spájame ľudí, ktorí menia svet
Peter Kupčík
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
OBB kontra OBD

Marťanov z banského úradu nemožno nechať ani týždeň bez dozoru. Stačí chvíľková nepozornosť a už povolia ťažbu ohrozujúcu niečo z našeho prírodného, kultúrneho alebo historického dedičstva.

Na Dubníku sa niečo deje. Dnešný Korzár (východniarske regionálne noviny) uverejnil článok o súperení dvoch firiem. Ringom sú zatiaľ médiá (okrem Korzára ešte Pravda), ale môže sa to zmeniť. Víťaz bude pánom na Dubníku s právom ťažiť tam opál.

Dve firmy sa sporia o opálové bane na Dubníku v katastri obce Červenica ... Konateľ spoločností Opálové bane a brusiarne (OBB) Prešov Ivan Kopor tvrdí, že jeho firma je držiteľom dobývacieho priestoru Červenica. Firma Opálové bane Dubník (OBD) zas má povolenie na zabezpečenie banských diel a úpravu náučných chodníkov.

Opálové bane Dubník je firma p. Jančoka, ktorému Peter Burda hovoril „náš úhlavný priateľ“. Svojho času som sa vážne obával, že chce na Dubníku vo veľkom ťažiť opál a že kašle na všetko, čím je Dubník vzácny. Časom sa ukázalo, že Jančok je naozaj skôr priateľ a jeho predstava o Dubníku sa nápadne podobala na tú našu.

O Ivanovi Koporovi a spoločnosti Opálové bane a brusiarne neviem nič. Zdá sa však, že chce robiť presne to, z čoho som kedysi upodozrieval Jančoka. Ak sa mu podarí začať ťažbu v historických štôlňach, môžeme dať zbohom netopierom, všetkým historickým pamiatkam, aj tej zvláštnej atmosfére, ktorá kedysi opantala mňa aj mojich priateľov.

Marťania z banského úradu, ktorí toto povolili, majú u mňa ďalší vrúbok na rováši.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: OBB kontra OBD
27.11.2009 18:12 | presovcan

"Ad: OBB kontra OBD
2.11.2009 18:14 | Kopor

Tu to začalo a čo je dnes nové na Dubníku? CHatrče ako predtým a zašpinený Jančok st. aj s Otíliou N. + o psa naviac prípadne dvoch."
JAncokovci sú mozno spinaví od roboty...ale aspon nie su spinavci ako sucasny takzvany drzitel DP. Chodim na Dubnik 22 rokov, odkedy su tam jancokovci, kazdy rok sa nieco zmenilo k lepsiemu, hoci len pomaly. Posledne som sa dozvedel velmi zaujimave veci, ci uz priamo na Dubniku, alebo aj na banskom urade v Kosiciach :-))) uz sa tesim na tu cistku, ktora zrejme onedlho nastane :-)))Typicke Slovensko, kde hrstka "biznismenov" zastupena tajtrlikom, ktory nikdy nic nedokazal blokuje v mene zisku ludi, ktori chcu nieco urobit.
Ad: OBB kontra OBD
2.11.2009 22:11 | Peter Kupčík

Ad: 2.11.2009 18:14 | Kopor
K tomu, čo sa za tie 2 roky stalo ste zabudli spomenúť vybudované resp. opravené chodníky na Libanke a pri osade Dubník, opravené resp. znovuvybudované suché múry a portály štôlní. To sú veci, ktoré som si všimol ja. Pravda, mohlo sa toho stihnúť viac, keby v ceste nestáli rôzne administratívne prekážky, za ktorými stoja neprajníci Dubníka.
Na druhej strane, čo ste za tie 2 roky stihli vy? Máte obstojný web a na ňom prezentáciu svojich zámerov s peknou vizualizáciou obslužného objektu. Ale ako konkrétne chcete naplniť svoje zámery, to je mi stále záhadou. Hlavne ako chcete zladiť ťažbu opálov s rozvojom turistiky.
Budete ťažiť ručne, ako sa to robilo pred stáročiami? To si neviem predstaviť, pretože cena ľudskej práce je dnes rádovo vyššia ako kedysi.
Budete ťažiť povrchovo, ako sa to robí v Austrálii? Preberiete celú Libanku kameň po kameni? To by mohlo byť rentabilné, ale zničili by ste všetko, čo je na Dubníku vzácne z turistického, historického a prírodného hľadiska.
Vaše vízie budúcnosti Dubníka mi pripomínajú predvolebné sľuby populistických politikov. Horšie je, že nikto nedokáže splniť to, čo nasľubujú, oni sami najmenej.
Ad: OBB kontra OBD
2.11.2009 18:14 | Kopor

Tu to začalo a čo je dnes nové na Dubníku? CHatrče ako predtým a zašpinený Jančok st. aj s Otíliou N. + o psa naviac prípadne dvoch.

Ad: OBB kontra OBD
29.11.2007 20:53 | Ivan KOPOR

Vážený pán Peter Kupčík som veľmi rad že sledujete situáciu na Dubníku. Na STV2 Regionálny denník si pozrite zábery z CHATRČ - turistickej atrakcie postavenej za 16 rokov pôsobenia p. Jančoka. Som presvedčený, že správnym smerom poukazujem na problémy v danej oblasti a posúvam tým snahy o nápravu správnym smerom. Čo sa týka ťažby - sám pán Jančok v posledných článkoch v novinách deklaruje, že investoval 17 mil. Sk do výskumu ložiska a chce jednoznačne ťažiť. Veľmi rád sa s Vami stretnem a podám Vám informácie o našich zámeroch.

Ťažbu v historických štôlňach, neplánujeme a určite nebudeme dávať zbohom netopierom, všetkým historickým pamiatkam, aj tej zvláštnej atmosfére, ktorá kedysi opantala mňa aj mojich priateľov. Pred rokmi opantala aj nás a danú atmosféru chce uchovať aj naša spoločnosť pre priateľov prírody a lesa.

Ivan KOPOR
Ad: OBB kontra OBD
2.11.2009 18:10 | Kopor

Je rok 2009, do teraz odstraňujeme míny po Jančokovi st.
Ad: OBB kontra OBD
18.9.2008 17:13 | Ivan KOPOR

Ďakujem za informáciu
Ad: OBB kontra OBD
12.9.2008 22:23 | Peter Semrad

Havaroval server changenetu. Zmizlo toho omnoho viac ...
Ad: OBB kontra OBD
7.9.2008 18:38 | Kopor

chcel by som sa spýtať kde sú príspevky v počte cca 100 reakcii a prečo boli vymazané ?

Peter Kupčík
Peter Kupčík

Autor žije, pije, jedáva, spáva a rozdumuje v Košiciach. Pracuje na Úrade Košického samosprávneho kraja, ale tu prezentované názory nie sú oficiálnymi názormi jeho zamestnávateľa.

Autor odporúča:
Ďalšie šírenie textov autora je možné len s uvedením zdroja Kupčík weblog alebo CHANGENET.SK.

TOPlist
RSS kanál» Vaše reakcie (7)
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.smeSúvisiace témy
Opálové bane Dubník

Regióny
Dubník


[77466]REKLAMA


CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS