spájame ľudí, ktorí menia svet
Peter Kupčík
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Veríte v globálne otepľovanie? Veríte v globálne otepľovanie?

Takto jednoducho sa nás pýtal denník SME v jednej z ankiet na svojom webe. Na jednoduchú otázku ponúkol jednoduché odpovede: buď áno alebo nie. Žiadne „neviem posúdiť“ alebo „nezaujímam sa“, Ani najmenší priestor pre nerozhodných špekulantov a vyčúraných agnostikov. Buď si s nami alebo proti nám. Jednoduché ako facka.

Ešte viac ma zaujalo, že anketa sa pýta na vieru. Došlo mi, že autor otázky v geniálnej skratke vystihol podstatu problému globálneho otepľovania. Je jedno, či sa práve trasieme od zimy alebo skapíňame od horúčavy, je jedno, čo nám kto ukazuje alebo vysvetľuje. Buď  veríme, že sa Zem globálne otepľuje, alebo veríme, že sa neotepľuje.

U nás laikov je takýto prístup pochopiteľný. Nemáme prístup k mračnám nameraných údajov, ani k výsledkom komplikovaných výpočtov. Nemáme vedomosti, skúsenosti a poniektorí ani dosť rozumu, aby sme všetko namerané a vypočítané dokázali posúdiť, dať do súvislostí a vyhodnotiť. Máme však silný pocit, že sa nás to týka a že musíme zaujať postoj. A preto veríme.

Horšie je, že ani odborníci sa akosi nevedia dohodnúť. Darmo majú merania, výpočty, vedomosti a skúsenosti, aj tak sa delia na dva protichodné tábory. Ak sa niekto pokúsi argumentovať novými meraniami, protivníci povedia, že sú skreslené. Ak sa niekto pokúsi argumentovať výsledkami výpočtov, protivníci povedia, že sú tendenčné. O vedomostiach, skúsenostiach a rozumovej úrovni protivníkov si tiež myslia svoje.

Pritom samotné otepľovanie nie je až také sporné. Globálna teplota na Zemi už veľakrát kolísala a bude kolísať aj naďalej. Otázka znie, či súčasný nárast teploty spôsobil človek, alebo nie. Pretože ak je v silách človeka vyvolať globálne otepľovanie, je v jeho silách ho aj zastaviť. Len sa musí nájsť tá chimérická „politická vôľa“.

Ako sa vlastne prišlo na to, že by človek mohol vyvolať globálne otepľovanie? Ľudia už asi 100 rokov ťažia fosílne palivá vo veľkom množstve. Väčšina uhlíka z týchto palív skončí v atmosfére, čo sa prejavuje ako nárast koncentrácie oxidu uhličitého. Oxid uhličitý je skleníkový plyn. Ak sa v atmosfére zvyšuje koncentrácia skleníkových plynov, vyvolá to zvyšovanie jej teploty.

To sú fakty. Ale ešte to nie je dôkaz, že práve tieto skutočnosti spôsobujú v súčasnosti pozorovaný nárast globálnej teploty. Jednej skupine odborníkov tieto fakty stačia na tvrdenie, že človek je zodpovedný za globálne otepľovanie. Sú však ochotní pripustiť, že sa mýlili, ak im niekto dokáže opak. Druhá skupina odborníkov spochybňuje vplyv niektorých (alebo všetkých) spomínaných faktov na podnebie. Aj oni sú však ochotní pripustiť, že sa mýlili, ak im niekto dokáže opak.

Tiež vám toto čakanie na dôkaz pripomína čakanie na zázrak?Veríte v globálne otepľovanie?


Peter Kupčík
Peter Kupčík

Autor žije, pije, jedáva, spáva a rozdumuje v Košiciach. Pracuje na Úrade Košického samosprávneho kraja, ale tu prezentované názory nie sú oficiálnymi názormi jeho zamestnávateľa.

Autor odporúča:
Ďalšie šírenie textov autora je možné len s uvedením zdroja Kupčík weblog alebo CHANGENET.SK.

TOPlist
RSS kanál» Vaše reakcie (0)
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Čítajte tiež:
AntiCrichton, časť štvrtá – záver


Súvisiace témy
Náboženstvo, Veda a výskum, Životné prostredie


[22293]REKLAMA


CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS