spájame ľudí, ktorí menia svet
Peter Kupčík
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
OBB kontra OBD

Marťanov z banského úradu nemožno nechať ani týždeň bez dozoru. Stačí chvíľková nepozornosť a už povolia ťažbu ohrozujúcu niečo z našeho prírodného, kultúrneho alebo historického dedičstva.

Na Dubníku sa niečo deje. Dnešný Korzár (východniarske regionálne noviny) uverejnil článok o súperení dvoch firiem. Ringom sú zatiaľ médiá (okrem Korzára ešte Pravda), ale môže sa to zmeniť. Víťaz bude pánom na Dubníku s právom ťažiť tam opál.

Dve firmy sa sporia o opálové bane na Dubníku v katastri obce Červenica ... Konateľ spoločností Opálové bane a brusiarne (OBB) Prešov Ivan Kopor tvrdí, že jeho firma je držiteľom dobývacieho priestoru Červenica. Firma Opálové bane Dubník (OBD) zas má povolenie na zabezpečenie banských diel a úpravu náučných chodníkov.

Opálové bane Dubník je firma p. Jančoka, ktorému Peter Burda hovoril „náš úhlavný priateľ“. Svojho času som sa vážne obával, že chce na Dubníku vo veľkom ťažiť opál a že kašle na všetko, čím je Dubník vzácny. Časom sa ukázalo, že Jančok je naozaj skôr priateľ a jeho predstava o Dubníku sa nápadne podobala na tú našu.

O Ivanovi Koporovi a spoločnosti Opálové bane a brusiarne neviem nič. Zdá sa však, že chce robiť presne to, z čoho som kedysi upodozrieval Jančoka. Ak sa mu podarí začať ťažbu v historických štôlňach, môžeme dať zbohom netopierom, všetkým historickým pamiatkam, aj tej zvláštnej atmosfére, ktorá kedysi opantala mňa aj mojich priateľov.

Marťania z banského úradu, ktorí toto povolili, majú u mňa ďalší vrúbok na rováši.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: OBB kontra OBD
20.2.2010 10:53 | Martin Jančok

pre dristyslovenska.eu: O urážanie ani tak nejde...veď ako Vás môže uraziť niekto, kto sa sám verejne usvedčí z toho, že je klamár? Dobývací priestor má len vďaka podvodu, klamať nemá problém ani vyšetrovateľovi, na web stránke má dva druhy informácií a to alebo poprekrúcané drísty, alebo sprosto a drzo ukradnuté a skopírované cudzie poznatky...ako by nás takýto tvor mohol uraziť? Nepotrvá to dlho a pravda v celej svojej kráse vyjde najavo...hehehe, ja nič, to banský úrad :-DDDDD
Ad: OBB kontra OBD
17.2.2010 20:16 | dristyslovenska.eu

neskutočné, ako tento niktoš s 50 firmami a kilom indulony s ktorou leze do riti kde sa da dokáže urážať jančokovcov. PS Kopor mrtvy chrobák je vždy lepší ako zdochnutý čo platí o tebe. Povedz že nám o dnešnom súde akože to bolo??? taky endemický druh jak si ty kusa prečo nevyhynie ale dochnu usurijské tigre. Fakt si handbouslovenska.eu

:-D
Ad: OBB kontra OBD
17.2.2010 19:17 | presovcan

Ako to, ze nas este pan Dubnika neinformoval o vysledku dnesneho pojednavania? Zase bolo odlozene, alebo nebodaj vysledok nepasuje panu Ing. Bc. expertovi a znalcovi do jeho dristov? Tak ako to dnes dopadlo?
Ad: OBB kontra OBD
19.1.2010 16:44 | presovcan

Tak nas momentalny pan Dubnika oblazil dalsou svojou perlou...na jeho stránke, ktora by sa skor mala volat "dristyslovenska.eu" uverejnil, okrem ineho aj toto: "Výrok: Predpokladáme, že Jozef Jančok sa na pojednávanie nedostaví a bude hrať mrtveho chrobáka až do dôchodku pomocou obštrukcii ,ktoré sa domnievame ovláda priam bravúrne. Uvidíme čo na to súdy a médiá veď ide o peniaze štátu." Kto vyriekol tento vyrok? Sud? Alebo je to skor vyrok nesvojpravneho tajtrlika? A tiez tam uviedol pozoruhodnu vec: "Netvrdíme, že bude aj právoplatne odsúdený to nech riešia súdy., ale ak niekto chce narábať s majetkom SR, tak by podľa nášho skromného názoru mal byť aj naďalej bezúhonný." Co sa tyka prezumpcie neviny, to zrejme tento "pan Ing. Bc." ignoruje, ako mnoho veci. Ale ma pravdu, kto naraba s majetkom statu, mal by byt bezuhonny...len preco mi tato cast jeho vyhlasenia smrdi? Asi preto, ze on naraba s majetkom statu (mam na mysli Dobyvaci priestor), ktory ziskal, slusne povedane, nezakonne...povedane po slovensky, podvodom...takze zlodej krici, chytte zlodeja..
Ad: OBB kontra OBD
12.1.2010 18:11 | Jozef Jančok

Pokiaľ máte záujem pozrieť čo sa dialo na Dubníku od roku 1990 a hlavne od roku 2005, keď DP dostal pán Kopor pozrite si stránku www.opalovebane.sk stránky: Po roku 1990 a Perličky.
Zverejnili sme tam obsah všetkých dostupných dokumentov.
Ad: OBB kontra OBD
27.11.2009 18:12 | presovcan

"Ad: OBB kontra OBD
2.11.2009 18:14 | Kopor

Tu to začalo a čo je dnes nové na Dubníku? CHatrče ako predtým a zašpinený Jančok st. aj s Otíliou N. + o psa naviac prípadne dvoch."
JAncokovci sú mozno spinaví od roboty...ale aspon nie su spinavci ako sucasny takzvany drzitel DP. Chodim na Dubnik 22 rokov, odkedy su tam jancokovci, kazdy rok sa nieco zmenilo k lepsiemu, hoci len pomaly. Posledne som sa dozvedel velmi zaujimave veci, ci uz priamo na Dubniku, alebo aj na banskom urade v Kosiciach :-))) uz sa tesim na tu cistku, ktora zrejme onedlho nastane :-)))Typicke Slovensko, kde hrstka "biznismenov" zastupena tajtrlikom, ktory nikdy nic nedokazal blokuje v mene zisku ludi, ktori chcu nieco urobit.
Ad: OBB kontra OBD
2.11.2009 22:11 | Peter Kupčík

Ad: 2.11.2009 18:14 | Kopor
K tomu, čo sa za tie 2 roky stalo ste zabudli spomenúť vybudované resp. opravené chodníky na Libanke a pri osade Dubník, opravené resp. znovuvybudované suché múry a portály štôlní. To sú veci, ktoré som si všimol ja. Pravda, mohlo sa toho stihnúť viac, keby v ceste nestáli rôzne administratívne prekážky, za ktorými stoja neprajníci Dubníka.
Na druhej strane, čo ste za tie 2 roky stihli vy? Máte obstojný web a na ňom prezentáciu svojich zámerov s peknou vizualizáciou obslužného objektu. Ale ako konkrétne chcete naplniť svoje zámery, to je mi stále záhadou. Hlavne ako chcete zladiť ťažbu opálov s rozvojom turistiky.
Budete ťažiť ručne, ako sa to robilo pred stáročiami? To si neviem predstaviť, pretože cena ľudskej práce je dnes rádovo vyššia ako kedysi.
Budete ťažiť povrchovo, ako sa to robí v Austrálii? Preberiete celú Libanku kameň po kameni? To by mohlo byť rentabilné, ale zničili by ste všetko, čo je na Dubníku vzácne z turistického, historického a prírodného hľadiska.
Vaše vízie budúcnosti Dubníka mi pripomínajú predvolebné sľuby populistických politikov. Horšie je, že nikto nedokáže splniť to, čo nasľubujú, oni sami najmenej.
Ad: OBB kontra OBD
2.11.2009 18:14 | Kopor

Tu to začalo a čo je dnes nové na Dubníku? CHatrče ako predtým a zašpinený Jančok st. aj s Otíliou N. + o psa naviac prípadne dvoch.

Ad: OBB kontra OBD
29.11.2007 20:53 | Ivan KOPOR

Vážený pán Peter Kupčík som veľmi rad že sledujete situáciu na Dubníku. Na STV2 Regionálny denník si pozrite zábery z CHATRČ - turistickej atrakcie postavenej za 16 rokov pôsobenia p. Jančoka. Som presvedčený, že správnym smerom poukazujem na problémy v danej oblasti a posúvam tým snahy o nápravu správnym smerom. Čo sa týka ťažby - sám pán Jančok v posledných článkoch v novinách deklaruje, že investoval 17 mil. Sk do výskumu ložiska a chce jednoznačne ťažiť. Veľmi rád sa s Vami stretnem a podám Vám informácie o našich zámeroch.

Ťažbu v historických štôlňach, neplánujeme a určite nebudeme dávať zbohom netopierom, všetkým historickým pamiatkam, aj tej zvláštnej atmosfére, ktorá kedysi opantala mňa aj mojich priateľov. Pred rokmi opantala aj nás a danú atmosféru chce uchovať aj naša spoločnosť pre priateľov prírody a lesa.

Ivan KOPOR
Ad: OBB kontra OBD
2.11.2009 18:10 | Kopor

Je rok 2009, do teraz odstraňujeme míny po Jančokovi st.
Ad: OBB kontra OBD
11.11.2008 14:13 | chocholusik

dajte si pohov
Ad: OBB kontra OBD
18.9.2008 17:13 | Ivan KOPOR

Ďakujem za informáciu
Ad: OBB kontra OBD
12.9.2008 22:23 | Peter Semrad

Havaroval server changenetu. Zmizlo toho omnoho viac ...
Ad: OBB kontra OBD
7.9.2008 18:38 | Kopor

chcel by som sa spýtať kde sú príspevky v počte cca 100 reakcii a prečo boli vymazané ?
Ad: OBB kontra OBD - spor je irelevantny
6.12.2007 10:53 | Peter Semrad

V lokalite Dubnik - Libanka je akakolvek tazba vacsieho rozsahu neprijatelna

1. ostry stret zaujmu, CHA versus DP
2. komplikovane bansko-technicke podmienky dobyvania
3. realne volne bilancne zasoby by nepriniesli urcite zisk lebo je ich malo, ak vobec su
4. moznost tazby mimo lokality?
ha ha ... kto da peniaze na tento nezmyselny vyskum
5. Riesenie: MZP by malo zrusit DP, CHLU aj osvedcenie o vyhradnom lozisku

To ze sa tam teraz zeru dvaja kohuti je vina len a len statu, ktory vydava rozhodnutia bez toho ze by si uvedomil na co ich vydava.

Tu neni co riesit, pani.
P.S.
Ad: OBB kontra OBD
4.12.2007 17:08 | Ivan KOPOR

"Dubník má zvláštnu schopnosť podmaňovať si ľudí. Je schopný vyvolať až posadnutosť. Ním podmanený človek si Dubník privlastní. Začne mať pocit výlučnosti a nenahraditeľnosti, akoby nik iný nemohol Dubníku pomôcť a správne rozhodnúť čo s ním."

Vážený pán Peter Kupčík myslím že ste to presne odhadol. Súhlasím s Vaším názorom. Je to presne o tom čo som Vám a čitateľom tejto stranky chcel predostrieť. Chce to nový závan čerstvého vzduchu do danej lokality Opálových baní. Dakujem za Vaše postrehy a porozumennie.
Ing.Bc. Ivan KOPOR
Ad: OBB kontra OBD
3.12.2007 16:05 | Ivan KOPOR

Vážený pán Peter Kupčík, predpokladal som , že ste rozhľadenejší. Pýtať sa možete, vyjadrovať svoje názory a konfrontovať to tiež, ale vyprosím si od Vás osočovanie, že som niečo získal podvodom. Túto vetu mi už pred dvoma rokmi na TV - TA3 chceli vložiť do úst. Je to podlosť a neserióznosť. Keby to bola pravda tak už dávno dobývací priestor nemám. Len na margo k dobyváku vyhral lepší projekt a nie JA.

Viem, že ste urobili maximum, čo ste ako amatéri v tých podmienkach robiť mohli, no dnes v danej oblasti potrebujeme profesionálov a finančne zdatné investičné spoločnosti, ktoré posunú daný priestor z hľadiska cestovného ruch, zachovania kultúrnych pamiatok , ochrany prírody a neposledne neagresívnej ťažby do predu. Región by sme mali zaradiť do projektu cestovného ruchu a presadzovať ho aj z ďalšími banskými dielami/ projektmi/ v rámci turistiky a poznávacich projektov Slovenska. Takýto projekt už na Slovensku existuje. Pozrite si - Hodruša Hámre, Banská Štiavnica a t. ď.

Ano uvažujeme o tom, že zriadime web, aby sme mohli zverejniť svoje predstavy, čo s Dubníkom.

K p. Jančokovi len toľko ako podniká , koľko má finančných prostriedkov a čo robí so zarobenými peniazmy ma vôbec nezaujíma. Či má dlh ale nie po predaji opálu, prípadne iných aktivytách v rámci opálu to ma tiež nezaujíma. Ja len konštatujem, že Dubnicky oipál sa predáva a ponúka na burzách - napr v Tyšnove. Ako sa tam dostal ukáže čas. Jančok bol pasovaný za záhradníka tak uvidíme. Či sa Vám či nám páči, alebo nie OPÁL je štátny majetok.

Ad: OBB kontra OBD
2.12.2007 21:01 | Peter Kupčík

Vyčítate Jančokovi, že ťaží a predáva opály. Zároveň konštatujete, že nemá na to, aby zaplatil dane a vyrovnal dlhy v sociálnej poisťovni. Keby ťažil naozaj vo veľkom, mal by potom také problémy s peniazmi?
Ťažko povedať, či Jančok urobil pre Dubník veľa, či málo. Bol som v skupine, ktorá sa snažila zachrániť Dubník v čase, keď bol ešte každému (okrem opálokopov) ukradnutý. Dnes už o tom takmer nikto nevie. Asi sme teda robili málo, keď o 20 rokov po našej práci nevidno ani stopy. Zároveň však viem, že sme urobili maximum, čo sme ako amatéri v tých podmienkach robiť mohli.
Neuvažujete o tom, že by ste si zriadili web, kde by ste zverejnili svoje predstavy, čo s Dubníkom? Už len preto, aby ste vyvrátili podozrenie, že ste dobývacie právo získali podvodom.
Ad: OBB kontra OBD
2.12.2007 15:56 | Ivan KOPOR

Tešíme sa na obdobie, keď konečne dostaneme šancu. Čakáme na ňu 3,5 roka. Zatiaľ to vyzerá tak, že ktokoľvek by tam bol miesto Jančoka tak má smolu. Z Jančoka niekto urobil modlu a najskúsenejšieho baníka, znalca, umelca,záhradníka, záchranára pamiatok, brusiča kameňov, ochrancu prírody, netopierov, manažéra, stavbára a t.ď. ale skutočnosť je iná. Ak chcete zistiť aký ste dobrý a či fakt to zvládate, potrebujete konkurenciu a keď pred konkurenciu obstojíte tak je to OK. Hlavný problém je ten, že Jančok zaspal dobu a predpokladám už si to ani neuvedomuje. Preto má tie problémy na súdoch, ako je to známe konečne aj nám - viď verejné pojednávanie Prešov okresný súd nasledujúce 10.12.2007. Neodvádzať dane, neplatiť sociálku, likvidovať firmy EXOFO to nie je správny štýl v podnikaní. Tak či tak sa mu nedá uprieť 17 rokov na Dubníku ako takzvanému strážnikovi. Skúsenosti hovoria, že neraz gazda urobil aj pri najlepšej vôli ako ochrániť majetok capka záhradníkom. Proti ochrane netopierov určite nič nemám a tak isto proti Nadácii jeho syna, ale nech sa financie použijú na to na čo boli určené.

Pýtal ste sa na náš zámer. K nášmu zámeru len toľko. Určite sa nechystá drancovanie ložiska a ani prírody.
Keby ste poznal náš projekt a zámer, predpokladám aj Vy by ste mu dal svoj hlas - ste vzdelaný človek a máte súdnosť, veď vidíte ako to vyzerá po 17 rokoch na Dubníku. K osade Dubník a k skanzenu nabudúce. Aj k Európskym fondom :O)

IK
Ad: Ivan Kopor
30.11.2007 19:44 | Peter Kupčík

Pozrel som si tú reporťáž na STV2 aj vo včerajších správach na JOJ. Je to len stručná informácia o spore dvoch firiem. O Vašich zámeroch je tam len to, že chcete ťažiť opál. Aj Jančok by zrejme chcel ťažiť opál, no okrem toho ukázal, že nechce na Dubníku len sprosto drancovať. Vyzerá to, že chce zarábať skôr na turistickej atraktivite Dubníka, než na opáloch (hoci ziskom z ťažby nepohrdne).
Vy ste zatiaľ nedostali šancu v praxi ukázať, čo zamýšľate. Máte svoj zámer napísaný niekde na papieri alebo v počítači? Ak áno, mohli by ste mi ho poslať na zverejnenie? Čím ste vlastne presvedčili Banský úrad, že Vám dali prednosť pred Jančokom?
Ad: OBB kontra OBD
29.11.2007 21:00 | Ivan KOPOR

pre rýchlejšiu orientáciu prikladám www.názov stránky kde je uáverejnený rozhovor pána Jančoka, p. Novotnej a mňa. Spomínaný priestor na Dubníku - "turistická atrakcia" je vidieť na záberoch z kamery.

http://www.stv.sk/videoarchiv/
relacia/region%C3 %A1lne-spr%C3%A1vy/

Peter Kupčík
Peter Kupčík

Autor žije, pije, jedáva, spáva a rozdumuje v Košiciach. Pracuje na Úrade Košického samosprávneho kraja, ale tu prezentované názory nie sú oficiálnymi názormi jeho zamestnávateľa.

Autor odporúča:
Ďalšie šírenie textov autora je možné len s uvedením zdroja Kupčík weblog alebo CHANGENET.SK.

TOPlist
RSS kanál» Vaše reakcie (21)
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.smeSúvisiace témy
Opálové bane Dubník

Regióny
Dubník


[77547]REKLAMA


CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS