spájame ľudí, ktorí menia svet
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Tatry štyri roky po...

Pred štyrmi rokmi, bezprostredne po víchrici z 19. novembra 2004, vzniklo niekoľko spontánnych iniciatív (Nové Tatry, Nad Tatrou sa blýska!, vyhlásenia vedcov a podobne). Tieto sa následne „zliali“ do Mimovládneho výboru Naše Tatry (MVNT), ktorý sa hneď v deň svojho vzniku (13.12.2004) obrátil na vtedajšieho predsedu vlády so súborom požiadaviek a odporúčaní, ako vzniknutú situáciu riešiť. Postupne sa s nimi verejne stotožnili samosprávne orgány kľúčových vedeckých ustanovizní (Senát Univerzity Komenského, Snem Slovenskej akadémie vied a ďalšie), ako aj do 300 popredných osobností nášho kultúrneho a spoločenského života.

Odvtedy sa v Tatrách, presnejšie v Tatranskom národnom parku a v jeho ochrannom pásme, udialo toľko negatívneho, namiereného proti prírode, proti bežným ľuďom, proti odborníkom, ale aj proti duchu Ústavy SR a dikcii zákonov, že je to až neuveriteľné a oprávnene to doma i v zahraničí vyvoláva pochybnosti o tom, či náš najstarší a najznámejší národný park ešte má oprávnenie nazývať sa národným parkom.

Z odporúčaní MVNT sa nerešpektovalo takmer nič. Za predchádzajúcej vlády však jestvoval aspoň aký - taký dialóg medzi predstaviteľmi štátnej moci a nositeľmi odlišných názorov. Za súčasnej vlády sa situácia ďalej dramaticky zhoršila. Tí pracovníci štátnej správy a odborných organizácií (vrátane bývalého riaditeľa TANAPu), ktorí sa angažovali v prospech prírody, ľudí a zákonov, boli zo svojich funkcií odvolaní a v nejednom prípade následne prišli aj o zamestnanie. Proti ochranárom a ďalším aktívnym  občanom, snažiacim sa kriticky poukázať na situáciu a zabrániť ťažbe dreva na miestach, kde sa ťažiť v zmysle zákona nemá, bolo použité násilie. Názory vedcov, ktorí upozorňujú na chybné a neodborné prístupy k tatranskej prírode, sa systematicky ignorujú. V poslednom čase sa na území Tatranského národného parku začali - neoprávnene zneužijúc inštitút výnimiek zo zákona - realizovať investičné aktivity, ktoré masívne a natrvalo  poškodzujú a devastujú prírodu národného parku. Týka sa to aj jeho najcennejších častí: národných prírodných rezervácií (odstraňovanie lesných a kosodrevinových porastov, poškodzovanie a ničenie vzácnych biotopov, deštrukcia pôdneho krytu, masívne terénne úpravy a výkopy, zmena vodného režimu, devastácia tokov, hlukové a svetelné znečistenie, neprimeraná výstavba a iné). Tieto (zlo)činnosti sú v rozpore nielen s poslaním národného parku, ale aj s územným plánom Mesta Vysoké Tatry. V susednom Národnom parku Nízke Tatry – a to aj v jeho jadrovej zóne - sa v roku 2008 masívne aplikovali chemické postreky, čo v chránených územiach v Európskej únii nemá obdobu. Podobný postup hrozí aj na území TANAPu.

Svoje vážne znepokojenie zo situácie v Tatrách dali nedávno  najavo Svetová únia ochrany prírody, Európska komisia i Slovenský národný komitét Programu UNESCO Človek a biosféra.

Pod stanoviská, kritizujúce z odborných pozícií protiprírodné postupy uplatňované v TANAPe, NAPANTe a v ďalších národných parkoch, sa podpísali stovky našich i zahraničných odborníkov.

Verejnosť sa prostredníctvom reprezentatívnych výskumov verejnej mienky viackrát výraznou väčšinou vyjadrila za účinnú ochranu prírody v Tatrách i v ostatných chránených územiach na Slovensku.

Rezort životného prostredia, do pôsobnosti ktorého ochrana prírody patrí, vyššie uvedené prístupy a aktivity v rozpore so zdravým rozumom, trestuhodne schvaľuje. Predseda vlády Robert Fico po opakovanom upozornení na situáciu reagoval absurdným tvrdením, že príčinou tatranských problémov sú samotní nezávislí ochranári. Vecne neodpovedal na opakované upozornenia vedcov, aktivistov, osobností spoločenského života a medzinárodných inštitúcií prakticky nik z kompetentných. Za ten čas skaza tatranskej prírody s rastúcou intenzitou pokračuje.

Žiadame preto:

  1. Na území TANAPu okamžite pozastaviť všetky aktivity,  negatívne ovplyvňujúce kľúčovú funkciu národného parku, ktorou je ochrana prírody.
  2. Kvalifikovane (nezávislou prierezovou komisiou expertov) posúdiť vecnú oprávnenosť takýchto aktivít vo vzťahu k zmyslu ochrany prírody a poslaniu národného parku.
  3. Prešetriť legálnosť/nelegálnosť týchto aktivít vo vzťahu k právnemu poriadku Slovenskej republiky, ale aj Európskej únie.
  4. Vyvodiť morálne, politické a právne dôsledky voči všetkým, ktorí sú za vyššie uvedené nevratné škody celospoločenského dosahu zodpovední.
  5. Kriticky prehodnotiť ďalšie pripravované aktivity a zabrániť hroziacim škodám.
  6. Dať rekultivovať poškodenú prírodu na náklady tých, ktorí sú za jej poškodenie zodpovední.
  7. Povolať naspäť do štátnej správy a odborných organizácií Štátnej ochrany prírody SR odborníkov (v tomto prípade ide najmä o Správu TANAPu a ďalších národných parkov), ktorí boli v uplynulých dvoch rokoch bezdôvodne odvolaní, resp. prepustení.
  8. Započať skutočnú (nie fingovanú) vecnú diskusiu o vzniknutých a hroziacich problémoch za účasti všetkých zainteresovaných – vrátane nezávislých expertov z EÚ.


Ján Dobšovič, Mikuláš Huba, Anton Popovič, Adrian Rajter a Ľubica Trubíniová (koordinátori MVNT)
 

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Tatry štyri roky po... | Zobraziť Skryť

6.2.2009 10:56
| Werde

Lesnikom odbornikom nechajme na starost lesy a tkzv. ochranari , ked chcu nieco robit,nech vezmu vrecia a pozbieraju bordel po lesoch.
Ad: Tatry štyri roky po...
6.2.2009 02:48 | Matej Hlôška

Vazeni priatelia, ano.

Tu je v skratke moja pozicia:

http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_ id=126312&poradie=7&next_img_type=gallery

Videl som tam lahnute smreky a osamele tam hrdo rastli buky, brezy a borovice. Laicka otazka: Co by sa stalo, keby do toho nikto nerypal, a nechal to na prirodu? Mozno sa mnohi z nas nedoziju zdraveho lesa v Tatrach, ale to predsa vobec nevadi. Alebo co by sa stalo, keby clovek pomohol prirode vysadbou toho, co ma perspektivu, silu zabranit erozii a co tam skutocne patri?

Autor nie je intelektual ani lesny inzinier.
Ad: Tatry štyri roky po... | Zobraziť Skryť

9.1.2009 18:04
| Marek

Drop fuzaty - 4 roky po a 80 milionov fuc a v podstate ti isti ludia chcu "zachranovat" Tatry ?
Ad: Tatry štyri roky po... | Zobraziť Skryť

5.1.2009 22:23
| ?!

Premyslam, ci neustale verklikovanie mena riaditela lesov je prejavom neuveritelnej impertencie alebo prejavom demencie a kanala si jednoducho nepamata co napise. Prve mas riesit ty cenzor, ked si sa na to uz dal, to druhe je skor praca pre lekarov.
Ad: Tatry štyri roky po... | Zobraziť Skryť

5.1.2009 17:30
| ?!

prazdny verklik Kanala ...
Ad: Tatry štyri roky po...
4.1.2009 21:52 | Roman Kanala

Ešte raz ten link, ktorý si zaslúži, aby si ho pozrel aj "?!" aby pochopil, čo je živé a čo definitívne mŕtve, zdevastované a sterilné, holorub Minďáš chémia.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/20856224841 0015-pridej-se-na-vetvi
Ad: Tatry štyri roky po...
4.1.2009 20:05 | ?!

Kanalovci, Krnovci pokojne zite vo svojom svete duchov, v ktorom mrtvi su zivymi a zivi mrtvymi. Kazdy rozozna mrtvy strom od ziveho iba vy dvaja nie. Nie je umenie vsetko rozbit, znicit a vykrikovat, ze priroda to spravi. Takych cakatelov na godota je tu plno. Umenie je zachovat a zveladit prirodne zdroje, a ked treba aj rozumne zasiahnut, zmenezovat ich.
Ad: Tatry štyri roky po... | Zobraziť Skryť

4.1.2009 17:48
| Werde

Ad 4.1.2009 14:05 | Roman Kanala

Pan podpisany Dobsovic je priamo spoluzodpovedny za dropa a cca 80 milionov na jeho "zachranu" !
Ako mam takemuto cloveku verit, ze chce dobre Tatram ???
Ako to , ze to je od temy , ked "zachranuju" ludia , ktori stratili doveru a uz niekolko krat dokazali, ze im ide len o peniaze ?
Ad: Tatry štyri roky po... a drop
4.1.2009 14:05 | Roman Kanala

Pán Werde, ja radšej počúvam Bacha než Elán a radšej pijem dobré Bordeaux než slovenské očipuči. V diskusiách radšej diskutujem k téme, než o fazuľkách.

Tých 80 miliónov na záchranu dropa mi samozrejme vadí. Na Slovensku po slovensky dane neplatím, ale časť mojich švajčiarskych daní je presmerovaná na financovanie toho molocha zvaného EÚ, z ktorého fondov si plní vrecká i veľa podvodníkov. Zároveň tak ako by každý mal človek s pudom sebazáchovy, i ja pociťujem urgenciu a strach z klimatických zmien. A tiež ako každý intelektuál pociťujem metafyzickú zodpovednosť za ľudstvo. Ohľadne 80 miliónov za dropa, ktorý možno ani neexistuje, som ani tu ani inde dodnes nečítal uspokojivé vysvetlenie. Lenže tí ľudia mi nemajú čo skladať účty, ak to sami nechcú a tak je to i so mnou vo vzťahu k Vašim nejapným a osobným otázkam. V tejto téme Tatry sú Vaše narážky nevhodné a od veci. Stačí?

Všetci, čo vedia počítať, si dajú dokopy 700 miliónov Mindášovi na chemickú vojnu proti lesom, 1.5 miliardovú subvenciu na ten istý účel, 800 miliónov ako prémiu za perfektnú informáciu o teplote 30.1260 na pláži pri Nice, 3 miliardy na hrad, 6 miliárd za predražený tender o mýte, či 400 miliárd na "diaľnice". Najdrahší pes je maxipes Fík.
Ad: Tatry štyri roky po... | Zobraziť Skryť

3.1.2009 07:47
| Werde

Ad 2.1.2009 17:58 | Zora Krnová

Ak by vam naozaj zalezalo na Slovenskej prirode, tak by Vam muselo vadit a museli by ste proti tomu protestovat, ze tu pracuje skupina ludi, ktor robi takzv. "zachranne" projekty. Napriklad "zachrana" dropa /cca 80 milionov Sk.-/ Kde su peniaze a kde je drop ?
Takychto projektov je niekolko a sluzia len na plnenie vlastnych vreciek ludi, ktori maju plne usta ochrany.
Nevadi vam to ? Asi nie a preto vidim , ze vam na Slovenskej prirode vobec nezalezi...
sodoma gomora holorub minďáš chémia
2.1.2009 22:38 | Roman Kanala

Pani Krnová, vďaka za ten link. Šumava nie je mŕtvy les, obnovuje sa sám. Pôdna fauna je ničená vysušením pôdy na holoruboch, ale les ponechaný na samovývoj si poradí sám. Je dobré to mať potvrdené od expertov (i bez Nobelovej ceny).

Cypermetrín pôdnej faune neprospieva, je to neurotoxín a používa sa v domácnostiach a v skladoch proti termitom, mravcom a švábom. Na poli sa používa proti škodcom hodvábu a bavlny. Na Slovensku po slovensky sa používa proti zdravému rozumu.

http://extoxnet.orst.edu/pips/cypermet.htm

htt p://www.pesticideinfo.org/Detail_Product.jsp?REG_NR=07050600 019&DIST_NR=075801

alebo priamo u výrobcu United Phosphorus, viď Ustaad a Cyrux:

http://www.uplonline.com/products/index.php3?pgide e=agrochemicals
Ad: Tatry štyri roky po...
2.1.2009 18:45 | Zora Krnová

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/208562248410015-pridej -se-na-vetvi/
Ad: Werde
2.1.2009 17:58 | Zora Krnová

Po prve, do toho, koho JA povazujem za osobnosti VAS nic nie je. Kazdy hodnoti to, kto je aka osobnost podla istych kriterii, u mna to nie je len hmotna pomoc, ale tiez prinos formou sprostredkuvania toho, co pozna z priamej skusenosti uz len malo Slovakov. Naucne a pritom putave filmy, z ktorych mate potesenie a ktore co to o prirode vypovedaju takymi pre mna su. A nazory vzdelanych ludi, odbornikov vo svojej oblasti samozrejme tiez.
A po druhe, nie som to len ja, kto ma pocit, ze Vase prispevky su, vratane tohto posledneho silne mimo temu. Toto je moja posledna reakcia Vasim smerom, pokym nenadobudnete aspon tu guraz uviest tu svoje prave meno. Pekny den.
Ad: Tatry štyri roky po... | Zobraziť Skryť

30.12.2008 20:33
| Werde

Ad 20.12.2008 19:51 | Zora Krnová

Kto su pre vas osobnosti ? Ludia, ktori zadarmo pre prirodu nepohli ani prstom ?
Tatry alebo len drevo?
22.12.2008 11:03 | Ladislav Židek

Gratulujem skupine osobnosti k aktivite.
Tatry su obetou lebo sa tam da zarobit. Na dreve, na turistike, na prirode a ludia su chori na peniaze. Ludia chcu moc a ta prichadza cez peniaze. A dokial normalni ludia nebudu zvoleni tak sa nic nezmeni. Nzufajte a necakajte: nebudu zvoleni. To len teraz je take bluznenie: tutulimutili jezisko, ale nie preto ze ho chcu ale opat len preto ze sa da na nom zarobit.

Drevo - lesnici sa 50 rokov venovali len tomu ako lahko zit a tak vo vizii odporucania bolsevickych planovacov sadili to co rychlo rastie a rychlo prinesie peniaze. Mýlili sa. Ano aj mne je na zaplakanie a chodim vela po horach, ze az na par vynimiek tzv. suchare (susice) ako ich volal moj otec nikoho nezaujimaju a vlastnici lesov alebo lepsie povedane spravcovia ich nechavaju v hore a placu ze od jedneho sa sto nakazi.

Keby bolo na mne a navrhol som to ked padli Tatry tak vyhlasim "Národny program zachrany Slovenska" a nedovolil by som tazit 10 rokov ziadne zdrave stromy. Ale nie som Fico a teda nemam tu moc a nebol som ani Dzurinda a ten nikdy nemal takuto moc. len tak by sme mohli utlmit odumieranie lesa, ked by sme chore hned vyriezali, ale pretoze to prinasa menej penazi, nerobi sa to a ani sa to nebude robit. A nic si z toho ze vas a nas odsudzuju (ochranarov). ved stale nas je 10 % a to je dost.
Ad: Tatry štyri roky po...
20.12.2008 19:51 | Zora Krnová

K vlozenym textom - bola som upozornena a neplanujem sem uz nic take pridavat. Islo mi len o blizsie sprostredkovanie nazorov ludi, ktori su pre mna osobnostami. Teraz ale davam do pozornosti dalsiu ukazku demokracie v SR v praxi. Tento krat v Jasnej. Ako som sa docitala, aj v NAPANTE bol riaditel rychlo po volbach odpratany. A zmena uzemneho planu prisla ako blesk z jasneho nebicka - clanok, na ktory nechavam odkaz ROZHODNE stoji za to. http://www.sme.sk/c/4229646/smer-jt-vl.html
Ad: Tatry štyri roky po... | Zobraziť Skryť
Ad: Tatry štyri roky po... | Zobraziť Skryť

17.12.2008 15:21
| Marek

Ad 17.12.2008 13:59 | off-topic, sorry

Skutocne si dal Milanovi vycerpavajucu
"odbornu" odpoved, ktora je hodna totalne zeleneho mozgu !
Ad: Tatry štyri roky po... | Zobraziť Skryť

17.12.2008 13:59
| off-topic, sorry

Z. Krnová nám sem vložila niečo na čítanie, Milan nám sem vložil niečo z obsahu svojej hlavy - prázdny priestor.
Ad: Tatry štyri roky po... | Zobraziť Skryť

17.12.2008 11:28
| Milan

Ad 17.12.2008 11:01 | Zora Krnová

Ako som si vsimol, tak ked niekto pridava cele clanky a nie len link, tak zasahuje pan admin a tvrdi, ze je to spamovanie.
Preco nezasahuje vo vasom pripade ?
Pan Dobsovic, vy ste funkcionar SOS
B/L a ani vy neviete kde je 80 milionov na zachranu dropa a kde je drop ?

RSS kanál» Vaše reakcie (118)
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.smeSúvisiace témy
Ekonomika, Politika, Právo, Štátna správa, Životné prostredie, Ochrana prírody, Lesy

Regióny
Vysoké Tatry


[53511]REKLAMA


CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS