spájame ľudí, ktorí menia svet
Marcel Zajac
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Sme víťazi

Ďakujem Vám, milí mladí ľudia so šibnutými požiadavkami, milí spoluobčania v kostýmoch, s maskami s transparentmi a aj tí všetci bez nich. Dovoľte mi, aby som sa Vám poďakoval.

Ďakujem Vám za to, že ste sa, na počudovanie všetkých okolo seba, začali zaoberať problémami okolo Vás/Nás - vecami verejnými. Vecami, ktoré živia mnoho,  mnoho ľudí v každej spoločnosti. A nie zle. Ďakujeme za to, že ste vstúpili do politiky, a že ste v nej bez väčších okolkov a kompromisov pomenovali tie najväčšie problémy súčasnej slovenskej spoločnosti. Korupciu, partokracizmus, ľahostajnosť, až benevolenciu a falošnú solidaritu  k prehreškom svojim a k prehreškom svojich najväčších politických oponentov.

Ďakujem Vám za to, že ste dokázali svoju diskusiu vo Vás a vo Vašom virtuálnom priestore preniesť aj do priestoru verejného. Na námestia, pred prezidentský palác, Národnú radu, úrad vlády... Riskovali ste zneužitie radikálmi a aj napriek tomu, ste hneď pri prvom proteste nenechali nikoho na pochybách - nefrflali ste na námestí, ale padni komu padni, ste svoj pocit prišli zakričať starému ujovi v mladom úrade, aj mladým kádrom v starých stranách.

Ďakujem za to, že ste sa nenechali odradiť nie príliš lichotivým informovaním o Vás a Vami zorganizovaných aktivitách, ďakujem aj za to, že ste si nenechali vtisnúť žiadne hlbokomyselné posolstvo, o ktorom by sa neskôr ukázalo, že je iba dobre zacieleným marketingovým ťahom kritizovaných politických strán.

Ďakujem, že z Vás je cítiť neprofesionalita. Myslím, že to je aj ten reálny dôvod, prečo sa Vás budú partokrati báť. Profesionálov vedia odhadnúť, vedia im odpovedať, vedia im oponovať a v najhoršom sa ich naučili zaradiť na svoje kandidátky a tým ich umlčať.

Ďakujem, že ste nám ukázali, že máme reálnu občiansku spoločnosť. Že aktívnych občanov je v nej dosť a aj dosť aktívnych na to, aby zahádzali predzáhradku zimného paláca dobráka z obalu Coca-Coly banánmi.

Ďakujem za vedomie, že politici na Slovensku sa už nemôžu spoľahnúť na to, že každý ich škandál, o ktorom sa občania dozvedia z médií, trvá  iba tri dni. Nemôžu si byť istí svojou anonymitou v dave členov politických strán.

Ďakujem za to, že partokrati definitívne stratili pocit, že voľby sú jediná legitimita, pod záštitou ktorej si môžu robiť čo chcú. Dnes už, aj vďaka hlasu spod transparentov vedia, že nebudú môcť jazdiť na autách opití (To už zo zákona nie.), ale nebudú už môcť ani kradnúť a nechať sa korumpovať (Lebo sa Vás/Nás boja.).

Milí mladí ľudia so šibnutými požiadavkami, milí spoluobčania v kostýmoch, s maskami s transparentmi a aj tí všetci bez nich.

Bol som na všetkých troch bratislavských protestoch (aj keď  banán do záhrady som nehodil) a bol som tam šťastný aj napriek tomu, že mi bola zima, že boli medzery v organizačnom zabezpečení, že som sa nestotožnil s úplne všetkými rečníkmi a že „náckovia“ by mali byť podľa mňa za mrežami spolu s gorilami.

A nakoniec, keby už aj žiaden protest zorganizovaný nebol, chcem aby ste vedeli, že nech si hovorí a komentuje kto chce, čo chce, Vy/My sme víťazi. Možno si to ešte neuvedomujeme, ale už dnes sme iná spoločnosť ako sme boli pred Vašimi/našimi protestmi.

Marcel Zajac
Marcel Zajac

Autor pôsobí v Nadácii Ekopolis.
RSS kanál» Vaše reakcie (0)
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.smeSúvisiace témy
Spoločnosť, Demokracia, Politika, Občianska spoločnosť


[23640]REKLAMA


CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS