2.2011 12:33 | Kravčík

Ja len pripomínam, že Kanala je príkladom degenerácie a rozpadu vodného cyklu. Jeho agresivita sa stupňuje so stupňom vysušeného prostredia.
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
18.2.2011 12:24 | Kravčík

Len zopakujem, že Kanala je príkladom degenerácie a rozpadu vodného cyklu. Jeho agresivita sa stupňuje so stupňom vysušeného prostredia.
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
17.2.2011 21:50 | sumAR

Rybár si postaví rybník, nasádze do neho rybnú násadku, a čaká dva -tri roky. Medzitým sa nejaký odredovaný a nafetovaný rastafa, či iná raťafa zatula náhodne na breh rybníka a zbadá vo svojom " HULA" sne víziu o tom, že keď tam pustí hadovca, či iného predátora, ten zožerie všetky ryby, tak načo potom púsťať rybára k rybníku. žeby iba škodil prírode. Smutný rybár si založí doma akvárium a začne loviť tam.

P.Kanala, lesník patrí do lesa a dokonca aj "holorub " patrí tam tiež. Čo tam nepatrí, bludy NEVEdomej a aktívnej občianskej spoločnosti o tom , že lesník je škodná.

PS. AKo ste hlasovali za držanie opakovacích vojenských zbrani v domácnostiach v SUI v referende?!
Dopadlo to tak ako chceli aktivisti.? 57% SUI populacie si myslí svoje o Vás aktivisti?!

Smradite nám tu čudným spôsobom.
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
17.2.2011 12:36 | Roman Kanala

Témou nie sú polia orané po spádnici, témou sú kravčíkoviny a iné stavbaciny. Kravčík tvrdí, že treba menej ciest do lesa, lebo sú betónové, asfaltové, či kamenné. Ale holoruby mu nevadia.

Existuje súvislosť medzi existenciou zvážnic a holorubmi - ak sa do zdravého lesa postaví zvážnica, do roka-dvoch začnú na stráňach prvé holoruby, národný park - nepark. Najlepšou protipovodňovou ochranou je nepustiť lesníkov do lesa. Takže ak je stavbáč Kravčík proti lesným cestám, v tomto má pravdu.

Lenže stavbáč Kravčík je proti cestám a zároveň za holoruby a ťažbu i v národnom parku. Rozpor je len zdanlivý - stavbáč Kravčík tam chce stavbať svoje inzitné priehradky. Stále nájde naivných či dobrosrdečných poslucháčov, ktorí ho zabudnú plieskať. To je chyba. Stavbáč Kravčík je škodná. Kravčíka treba plieskať, kdekoľvek sa objaví.

Zachráňte planétu, plieskajte Kravčíka a bude na svete dobre.
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
17.2.2011 10:45 | Tomas Husar

Boze dobry to ste tu vsetci teoretici od kancelarskych stolov a nikdy ste neboli v lese za poriadnej burky alebo privaloveho dazda ked sa ceste valia hektorlitre vody?

To ste nevideli ze ked pred 40 rokmi nasi dedovia orali s konmi tak orali po vrstovnici aby nezodrali kone a vdaka tomu brazdy (A vdaka aj tebe Noro ze tu drzis nad vodou tento servrik) tvorili pre privalovu vodu prirodzenu prekazku, kym dnes sa orie po spadnici a voda zhuci k obetonovanemu korytu ktore ju vovedie do dediny a tam sa vyleje lebo sused Dubacik zasa v noci vyvazal smetie do potoka?

Nikdy ste nevideli ze potocika pri cintorine kde normalne trva 30 sekundy kym nacurka do zavaracieho pohara je riava 2-3 metre siroka?
Ad: Veríte v globálne otepľovanie?
16.2.2011 22:07 | Roman Kanala

Peter, ja Ti nerozumiem. Lesné cesty odvádzajú vodu len vtedy, ak voda tečie po povrchu. To znamená holorub. Pretože plocha cesty je malá, význam cesty na objem vody je zanedbateľný. Zmení sa len rýchlosť odtekania.

Iná situácia je, ak je lesná cesta v zdravom lese. Potom je voda zadržaná v korunách, vstrebaná do lístia, porastu, humusu a až prebytky tečú po povrchu. Objem je mnohonásobne menší.

Takže Kravčík zas len splieta piate cez deviate. Kravčíka som nikdy nevidel povedať niečo rozumné. Ešte aj keď má náhodou pravdu, ani ju nevie zdôvodniť. Ako slepá kura zrno.

Stavbáč Kravčík je škodná. Kravčíka treba plieskať. Plieskajte Kravčíka, zachránite planétu.

Peter Kupčík
Peter Kupčík

Autor žije, pije, jedáva, spáva a rozdumuje v Košiciach. Pracuje na Úrade Košického samosprávneho kraja, ale tu prezentované názory nie sú oficiálnymi názormi jeho zamestnávateľa.

Autor odporúča:
Ďalšie šírenie textov autora je možné len s uvedením zdroja Kupčík weblog alebo CHANGENET.SK.

TOPlist
RSS kanál» Vaše reakcie (43)
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Čítajte tiež:
AntiCrichton, časť štvrtá – záver


Súvisiace témy
Náboženstvo, Veda a výskum, Životné prostredie


[23229]REKLAMA
CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt